W związku ze zbliżającymi się feriami 23 stycznia do naszej szkoły zawitała policjantka, p. Milena Prajs. Dzielnicowa spotkała się z uczniami wszystkich klas, aby porozmawiać o bezpieczeństwie w czasie ferii zimowych. Szczególna uwaga została skupiona na zasadach bezpieczeństwa podczas uprawiania sportów zimowych i zabaw na świeżym powietrzu. Policjantka przestrzegała między innymi przed ślizganiem się na skutych lodem zbiornikach wodnych, tj. rzekach, jeziorach, stawach oraz ostrzegał przed zjeżdżaniem na sankach z górek znajdujących się blisko ulic. Przypomniała również zasady poruszania się po drogach.
Na koniec życzyła wszystkim uczniom udanych i bezpiecznych ferii, wręczyła słodki upominek i kolorowanki.
22 stycznia 2020r. odbyły półfinały wojewódzkie w tenisa stołowego. Jako mistrzynie ćwierćfinałów wojewódzkich uczestniczyły w nich uczennice naszej szkoły Wiktoria i Julia Kowalskie zdobywając pierwsze miejsce. Tym samym dostały się do finałów wojewódzkich, które odbędą się dnia 12 lutego w Kołaczkowie.
Gratulujemy i trzymamy kciuki!
Samorząd Uczniowski naszej szkoły wyszedł z inicjatywą zorganizowania kiermaszu i połączenia go z obchodami Dnia Babci i Dziadka. Wszystkie klasy aktywnie włączyły się w przygotowanie fantów. Seniorzy mogli nabyć, m.in. piękne świeczniki, zakładki, kalendarze, ramki na zdjęcia, poduszeczki na szpilki.
Licznie przybyli goście okazali się bardzo hojni. Za zebrane pieniądze zakupiony zostanie sprzęt sportowy.
WSZYSTKIM, KTÓRZY WŁĄCZYLI SIĘ W AKCJĘ, SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!
Babci i dziadka, przyznać to trzeba, każdemu dziecku w życiu potrzeba.
No a gdyby ich nie było
Dzieciom trudno by się żyło.
Kto by bajki opowiadał.
Kto by rady mądre dawał.
21 stycznia 2020 roku odbyła się uroczysta akademia dla Babć i Dziadków zorganizowana z okazji Ich święta. Zaproszeni goście przybyli punktualnie, aby móc podziwiać swoje wnuki.
Na początku pani dyrektor Jadwiga Olszak w imieniu własnym oraz całej społeczności szkolnej, przywitała Szanownych Gości oraz złożyła najserdeczniejsze życzenia z okazji Ich wspólnego Święta: „Kochane babcie, drodzy dziadkowie życzę Wam dużo zdrowia, pomyślności, radości, zadowolenia i satysfakcji z wnucząt. Wam kochane dzieci życzę, by Wasi dziadkowie zawsze byli osobami szczególnymi w Waszym życiu, takimi, które się kocha tylko dlatego, że są. Bo oni żyją dla Was – a Wy jesteście dla nich tym, co mają najcenniejszego, takim skarbem o którym czytacie w bajkach”.
Następnie w uroczystości wystąpiły dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie z klasy VI. Wszystkie dzieci z wielkim przejęciem recytowały wzruszające wiersze oraz śpiewały piosenki związane tematycznie z tymże świętem oraz zatańczyły Belgijkę.
Po wierszykach nadszedł czas na odśpiewanie „STO LAT...”, wszyscy uczniowie wstali z miejsc i razem głośno zaśpiewali, następnie wręczyli wzruszonym gościom prezenty, które samodzielnie wykonali i złożyli życzenia.
Na koniec Weronika Ślipek w imieniu wszystkich uczniów, zaprosiła gości na słodki poczęstunek.
Uroczystość przygotowały oraz czuwały nad jej przebiegiem panie: Aneta Wojciechowska i Katarzyna Morzyńska.
Cała uroczystość przebiegła w miłej, serdecznej atmosferze. Szkolny Dzień Babci i Dziadka był pełen uśmiechów, wzruszeń, radości, a nawet łez szczęścia.
SERDECZNIE ZAPRASZAMY
NASZE KOCHANE BABCIE I DZIADKÓW
NA UROCZYSTE OBCHODY ICH ŚWIĘTA
W NASZEJ SZKOLE
DNIA 21 STYCZNIA 2020 ROKU
O GODZINIE 12:00
WNUCZĘTA
Dodatkową atrakcją święta będzie kiermasz,
z którego dochód przeznaczymy na zakup sprzętu sportowego dla dzieci.
Kolejny raz społeczność naszej szkoły wykazała się empatią i pokazała dobre serce. Akcja Dźwiękowego Archiwum Kcyni, w którą ostatnio włączył się Samorząd Uczniowski, cieszyła się dużym zainteresowaniem uczniów, ich rodziców i nauczycieli.
17 stycznia zawieźliśmy do Urzędu Miejskiego zebrane materiały papiernicze, książki, gry planszowe. Zostaną one przekazane dzieciom z parafii pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Przemyślanach na Ukrainie. Napisaliśmy również do nich list z prośbą o kontakt. Z niecierpliwością będziemy czekać na odpowiedź.
W czwartek 16 stycznia dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniowie z klas I – III pojechali do Miejskiego Domu Kultury we Wągrowcu na przedstawienie pt. „Kot w butach”.
Na scenie aktorzy z Teatru ACzemu z Łodzi po mistrzowsku przypomnieli nam starą prawdę, że „dobro, wygrywa nad złem” oraz że najważniejsza jest uczciwość.
Motywami przewodnimi bajki, którą dzieci miały przyjemność obejrzeć była przyjaźń, wierność cenniejsza niż złoto, uczciwość, która została wynagrodzona oraz dobro, które wygrywa nad złem. Akcja rozgrywała się w młynie, w królestwie oraz na dziedzińcu zamku Czarodzieja. Kot w butach udowodnił swojemu panu, że był najlepszym prezentem, jaki kiedykolwiek dostał (zapewnił mu szczęście i bogactwo).
Barwne kreacje, ciekawa muzyka, pięknie wykonane utwory, wzbudziły wiele emocji wśród wychowanków. Wszyscy z dużym zainteresowaniem oglądali przedstawienie, które zapewniło im niezapomniane przeżycia. Do szkoły wróciliśmy nie tylko z uśmiechem na buzi i dobrym humorem, ale także z nową wiedzą na przyszłe, dorosłe życie.
15 stycznia 2020r. odbyły się ćwierćfinały wojewódzkie w tenisa stołowego. Jako mistrzynie powiatu uczestniczyły w nich uczennice naszej szkoły Wiktoria i Julia Kowalskie zdobywając pierwsze miejsce, nie oddając ani jednego seta. Tym samym dostały się do półfinałów wojewódzkich, które odbędą sie dnia 22 stycznia na sali EMDEK w Bydgoszczy.
Gratulujemy i trzymamy kciuki!
Na prośbę Dźwiękowego Archiwum Kcyni włączamy się w nową akcję charytatywną „OKAŻ SERCE”.
Jej celem jest zbiórka materiałów papierniczych, książek (literatura polska dla dzieci), gier planszowych na rzecz dzieci z parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Przemyślanach na Ukrainie.
Prosimy wszystkie dzieci o dobrych sercach i całą społeczność szkolną o przyłączenie się do akcji. Artykuły będziemy zbierać w dniach od 9 do 16 stycznia 2020 r. w bibliotece.
Pamiętajmy, że okazane dobro wraca do nas podwójnie!
W piętek, 20 grudnia 2019 roku w naszej szkole panowała wyjątkowa, bo świąteczna atmosfera. W klasach organizowano spotkania wigilijne, składano życzenia i łamano się opłatkiem. O godzinie 11.30 mieliśmy okazję obejrzeć i wysłuchać wyjątkowych jasełek przygotowanych przez uczniów z klas 0, I, II, III i VII, którzy pod kierunkiem pani Małgorzaty Tracz i pani Ewy Mochockiej pięknie recytowali przygotowane wiersze i wraz z zebraną na sali gimnastycznej społecznością szkolną, śpiewali najpiękniejsze polskie kolędy.
Po części artystycznej pani dyrektor Jadwiga Olszak wprowadziła na środek sali niecodziennego gościa –Gwiazdora, który rozdał przygotowane paczki wszystkim dzieciom. Każda klasa musiała „wykupić” prezenty przez zaśpiewanie kolędy. W dalszej części spotkania głos zabrała dyrektor szkoły, składając serdeczne życzenia – „Na zakończenie chciałabym złożyć wszystkim obecnym życzenia – mówiła dyrektor – Niech tegoroczne święta Bożego Narodzenia będą najpiękniejszymi z dotychczas przeżytych, niech wniosą w państwa życie spokój, radość, optymizm i ciepło. Niech blask choinkowych lampek, kolędy i spędzony z najbliższymi wieczór wigilijny dadzą państwu siłę i pogodę ducha na cały 2020 rok. Odłóżmy telefony, odejdźmy od telewizorów i spędźmy ten magiczny czas z najbliższymi, z rodziną”. Również Gwiazdor życzył dzieciom zdrowia i mnóstwa prezentów.
Gwiazdka upłynęła w miłej, świątecznej atmosferze i na pewno wprowadziła wszystkich w bożonarodzeniowy nastrój.
W czarodziejskiej krainie
Świąt Bożego Narodzenia
Wszystkie marzenia się spełniają.
W magicznym czasie rozświetlonym światełkami
choinki świat staje się lepszy,
bardziej przyjazny i radosny.
Niech więc tegoroczne Święta przyniosą ze sobą
dużo dobrego dla każdego z Was,
a nadchodzący Nowy Rok
będzie pomyślny i szczęśliwy.
życzą
dyrektor i cała społeczność
Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Palmierowie
Palmierowo, grudzień 2019 r.
W dniach 17 – 18 grudnia 2019r. w Szkole Podstawowej im. Orła Białego w Palmierowie odbył się świąteczny kiermasz charytatywny. Był on odpowiedzią na apel Ministra Edukacji Narodowej „Razem na Święta”.
Pomysłodawczyniami akcji były przedstawicielki Samorządu Uczniowskiego - Weronika Ślipek, Nicole Nowakowska i Amelia Budzińska. Wraz z innymi uczniami własnoręcznie przygotowały fanty tematycznie związane z Bożym Narodzeniem, koordynowały i przeprowadziły ich sprzedaż. Cały dochód zostanie przekazany na rzecz 3-letniej Agatki, potrzebującej wsparcia finansowego w drogim leczeniu. W pomoc dzieciom włączyli się także rodzice oraz cała społeczność szkolna.
Podsumowaniem przedsięwzięcia było niezwykłe spotkanie z zaproszonymi gośćmi – Anną Knasińską – Panią Prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi Sipiory i Studzienki „Sąsiedzi”, która od kilku lat zaprasza ludzi o wielkich sercach do udziału w akcji charytatywnej na rzecz dzieci z Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii Szpitala Uniwersyteckiego w Bydgoszczy oraz Państwem Kudła – dziadkami małej Agatki.
Pani Ania opowiedziała zebranym na sali gimnastycznej uczniom i pracownikom szkoły o funkcjonowaniu Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii Szpitala Uniwersyteckiego im. A. Jurasza w Bydgoszczy, o swojej działalności, o dzieciach i ich rodzinach, które tak bardzo potrzebują naszej pomocy. Jednocześnie podziękowała za to, że szkoła corocznie się w tę pomoc włącza.
Następnie głos zabrała pani Krystyna Kudła, która w ciepłych słowach przedstawiła swoją wnuczkę i problemy zdrowotne, z jakimi od kilka miesięcy się zmaga. W imieniu całej rodziny gorąco podziękowała za wsparcie.
Do zebranych zwróciła się także Weronika Ślipek – przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego, wyrażając słowa uznania dla społeczności szkolnej za udział w akcji.
Spotkanie podsumowała Pani Dyrektor Jadwiga Olszak słowami: „Pamiętajmy, że okazane dobro wraca!”. Podziękowała samorządowi za podjęcie tak wspaniałej inicjatywy, gościom za przybycie i uświetnienie podsumowania kiermaszu charytatywnego.
12 grudnia 2019 r. w Szkole Podstawowej im. Orła Białego w Palmierowie odbyła się szesnasta już edycja Międzyszkolnego Konkursu Ortograficznego pod hasłem „Choć ortografia przeraża nas, walkę z błędami zacząć czas!”. W tegorocznym turnieju brało udział sześć szkół podstawowych gminy Kcynia: Rozstrzębowo, Kcynia, Sipiory, Dziewierzewo, Laskownica oraz gospodarze.
Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas czwartych, piątych i szóstych. Przygotowały go nauczycielki z Palmierowa: Aleksandra Kulczyńska-Milik, Aneta Wojciechowska i Małgorzata Tracz. Celem zmagań było budzenie wśród dzieci motywacji do pogłębiania wiedzy z dziedziny ortografii, kształcenie szacunku od mowy ojczystej oraz integracja środowisk szkolnych gminy Kcynia.
Tegoroczny test składał się z 19 różnego typu zadań. Na jego rozwiązanie uczniowie mieli 60 minut. Łącznie do zdobycia było 340 punktów. Po zakończeniu pracy znawcy ortografii udali się na poczęstunek, a potem zaproszeni zostali na salę gimnastyczną, gdzie czekała na nich niespodzianka w postaci satyrycznego przedstawienia teatralnego „Kopciuszek inaczej” w wykonaniu uczniów klas V i VII szkoły w Palmierowie, pod kierunkiem p. Magdaleny Nogowskiej i p. Jolanty Reiwer.
Jury w składzie: p. Aneta Wojciechowska, p. Dorota Pater, p. Katarzyna Pawlak, p. Iwona Musiał, p. Edyta Kaczmarek sprawdzało zakodowane testy i wyłoniło zwycięzców. Pierwsze miejsce zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej im. ppor. Marka Uleryka w Dziewierzewie (Zofia Kubalewska, Dawid Kiliński, Błażej Świtniewski), II ex aequo – zespół ze Szkoły Podstawowej im. Jana Czochralskiego w Kcyni (Anita Chudzik, Natalia Kosińska, Jakub Wessołowski) i zespół ze Szkoły Podstawowej im. Miłośników Przyrody w Laskownicy (Amelia Stróżyńska, Marcelina Lewandowska, Jakub Janke), a III drużyna ze Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Korka w Rozstrzębowie (Olga Flig, Julia Chojnacka, Piotr Karabasz). Za udział w konkursie opiekunki wszystkich drużyn z rąk p. dyrektor Jadwigi Olszak otrzymały dla swoich szkół pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe w postaci słowników, a uczniowie nagrody książkowe, czasopisma, notesy, kubki oraz artykuły piśmiennicze.
Tytuł Mistrza Ortografii po raz drugi uzyskał Błażej Świtniewski z Dziewierzewa. Zdobył aż 335 punktów. Za swą wiedzę został dodatkowo wyróżniony dyplomem oraz nagrodami rzeczowymi.
Na zakończenie pani dyrektor podziękowała wszystkim za przybycie i pogratulowała ogromu wiedzy ortograficznej. Uczestnicy, ich opiekunowie oraz gospodarze stanęli tradycyjnie do pamiątkowej fotografii. Mimo konkursowego stresu, w czasie całej imprezy panowała przyjazna atmosfera, a na twarzach przybyłych do Palmierowa młodych ludzi gościł uśmiech.
Upominki na potrzeby konkursu sponsorowała Gmina Kcynia, Szkoła Podstawowa w Palmierowie oraz Wydawnictwo Nowa Era, którym organizatorki składają ogromne podziękowania.
12 grudnia 2019 roku w naszej szkole przeprowadzono pogadankę w ramach ogólnopolskiej kampanii edukacyjno-informacyjnej „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!”. Strażacy z Państwowej Straży Pożarnej z Nakła nad Notecią, pan Maciej Klimek i Mateusz Neulitz poruszuli zagadnienia związane z szerokorozumianym bezpieczeństwem w mieszkaniach i domach jednorodzinnych. Obecni na sali uczniowie z zainteresowaniem słuchali porad jak ustrzec się przed niebezpieczeństwem występowania tlenku węgla oraz jak się zachować podczas pożaru. Na koniec spotkania wszyscy zgodnie podsumowali, iż czujnik tlenku węgla, który zamontowany jest w domach może znacząco podnieść bezpieczeństwo domowników. Miłym akcentem świątecznym był prezent, który otrzymaliśmy - kalendarz na nowy rok!
„W tajemniczej krainie krasnali”, czyli rzecz o skrzatach malutkich, smerfach wesolutkich, krasnoludkach ubogich, króliczkach pełnych trwogi, złośliwym trolu Szczerbolu, złej czarownicy Złośnicy i niedźwiadku Miodojadku.
10 grudnia 2019r. dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie kl. I- III obejrzeli Baśń Muzyczną pt. „W tajemniczej krainie krasnali” w wykonaniu aktorów teatru muzycznego ,,Duduś” z Łodzi. Przedstawienie odbyło się w Nakle nad Notecią. W trakcie przedstawienia dzieci bawiły się i brały w nim czynny udział. Razem z aktorami śpiewały i tańczyły. Wiele radości i zabawy oraz śmiechu wniosły ciekawe konkursy, w których mogły brać udział chętne dzieci. Każdy uczestnik konkursu został obdarowany upominkiem. Ciekawa gra aktorów i świateł, przyjazna scenografia oraz efekty specjalne sprawiły, że przedstawienie ze świątecznymi akcentami wzbudziło zachwyt u wszystkich dzieci. Na zakończenie odbyło się losowanie nagród rzeczowych. Wszystkie dzieci z balonikiem w ręku i w świetnym humorze wróciły do szkoły.
W dniu 6 grudnia w naszej szkole odbył się kolejny mikołajkowy festiwal polskiej piosenki. W konkursie brali udział uczniowie z klas: V, VI, VII, VIII. Uczniowie zaśpiewali 8 piosenek.
I miejsce zdobyła Wiktoria Kowalska z klasy VII za piosenkę „Super bohater” Viki Gabor.
II miejsce zdobyła Dominika Kieca z klasy VI za piosenkę „To nie ja” Edyty Górniak oraz Amelia Boniek z klasy VIII za piosenkę „Nadszedł czas” z musicalu The Greatest Showman.
III miejsce zdobyli uczniowie z klas VI, VII, VIII: A. Domagała, J. Szczepański, S. Wojtych, N. Nowakowska, A. Budzińska, O. Domagała, P. Kuczyński, W. Ślipek za piosenkę „Dałabym Ci dała” Teresy Werner.
Uczniowie klas 0, I, II, III zaśpiewali zimowe piosenki.
Wszyscy znakomicie bawili się w rytmie polskich przebojów.
KOMUNIKAT W SPRAWIE SKŁADANIA WNIOSKÓW O PRZYZNANIE POMOCY W FORMIE POSIŁKU DLA DZIECI W ŻŁOBKU, PRZEDSZKOLU I ODDZIAŁACH PRZEDSZKOLNYCH ORAZ UCZNIÓW W SZKOLE NA OKRES OD STYCZNIA 2020 R. DO CZERWCA 2020
Miejsko - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kcyni uprzejmie informuje, że w ramach wieloletniego rządowego programu „Posiłek w szkole i w domu” na lata 2019 —2023 dzieci do czasu podjęcia nauki w szkole podstawowej oraz uczniowie do czasu ukończenia szkoły ponadpodstawowej lub szkoły ponadgimnazjalnej mają możliwość skorzystania z pomocy w formie posiłku podczas zajęć w żłobku/szkole.
Pomoc, o której mowa wyżej przysługuje rodzinie, której dochód netto w przeliczeniu na osobę w rodzinie nie przekracza 150% kryterium dochodowego na osobę w rodzinie tj. kwoty 792,00 zł.
TERMIN SKŁADANIA WNIOSKÓW
Wniosek o przyznanie pomocy w formie posiłku dla dzieci/uczniów należy złożyć w siedzibie tut. Ośrodka (ul. Libelta 28, 89-240 Kcynia) w terminie od 02.12.2019 r. do 20.12.2019r.
Do wniosku należy dołączyć m.in.:
- dokumenty potwierdzające wysokość dochodów netto za miesiąc poprzedzający miesiąc złożenia wniosku;
- w przypadku, gdy w rodzinie są osoby niepełnosprawne lub długotrwale chore aktualne orzeczenie o niepełnosprawności lub aktualne zaświadczenie lekarskie.
RODZICU!!! JEŻELI DOCHÓD W TWOJEJ RODZINIE NIE PRZEKRACZA POWYŻSZEGO KRYTERIUM DOCHODOWEGO ZGŁOŚ SIĘ DO MIEJSKO — GMINNEGO OŚRODKA POMOCY SPOŁECZNEJ W KCYNI, ABY UMOŻLIWIĆ SWOJEMU DZIECKU SKORZYSTANIE Z DOFINANSOWANIA POSIŁKÓW!
KIEROWNIK
Miejsko – Gminnego
Ośrodka Pomocy Społecznej
Maria Mchalska