Dnia 4 grudnia 2019r. uczniowie z naszej szkoły: Wiktoria Kowalska, Julia Kowalska, Nicole Nowakowska, Aleksandra Popiela, Kacper Nowakowski i Kacper Kieca uczestniczyli w Powiatowych zawodach Tenisa Stołowego. Wiktoria Kowalska i Julia Kowalska zajęły I miejsce i dostały się na zawody wojewódzkie. W kategorii młodszych chłopców Kacper Kieca i Kacper Nowakowski zajęli II miejsce. Nicole Nowakowska i Aleksandra Popiela również zajęły II miejsce. Po zawodach zawodnicy udali się na obiad.
Wszystkim gratulujemy!!!
Wiktoria i Julia życzymy Wam powodzenia i trzymamy mocno kciuki!
29 listopada 2019r. w naszej szkole obchodzone były Andrzejki. Uczniowie klas 0-VIII świętowali ten dzień razem z wróżkami, które przepowiadały przyszłość i wróżyły z kart. Uśmiechu było co nie miara. Za organizację zabaw i wróżb serdecznie dziękujemy Samorządowi Uczniowskiemu i dziewczynom z klasy VIII.
Tego dnia również uczniowie klasy I wraz z wychowawcą zorganizowali „Poranek andrzejkowy” w trakcie którego jedząc łakocie i kanapki bawili się, tańczyli oraz piekli przepyszne pierniczki, którymi podzielą się z nami niebawem.
28 listopada 2019 r. w godzinach od 16.00 do 19.00 odbyła się w naszej szkole zabawa andrzejkowa przeznaczona dla wszystkich chętnych uczniów od klasy III do VIII. Nad bezpieczeństwem dzieci czuwały panie: Ewa Mochocka i Aleksandra Kulczyńska-Milik oraz pan Mirosław Grabarski. Wszyscy bawili się świetnie, szczególnie, że w czasie przerwy można było skorzystać z fachowych porad wróżek. Samorząd uczniowski przygotował też kilka atrakcji, miedzy innymi kolorową kulę oraz karaoke.
Wielkie podziękowania należą się chłopcom z klasy VII i VIII, którzy przygotowali sprzęt oraz salę i prowadzili dyskotekę.
Dnia 28 listopada 2019r. uczniowie z naszej szkoły uczestniczyli w Gminnych zawodach Tenisa Stołowego. W kategorii młodszych dziewczyn I miejsce zajęły: Wiktoria Kowalska i Julia Kowalska, II miejsce – Agata Orzoł i Dominika Kieca. W kategorii starszych dziewczyn I miejsce zajęła: Nicole Nowakowska i Aleksandra Popiela. W kategorii młodszych chłopców I miejsce zajęli: Kacper Nowakowski i Kacper Kieca, a w kategorii starszych – Jan Szczepański i Adrian Tyczyński zajęli V miejsce.
Uczniowie: Wiktoria Kowalska, Julia Kowalska, Nicole Nowakowska, Aleksandra Popiela, Kacper Nowakowski i Kacper Kieca będą reprezentować naszą szkołę w zawodach powiatowych już 4 grudnia.
Życzymy powodzenia i trzymamy mocno za Was kciuki!
28 listopada odwiedziła naszą szkołę Pani Anna Knasińska – Prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi Sipiory i Studzienki „Sąsiedzi”, która od kilku lat zaprasza ludzi o wielkich sercach do udziału w akcji charytatywnej na rzecz dzieci z Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii Szpitala Uniwersyteckiego w Bydgoszczy.
Od dwóch lat nasza szkoła odpowiada na ten apel. Przez kilkanaście dni można było składać w bibliotece artykuły szkolne, skarpetki, piżamki, kawę, herbatę i wiele innych artykułów potrzebnych dzieciom i ich rodzicom. Z dnia na dzień karton zapełniał się darami.
Jesteśmy dumni, że dzięki nam choć na chwilę na twarzach chorych dzieci zagości uśmiech. Dziękujemy wszystkim dobroczyńcom za „Dar Serca”, a Pani Joannie Czyż za pomoc w przeprowadzeniu akcji.
Informujemy, że kolejne spotkanie z Panią Anną i jej prelekcja na temat potrzeb chorych dzieci odbędzie się w naszej szkole jeszcze przed Bożym Narodzeniem.
25 listopada w naszej szkole królował Pluszowy Miś. Przedszkolaki i Pierwszaki w wyjątkowo uroczysty sposób świętowały Dzień Pluszowego Misia.
25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo „czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!”
Światowy Dzień Pluszowego Misia ustanowiono dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki – w 2002 roku. Wszystko zaczęło się jednak dużo wcześniej.
W oddziale po raz drugi a w klasie pierwszej - pierwszy, Święto Pluszowego Misia było obchodzone bardzo szczególnie. Tego dnia każde dziecko przyniosło do szkoły swojego najmilszego misia.
Naszą uroczystość zaczęliśmy od przywitania wszystkich dzieci i ich misiów, następnie bawiliśmy się przy misiowych przebojach, obejrzeliśmy prezentację multimedialną o znanych i lubianych misiach z dziecięcych bajek.
Wszystkie dzieci zaprezentowały swoje misie, opowiadały o nich, mówiły z jakich są bajek, odgadywały zagadki związane z misiami. Misie towarzyszyły przedszkolakom i uczniom w każdej zabawie a także przy pracy w książeczkach.
Uroczystość przebiegła w bardzo miłej i sympatycznej atmosferze.
24 listopada w Złotoryii koło Torunia rozegnany został Wojewódzki Turniej Kwalifikacyjny do Grand Prix Polski młodziczek w tenisie stołowym.
Z przyjemnością informujemy o sukcesie Wikrorii i Julii Kowalskich, zawodniczek kluby Mluks Orlik Kcynia. Wiktoria Kowalska wygrała wszystkie mecze i zajęła 1 miejsce - awansując do turnieju głównego w Brzegu Dolnym. Julia Kowalska wygrała 4 mecze i stateczne zajęła 3 miejsce.
Dziewczyny serdecznie gratulujemy, trzymamy kcuki!!!
22 listopada 2019 r. uczniowie klas IV-VIII naszej szkoły pod opieką: p. Magdaleny Nogowskiej, p. Ewy Mochockiej i p. Aleksandry Kulczyńskiej-Milik wybrali się do Gniezna.
W trasę wyruszyliśmy o godzinie 8.00. Na miejsce, czyli do Gniezna, zajechaliśmy o 9.15. Pierwszą atrakcją wyjazdu był spektakl w Teatrze im. Aleksandra Fredry. W po brzegi wypełnionej sali, siedząc w pierwszych rzędach widowni, obejrzeliśmy przedstawienie na podstawie baśni Hansa Christiana Andersena „Królowa Śniegu”. Była to teatralna opowieść o tym, jak rodzi się w człowieku zło i co to zło może przezwyciężyć. Spektakl ten grany był w planie aktorskim, w przepięknej scenografii, wykorzystującej najnowsze zdobycze techniki. Swym przejmującym wyrazem wprowadził nas w zimową, baśniową atmosferę.
Po piętnastu minutach dotarliśmy do kolejnego miejsca, mianowicie do Muzeum Początków Państwa Polskiego. Tu w oczekiwaniu na zwiedzanie, zjedliśmy śniadanie. Następnie zostaliśmy podzieleni na dwie grupy. Kiedy pierwsza uczestniczyła w lekcji muzealnej, druga zwiedzała wystawy stałe i czasowe. Lekcja muzealna była wspaniałym przeżyciem, w czasie którego dowiedzieliśmy się o wojskowości w Polsce wczesnopiastowskiej. Kanwą lekcji była wystawa „PIAST TOTAL WAR”, prezentująca pierwszą polską armię, jej organizację i sposób walki.
Po atrakcjach związanych z możliwością władania prawdziwą bronią i włożenia ciężkiej zbroi spacerem ruszyliśmy w stronę centrum Gniezna. Wśród herbów miast umieszczonych w płycie rynku odnaleźliśmy herb Kcyni. Potem ulicą Tumską ruszyliśmy w stronę gnieźnieńskiej Katedry. Po otrzymaniu słuchawek weszliśmy do środka. Podczas zwiedzania pani Mochocka opowiadała nam dzieje tego ważnego dla Polski miejsca i losy świętego Wojciecha. O Drzwiach Gnieźnieńskich zaś opowiadała nam pani przewodnik. Stojąc przed tym wspaniałym zabytkiem, słuchaliśmy i podziwialiśmy jego artyzm.
W drodze powrotnej udaliśmy się na zasłużony posiłek. W Palmierowie byliśmy zgodnie z planem, czyli o godz. 17.30.
23 listopada 2019r. uczeń klasy VIII Patryk Wilk wziął udział w drugim etapie Konkursu Przedmiotowego z Języka Angielskiego organizowanym przez Kujawsko - Pomorskiego Kuratora Oświaty.
Etap rejonowy składał się z części pisemnej. Test obejmował zadania z zakresu rozumienia tekstu czytanego, umiejętności rozpoznawania i zastosowania struktur leksykakno-gramatycznych, znajomości czasowników frazalnych, słownictwa swoistego dla podanego tematu, tworzenia wypowiedzi pisemnej oraz realioznawstwa (kultura, historia, geografia). W kolejnym etapie Patryk będzie mógł wziąć udział, jeśli uzyska co najmniej 85% punktów możliwych do uzyskania na tym etapie.
Patryku, gratulujemy przejścia do etapu rejonowego!
Trzymamy kciuki i czekamy na wyniki!
20 listopada 2019r., rozstrzygnięto ósmą edycję powiatowego konkursu plastycznego „Barwy Jesieni”, którego organizatorem jest Przedszkole Miejskie im. Ziemi Pałuckiej w Kcyni.
W tym roku patronat nad konkursem objęli Starosta Nakielski p. Tadeusz Sobol oraz Burmistrz Kcyni p. Marek Szaruga. Koordynatorem konkursu była p. Wioletta Tomczak.
Serdeczne gratulacje dla Amelii Idzińskiej, Martyny Kaczmarek, Leny Kośmickiej i Filipa Budzyńskiego
z naszego oddziału przedszkolnego, którzy otrzymali dyplomy za udział oraz upominki.
Zdjęcia: SP Palmierowo, A.Idzińska
22.11.2019 r.
750 – zbiórka przed szkołą w Palmierowie
800 – wyjazd do Gniezna
915 - zbiórka przed teatrem, zakup biletów
930 – 1100 - udział w przedstawieniu „Królowa Śniegu”
1110 – 1125 - przejazd do Muzeum Początków Państwa Polskiego
1130 – 1200 - śniadanie
1200 - 1345 – lekcja muzealna i zwiedzanie
1345 - 1400 – przejście do katedry
1400 – 1445 – zwiedzanie katedry
1500 – 1615 - obiad, zbiórka
ok. 1620 - wyjazd
ok. 1730 - powrót do szkoły
20 listopada to wyjątkowy dzień – Dzień Praw Dziecka a jednocześnie rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. To okazja do przypomnienia, iż dzieci mają prawo do szczególnej troski i pomocy.
Dlatego jako szkoła symbolicznie włączyliśmy się w akcję „Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z Unicef”. Wszyscy ubraliśmy stroje w kolorze niebieskim, a na korytarzu pojawiła się gazetka tematycznie związana z tym świętem. Wychowawcy na zajęciach ze swoimi uczniami podejmowali kwestie związane z kalendarium istnienia Unicefu, z zapisami w Konwencji o prawach dziecka, wreszcie, o tym w jaki sposób te prawa są przez dorosłych łamane.
Narodowe Święto Niepodległości w Szkole Podstawowej im. Orła Białego w Palmierowie
Dokładnie101 lat temu po 123 latach niewoli zaborów nasza Ojczyzna – Polska odzyskała upragnioną niepodległość. Dzień 11 listopada to od tamtej chwili symbol patriotyzmu, walki o wolność, symbol wiary i zwycięstwa. Od 1937 roku czcimy go jako Narodowe Święto Niepodległości.
Z tej okazji 8 listopada o godzinie 11.05 cała społeczność szkolna spotkała się na sali gimnastycznej, by wspólnie przypomnieć sobie pamiętne listopadowe dni 1918 roku.
Uroczystość rozpoczęto wprowadzeniem sztandaru i powitaniem wszystkich zebranych. Potem głos zabrała Pani dyrektor Jadwiga Olszak, która wprowadziła zebranych w tematykę święta. Przypomniała trudne dzieje naszej Ojczyzny, bój jej synów o niepodległość. Podkreśliła, że dzięki odwadze i poświęceniu wielu pokoleń Polaków nasza szkoła może dziś nosić dumne imię Orła Białego.
Punktualnie o symbolicznej godzinie 11.11 z ust Pani Aleksandry Kulczyńskiej-Milik padła komenda – „Baczność! Do hymnu!”. Wtedy wszyscy wstali i ze wzruszeniem odśpiewali cztery zwrotki hymnu państwowego „Jeszcze Polska nie zginęła”. Tym samym przyłączyliśmy się do akcji ministra edukacji narodowej Pana Dariusza Piontkowskiego - „Szkoła do hymnu”.
Kolejnym punktem obchodów był występ uczniów klas V i VII, przygotowanych przez Panią Paulinę Kuberacką. Uczniowie w montażu słowno-muzycznym przedstawili długą i tragiczną drogę Polaków do odzyskania niepodległości. Ogromne wrażenie na zebranych zrobiły solowe występy uczennic – Dominiki Kiecy i Julii Kowalskiej oraz chórku, śpiewających pieśni patriotyczne. W śpiew włączali się też wszyscy widzowie.
W takich momentach, jak wspólne obchody Narodowego Święta Niepodległości, wszystkich rozpiera duma z tego, że jesteśmy Polakami!
UWAGA!
Włączyliśmy naszą szkołę do kampanii charytatywnej „Świąteczne Kartki Dobroczynne” organizowanej przez Stowarzyszenie Sursum Corda.
Akcja polega na sprzedaży w szkołach świątecznych kartek. Uzyskany dochód stowarzyszenie inwestuje w niesienie pomocy chorym i niepełnosprawnym, objętych pomocą programu „Na Ratunek” (www.naratunek.sc.org.pl).
Koszt kartki świątecznej z kopertą to 2 złote. W naszej szkole będzie je można kupić w sklepiku. Serdecznie zapraszamy!
„Nie ma na świecie piękniejszego uczucia niż to, które występuje chwilę po tym, jak zrobimy bezinteresownie coś dobrego. Poczujmy to!”
W dniach 16 – 30 października 2019r. w naszej szkole odbyły się szkolne etapy do konkursów organizowanych przez Kujawsko – Pomorskiego Kuratora Oświaty w Bydgoszczy dla uczniów szkół podstawowych: z matematyki, biologii, języka polskiego, chemii, geografii oraz języka angielskiego.
Chętni uczniowie wzięli udział w każdym z tych konkursów. Konkursy przebiegły zgodnie z Regulaminami. Uczniowie na rozwiązanie zadań w każdym z tych konkursów mieli 60 minut. Aby zakwalifikować się do konkursu rejonowego należało uzyskać 80% punktów możliwych do zdobycia.
Dziękujemy uczestnikom za trud przygotowania się do konkursów oraz chęć wzięcia udziału w nich. Gratulujemy też uzyskanych wyników.
Informuję, że 22 listopada 2019 r. organizujemy dla uczniów klas IV –VIII naszej szkoły wycieczkę do Gniezna. Dla uczestników planujemy następujące atrakcje: od 9.30 do 11.00 udział w przedstawieniu teatralnym „Królowa Śniegu” w Teatrze im. Aleksandra Fredry, od godz. 12.00 do 13. 45 wizytę w „Muzeum Pierwszych Piastów” ( lekcja muzealna i zwiedzanie wystaw), zwiedzanie katedry. Po zwiedzaniu udamy się na posiłek. Poza tym, jeśli pogoda dopisze, planujemy spacer po Starym Mieście. Całkowity koszt wyjazdu szacujemy na 55 zł. Wszelkich informacji udziela p. Aleksandra Kulczyńska-Milik. Zapraszamy do udziału!
WŁĄCZAMY SIĘ W AKCJE CHARYTATYWNE:
I „POMÓŻ I TY”
Samorząd Uczniowski włącza się w akcję „ Szkoło Pomóż i Ty”. Jej celem jest pomoc finansowa w zakupie wózka elektrycznego dla niepełnosprawnego chłopca. Pieniądze ze sprzedaży cegiełek przekażemy Fundacji na Rzecz Osób Niepełnosprawnych i Niewidomych.
II „DAR SERCA”
Włączamy się również w akcję organizowaną od kilku lat przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Sipiory i Studzienki „Sąsiedzi”. Jej celem jest zbiórka artykułów na rzecz dzieci z Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii Szpitala Uniwersyteckiego w Bydgoszczy. Przekazywać można artykuły szkolne, skarpetki, piżamy, piasek kinetyczny, kawę i herbatę dla rodziców, papier ksero, słodycze i zabawki.
Prosimy wszystkie dzieci o dobrych sercach i całą społeczność szkolną o przyłączenie się do wybranej akcji. Artykuły będziemy zbierać w dniach od 30 października do 29 listopada 2019 r. w bibliotece.
Pamiętajmy, że okazane dobro wraca do nas podwójnie!
W czwartek 31 października 2019r. o godzinie 8.55w naszej szkole rozległ się nagle głośny, długi, przerywany sygnał dźwiękowy. Był to alarm wzywający wszystkich do opuszczenia budynku. W szkole trwała ewakuacja. Wszyscy zachowując zasady bezpieczeństwa, szybko i sprawnie oznaczonymi drogami ewakuacyjnymi opuścili budynek szkoły. Nauczyciele wyprowadzili uczniów na plac ewakuacyjny. Nie było paniki. Zadymienie szybko zostało usunięte i nikomu nic się nie stało. Nauczyciele i pracownicy złożyli dyrektor szkoły meldunki o przebiegu ewakuacji i ilości ewakuowanych uczniów.
Warto podkreślić, że wszyscy wykonali zadanie z dużym zdyscyplinowaniem. Wszystko odbywało się sprawnie i zgodnie w obowiązującymi procedurami.
Nasza placówka w sprawach bezpieczeństwa od lat współpracuje z instytucjami do tego powołanymi. W programie wychowawczo-profilaktycznym znajdują się zapisy, które to gwarantują. Organizowane są prelekcje, pogadanki, pokazy, nauka udzielania pierwszej pomocy.
Celem ćwiczeń było oswojenie z sytuacją zagrożenia oraz kształtowanie umiejętności odpowiedniego postępowania w razie pożaru. Trening próbnej ewakuacji z pewnością był dla wszystkich dużym przeżyciem i doświadczeniem. Wszyscy zgodnie twierdzili, że taka próba była potrzebna, choć nigdy w przyszłości nie chcieliby wykorzystać zdobytego doświadczenia.
28 października, czworo przedszkolaków: Amelia Idzińska, Martyna Kaczmarek, Lena Kośmicka i Filip Budzyński wykonało prace na VIII Powiatowy Konkurs Plastyczny pt. „BARWY JESIENI – JESIENNE SPACERY Z RODZINĄ DO MIEJSC PAMIĘCI NARODOWEJ…”. Patronat nad konkursem objął: Starosta Nakielski p. Tadeusz Sobol i Burmistrz Kcyni p. Marek Szaruga.
Prace zostały przekazane do organizatorów. Teraz czekamy na rozstrzygnięcie, które odbędzie się w listopadzie 2019r.
Oto prace które wykonali:
W piątek 25 października 2019 roku uczniowie Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Palmierowie wybrali się do Muzeum Przyrody i Łowiectwa w Turzynie, w którego otoczeniu znajdują się: stuletni park, staw rybny oraz sportowe obiekty jeździeckie, wykorzystywane w animacji zajęć dydaktycznych z najmłodszymi.
Po przyjeździe na miejsce zostaliśmy powitani przez Pana Andrzeja Morawskiego i podzieleni na dwie grupy. Pan Morawski przedstawił historię powstania muzeum, które stanowi centrum edukacji ekologicznej i przyrodniczej, ze szczególnym uwzględnieniem ochrony środowiska, skierowanej do całego społeczeństwa regionu, w tym do myśliwych, leśników, nauczycieli, młodzieży szkolnej i akademickiej oraz młodych adeptów łowiectwa. Zaplecze obiektu pozwala również na prowadzenie zajęć dla kandydatów na myśliwego i selekcjonera. Jedna z grup zwiedzała stajnie i obiekty jeździeckie, druga w tym czasie ciekawą ekspozycję. Ekspozycja zajmuje dwie kondygnacje. Na parterze znajduje się diorama, która przenosi odwiedzających w świat fauny zamieszkującej łowiska Pomorza i Kujaw– łatwo wypatrzyć tam bielika, pierwszy skatalogowany eksponat podarowany przez Nadleśnictwo Żołędowo. Wystawę uatrakcyjnia spektakl multimedialny przybliżający odgłosy i dynamikę przyrody. Z kolei piętro poświęcono na zbiory prezentujące historię i łowieckie tradycje. Tutaj swoje miejsce znalazły także ekspozycje czasowe oraz edukacyjna wystawa trofeów. Zwiedzający zapoznani zostali z pracą myśliwych na rzecz ochrony gatunków zwierząt zamieszkujących nasz region oraz z zasadami etyki i kultury łowieckiej.
Spotkanie w Turzynie na pewno dostarczyło wielu ciekawych wrażeń. Uświadomiło uczniom rolę lasu jako ekosystemu oraz konieczność jego ochrony.
Bez wątpienia warto zaplanować wizytę w Muzeum Przyrody i Łowiectwa również z rodziną podczas prywatnych wypadów.