Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Palmierowie zgłosiła swój udział w akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta”, akcji pozwalającej dołączyć do społeczności pielęgnujących pamięć o naszej historii – ogólnonarodowej i lokalnej. Celem tej inicjatywy jest zorganizowanie działań upamiętniających ważne postaci oraz wydarzenia naszej małej Ojczyzny. Kulminację tych aktywności zaplanowano na 25 października 2019 r. – ostatni piątek przed 1listopada.
Właśnie w tym dniu 50 uczniów wraz z wychowawcami odwiedziło kcyński cmentarz parafialny na ulicy Nakielskiej, a na nim Pomnik – mogiłę upamiętniającą poległych Powstańców Wielkopolskich, zamordowanych w obozach koncentracyjnych i innych miejscach straceń oraz zamordowanych przez okupanta hitlerowskiego w 1939 r. na terenie Kcyni i okolic. Nauczyciele przedstawili uczniom historię pomnika, odczytali nazwiska umieszczone na głównej tablicy i po stronach bocznych. Po krótkiej modlitwie za zmarłych dzieci zapaliły znicze.
Szkoła w Palmierowie co roku podejmuje różne działania mające na celu pielęgnowanie pamięci o naszej historii, upamiętnienie ważnych postaci i wydarzeń. Uczniowie wraz z nauczycielami porządkują i odwiedzają groby, zapalają znicze w miejscach związanych z ważnymi wydarzeniami, odwiedzają lokalne miejsca pamięci i zgłębiają ich historię.
23 października na sali gimnastycznej w naszej szkole odbyła się uroczystość ślubowania klasy pierwszej. Dla pierwszaków wydarzenie to było wielkim przeżyciem.
Całą uroczystość prowadziła pani Aleksandra Kulczyńska – Milik, opiekun Samorządu Uczniowskiego. Dyrektor szkoły pani Jadwiga Olszak powitała uczniów oraz rodziców. Do uroczystego ślubowania uczniowie przygotowywali się pod okiem wychowawcy, pani Jolanty Reiwer, poznając prawa i obowiązki ucznia oraz ucząc się piosenek, a na apelu mieli możliwość zaprezentowania zdobytych umiejętności. Pasowanie na ucznia mogło nastąpić dopiero po „egzaminie” sprawdzającym umiejętności pierwszaków. Uczniowie dumnie i pięknie recytowali wiersze, śpiewali piosenki, tym samym udowodniły, że są gotowe, by zostać uczniami. Wszyscy mogli przystąpić do ślubowania i uroczystego pasowania na ucznia Najważniejszym punktem było złożenie uroczystej przysięgi już po raz szósty na sztandar naszej szkoły, podczas której uczniowie przyrzekali strzec godności szkoły oraz honoru jej uczniów. Następnie dyrektor placówki za pomocą symbolicznego pióra dokonała pasowania na uczniów oraz wręczyła dzieciom dyplomy z tej okazji. Od tej chwili pierwszaki oficjalnie należały już do braci uczniowskiej. Pod koniec uroczystości przyszedł czas na życzenia i prezenty dla pierwszoklasistów. Starsi koledzy wręczyli im liczne upominki. Po części oficjalnej nadeszła pora na pamiątkowe zdjęcia oraz słodki poczęstunek, przygotowany przez rodziców pierwszoklasistów.
Rodzicom gratulujemy tak wspaniałych pociech,
a pierwszakom życzymy wielu sukcesów w murach naszej szkoły!
Uczniowie z naszej szkoły, będący zawodnikami MLUKS „Orlik” w Kcyni, 19 października 2019r. wzięli udział w IV Otwartym Turnieju Tenisa Stołowego dzieci i młodzieży w Objezierzu.
Oto wyniki:
w kategorii żaczka: I miejsce zajęła Julia Kowalska,
w kategorii żak: I miejsce zajął Kacper Nowakowski,
w kategorii młodziczka: I miejsce zajęła Wiktoria Kowalska,
w kat. młodzik – młodziczka: III miejsce zajął Kacper Nowakowski a II miejsce Julia Kowalska,
w kat. kadetka: VII miejsce zajęła Nicola Nowakowska.
Brawo dla naszych tenisistów za postawę i dobrą grę.
Gratulujemy zawodnikom i życzymy dalszych sukcesów!
zdjęcie: kcynia.info
W czwartek 17 października 2019 r. w siedzibie OSP Kcynia odbyły się gminne eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega Pożarom” oraz eliminacje konkursu plastycznego. Do udziału w konkursie wiedzy przystąpili uczniowie szkół podstawowych: SP im bł. Marii Karłowskiej w Dobieszewie, SP im ppor. Marka Uleryka w Dziewierzewie oraz reprezentacja OSP Żurawia – uczniowie z naszej szkoły. Wszyscy uczestnicy rozwiązywali test wiedzy o pożarnictwie. Do ścisłego finału zakwalifikowano 5 uczestników.
Wyniki konkursu: miejsce I- Wiktor Kutka – SP Dobieszewo, miejsce II Katarzyna Jeżuchowska –SP Dobieszewo, miejsce III Julia Kosmatka OSP Żurawia, IV miejsce zajęła Dominika Kieca -OSP Żurawia, a V miejsce zajął Karol Goliński – SP Dobieszewo. Cała piątka weźmie udział w eliminacjach powiatowych. Nagrody zwycięzcom wręczył Burmistrz Kcyni Marek Szaruga. Wszyscy uczestnicy otrzymali drobne upominki.
Na konkurs plastyczny wpłynęły 22 prace, które jury oceniło w trzech kategoriach wiekowych. I tak: Kat. klas 1-3: I miejsce Wiktor Wiater, miejsce II Anna Szymkowiak, oboje reprezentowali SP Dziewierzewo. W kategorii klas IV-VI, I miejsce przyznano pracy Aleksandry Jabkowskiej z OSP w Żurawii, II miejsce dla Julii Frankowskiej a III dla Wiktorii Jacek ,obie ze Szkoły Podstawowej w Dziewierzewie. Nagrodzone prace pojada do Nakła na eliminacje powiatowe.
Serdecznie gratulujemy!
16 października obchodziliśmy w naszej szkole XIX Dzień Papieski, który w tym roku odbywał się pod hasłem „Wstańcie, chodźmy!’’. Tego dnia wspominaliśmy niezwykłego Polaka – świętego Jana Pawła II. Program artystyczny w wykonaniu uczniów klasy VIII pod kierunkiem p. Ewy Mochockiej przypomniał nam Jego sylwetkę i nauczanie, które wywarło ogromny wpływ na losy naszej ojczyzny. Przekazane treści zachęcały do tego, aby czynnie zaangażować się w papieskie zawołanie: Wstańcie, chodźmy! Aby zrobić coś, co będzie naszą odpowiedzią na to wezwanie. Uczniowie swoje „deklaracje” umieścili na symbolicznych stopach, które „wędrowały” nad naszymi głowami i niosły swoje przesłania. Dopełnieniem akademii był spektakl pantomimy pt. „Serce” , który za pomocą wymownych gestów opowiedział o duchowych rozterkach młodych ludzi.
14 października 2019 r. uroczyście obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Po wprowadzeniu sztandaru o odśpiewaniu hymnu narodowego prowadząca uroczystość pani Aleksandra Kulczyńska-Milik powitała panią dyrektor Jadwigę Olszak, wszystkich pracowników szkoły, zaproszonych gości, przedstawicieli Rady Rodziców oraz uczniów i przybyłych z nimi rodziców.
Jako pierwsza głos zabrała pani dyrektor, która z okazji Dnia Edukacji Narodowej złożyła wszystkim pracownikom szkoły wyrazy uznania, szacunku i wdzięczności, dziękując za dotychczasową pracę. – „Dzięki państwa wiedzy, umiejętnościom i serdeczności, jaką otaczacie uczniów, stają się oni wartościowymi ludźmi, otwartymi na świat i drugiego człowieka”– mówiła. Następnie pogratulowała panu Mirosławowi Grabarskiemu, który za wybitne osiągnięcia na niwie sportowej otrzymał w tym roku Nagrodę Burmistrza. W dalszej części wyróżniającym się nauczycielom wręczyła Nagrody Dyrektora. Byli to: pani Aleksandra Kulczyńska-Milik, pani Magdalena Nogowska, pani Małgorzata Tracz, pani Dorota Wesołowska, pani Małgorzata Płocharczyk, pani Małgorzata Grabarska i pan Leon Płocharczyk. Wszystkim wręczyła kwiaty i słodki niezbędnik.
Pani dyrektor poprosiła również, aby minutą ciszy uczcić śp. Jana Polewczyńskiego – matematyka i długoletniego dyrektora Liceum im. Karola Libelta w Kcyni.
Z gorącymi życzeniami i słowami podziękowania zwróciły się do pracowników szkoły przedstawicielki Rady Rodziców – pani Sylwia Rybczyńska i pani Paula Grześkowiak. Na ręce pani dyrektor złożyły okolicznościowy list, a pracownikom wręczyły słodkie upominki.
Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości z humorystycznym przedstawieniem wystąpili uczniowie klasy VII przygotowani przez pana Mirosława Grabarskiego. Po inscenizacji głos zabrali przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego – Weronika Ślipek, Sebastian Wojtych i Paweł Kuczyński. Złożyli wszystkim pracownikom szkoły najserdeczniejsze życzenia i przy gromkim „Sto lat!” wręczyli kwiaty.
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej pragniemy złożyć Wam wyrazy szacunku i życzyć, by codzienna praca stanowiła źródło satysfakcji i poczucia dobrze spełnionego obowiązku. Niech każdego dnia towarzyszy Wam pogoda ducha, pasja przekazywania wiedzy oraz kształtowania charakterów i postaw młodych ludzi i wpływania na ich życiowe wybory. Życzymy, aby wdzięczność uczniów wynagradzała Wam trudy niełatwej pracy, a pamięć wychowanków sprzed lat stanowiła dowód na to, jak ogromną rolę odegraliście w ich życiu.
W imieniu samorządu uczniowskiego
Weronika Ślipek
HARMONOGRAM UROCZYSTOŚCI
Zgodnie z tradycją szkoły w Dniu Nauczyciela spotykamy się na uroczystej akademii, którą w tym roku szkolnym przygotowuje klasa VII pod kierunkiem wychowawcy pana Mirosława Grabarskiego.
Harmonogram uroczystości Dnia Nauczyciela:
820 – spotkanie z wychowawcami w klasach
900 – akademia – część oficjalna i artystyczna
W TYM DNIU WSZYSTKICH OBOWIĄZUJE STRÓJ GALOWY!
ROZKŁAD JAZDY AUTOBUSU
PRZYWÓZ DZIECI DO SZKOŁY PODSTAWOWEJ ZGODNIE Z CODZIENNYM ROZKŁADEM JAZDY
ODWÓZ ZE SZKOŁY
945 – Głogowiniec, Grocholin, Miaskowo
1000 – Żurawia, Włodzimierzewo
Zapraszamy wszystkie dzieci z naszej szkoły do udziału w XIX Dniu Papieskim, który w tym roku obchodzony jest pod hasłem: „Wstańcie, chodźmy !”. Aby wprowadzać w życie pełne ufności i wiary zawołanie Ojca Świętego do czynienia dobra zobrazujmy w formie plastycznej nasze "kroki" ku lepszemu. A więc, obrysuj i wytnij swoją stopę na kolorowej kartce papieru, a na niej napisz lub narysuj (dowolną techniką plastyczną) własną interpretację hasła „ WSTAŃCIE, CHODŹMY ...”
np: ... pomóc mamie
... pobawić się z bratem
... pomodlić się na różańcu
.............
Z pewnością wykażecie się pomysłowością, wyobraźnią i kreatywnością plastyczną, a Wasze prace będą stanowiły ciekawą dekorację podczas szkolnych obchodów Dnia Papieskiego w dniu 16 października. Czekam na kolorowe "stópki" do piątku 11 października.
Ewa Mochocka
3 października trzy uczennice naszej szkoły: Agata Orzoł i Gabrysia Kubiak z klasy V oraz Dominika Kieca z klasy VI pod opieką jednej z mam uczestniczyły w warsztatach literackich z p. Magdą Przybylską, które odbyły się w Łankowicach. Spotkanie zostało zorganizowane przez KGW Młode Łanki w ramach projektu pn. „Powstanie Wielkopolskie – kluczem do Naszej Wolności”, a dotyczyło książki „A u nas powstanie”.
Pisarka w przystępny sposób opowiedziała dzieciom, jak powstawała książka i ilustracje do niej, co skłoniło ją do podjęcia takiego tematu. Dziewczęta poznały najważniejsze fakty związane z Powstaniem Wielkopolskim, z przebiegiem działań i ich genezą, a także zwyczaje i tradycje poznaniaków. Zadziwiła je informacja, że dziewczynki w tamtych czasach musiały nosić związane włosy, że mieszkańcy Poznania słynęli z zamiłowania do porządku i sprzątania.
Spotkanie z p. Magdą Przybylską było połączeniem lekcji historii i języka polskiego. Na naszych uczennicach zrobiło ogromne wrażenie.
W piątkowy wieczór klasa V wraz z wychowawcą p. Magdaleną Nogowską spotkała się w naszej szkole na swoim pierwszym biwaku klasowym. Najpierw z pomocą rodziców przygotowaliśmy nasze "łóżka" w sali nr 3, a potem były już gry i zabawy na sali gimnastycznej, holu szkolnym oraz wspólny poczęstunek i niekończące się rozmowy .
Dziękujemy bardzo p. Monice Dziadoszek za spełnienie naszych kulinarnych marzeń 😉
Noc była długa... tylko jakoś tak nieoczekiwanie zaraz po naszym zaśnięciu nastał ranek 😉
Po wspólnym śniadaniu i uporządkowaniu naszej sali uczniowie wrócili do swoich domów.
Po przeprowadzonych wyborach do SU szkolna komisja wyborcza, w skład której weszli uczniowie klasy VII, ogłosiła
SKŁAD ZARZĄDU SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO NA ROK SZKOLNY 2019/2020
Prezentuje się on następująco:
PRZEWODNICZĄCY – WERONIKA ŚLIPEK Z KLASY VIII
ZASTĘPCA PRZEWODNICZĄCEGO – SEBASTIAN WOJTYCH Z KLASY VII
SKARBNIK – PAWEŁ KUCZYŃSKI Z KLASY VIII
Gratulujemy i życzymy owocnej pracy!
SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM.ORŁA BIAŁEGO W PALMIEROWIE
ROK SZKOLNY 2019/2020
PREZYDIUM
SZCZEPAŃSKA EWELINA - PRZEWODNICZĄCY
SERAFIN-RYBCZYŃSKA SYLWIA- ZASTĘPCA PRZEWODNICZĄCEGO
GRZEŚKOWIAK PAULA - SKARBNIK
TOBYS MONIKA-SEKRETARZ
DZIADOSZEK MONIKA- CZŁONEK PREZYDIUM
KOMISJA REWIZYJNA
ŚLIPEK JOANNA - PRZEWODNICZĄCY
BUDZYŃSKA KATARZYNA - CZŁONEK KOMISJI
WILK URSZULA-CZŁONEK KOMISJI
Bezpieczeństwo na drodze oraz odpowiedzialność prawna nieletnich za popełniane przez nich czyny oraz demoralizację to tematy zajęć, jakie dla uczniów przeprowadziła mł. asp. Milena Prajs.
W środę, 2 października nasza dzielnicowa mł. asp. Milena Prajs spotkała się z uczniami naszej szkoły, w ramach akcji „Bezpieczna droga do szkoły – bezpieczny uczeń”.
W spotkaniu udział wzięli wszyscy uczniowie szkoły. Policjantka przeprowadziła zajęcia w dwóch grupach: klasy 0 – III i IV – VIII.
Z uczniami z klas I-III policjantka rozmawiała przede wszystkim na temat bezpiecznej drogi do szkoły. Omówione zostały zasady poruszania się po drogach pieszych, przybliżono w jaki sposób na bezpieczeństwo pieszych wpływa wyposażanie się przez nich w elementy odblaskowe. Policjantka przestrzegała też przed osobami nieznajomymi. Informowała, że w żadnym wypadku nie należy przyjmować od nieznajomych prezentów, czy słodyczy. Nie należy też informować o miejscu zamieszkania oraz swojej sytuacji rodzinnej.
Uczniowie z klas IV – VIII rozmawiali z policjantką na temat tego, w jaki sposób nieletni odpowiadają za popełniane przez siebie czyny karalne. Mundurowa przestrzegała przed łamaniem prawa, informując jednocześnie, jakie konsekwencje sąd może zastosować wobec nieletniego popełniającego czyny karalne czy wykazującego zachowanie demoralizujące.
Już po raz kolejny odbyła się największa ekologiczna akcja „SPRZĄTANIE ŚWIATA – POLSKA 2019”.
27 września 2019 roku uczniowie naszej szkoły, podobnie jak w latach poprzednich, przyłączyli się do tej akcji. Pod czujnym okiem koordynatora akcji pani Małgorzaty Tracz oraz wychowawców wyruszyli w teren wyposażeni w gumowe rękawice i worki na śmieci. W akcji brali udział uczniowie wszystkich klas. Dzieci wysprzątały teren i najbliższe okolice szkoły, a także drogi wiodące do naszej placówki. Udało się zebrać wiele worków śmieci. Zostały one pozostawione w wyznaczonym miejscu, skąd zabrały je odpowiednie służby.
Europejski Dzień Języków to międzynarodowe święto, ustanowione z inicjatywy Rady Europy, obchodzone w całej Europie corocznie 26 września. Jego celem jest zachęcenie Europejczyków do nauki języków obcych oraz propagowanie zalet różnorodności językowej.
W tym roku w naszej szkole uczniowie mieli okazję poznać różnorodność krajów poprzez przygotowanie plakatów i strojów, zjedzenie tradycyjnych potraw oraz posłuchanie muzyki podczas naszej szkolnej Eurowizji.
Eurowizja była przygotowana przez uczniów z klasy VII i VIII. Na naszej szkolnej scenie wystąpili:
Daj to głośniej "Mama ostrzegała"
Wincent Weiss "Feuerwerk"
rosyjska grupa taneczna w tańcu Kalinka
Al Bano i Romina Power "Felicita"
Alvaro Soler "La Cintura"
Ed Sheeran "Perfect"
Indila "Derniere Danse".
Dzisiejszy dzień był wesoły, kolorowy i smaczny 😊
Dziękuję wszystkim Rodzicom i Wychowawcom za pomoc w organizacji tej uroczystości, za przepyszne potrawy oraz przygowane stroje dla dzieci!
Zadania dla klas na Europejski Dzień Języków 26 września (czwartek):
1) zrobić plakat o wylosowanym kraju:
- nazwa kraju;
- stolica;
- flaga;
- zabytki;
- ciekawostka.
2) w ten dzień można się ubrać w strój charakterystyczny dla danego kraju /elementy stroju.
3) przygotowanie tradycyjnej potrawy wspólnie z wychowawcą.
Wylosowane kraje:
0 - Włochy
I - Francja
II - Niemcy
III - Anglia
IV - Hiszpania
V - Grecja
VI - Rosja
VII - Polska
VIII - Chorwacja
25 września 2019 r. uczniowie klas VII-VIII wraz z p. Aleksandrą Kulczyńską-Milik i p. Mirosławem Grabarskim wybrali się do Kcyni, aby obejrzeć plenerową wystawę „ Losy kcynian w czasie II wojny światowej” zorganizowaną przed Urzędem Miejskim oraz poznać miejsca związane z II wojną światową.
Pierwsze kroki skierowali na kcyński rynek, gdzie czekała p. Justyna Makarewicz – specjalista ds. kultury, oświaty i ewidencji zabytków UM w Kcyni. Pani Makarewicz opowiedziała zebranym o tym, jak Dźwiękowe Archiwum Kcyni pozyskało materiały wykorzystane w przygotowaniu wystawy. Omówiła poszczególne plansze, szczegółowo zaznajamiając uczniów z informacjami na temat pierwszych dni września 1939 roku na terenie Kcyni i w najbliższej okolicy. Ciekawostką było porównanie wyglądu miasta sprzed 80 lat do zabudowy współczesnej. Jeden z uczniów odszukał nawet informację, iż brat jego dziadka uciekł sprzed plutonu egzekucyjnego i przeżył wojnę. O losie tych, którym nie udało się zbiec opowiadał później przyszłym pokoleniom.
Po krótkiej przerwie na ogrzanie się i spożycie posiłku uczestnicy wycieczki ruszyli na spacer po Kcyni. Zatrzymywali się w miejscach ważnych, będących „niemymi świadkami” historii. Poznali więc dzieje kamienicy przy ulicy Rynek 14, w której mieściło się więzienie gestapo i w której zamordowano burmistrza Kcyni Stefana Drożdżyńskiego. Następnie przeszli ulicą Strażacką na miejsce, gdzie stała żydowska synagoga. Stamtąd ruszyli w kierunku Żurawi, do tzw. Piaśnicy, gdzie znajduje się pomnik upamiętniający zamordowanych tam mieszkańców Kcyni, w tym kilkunastu młodych Żydówek. Pani Makarewicz zaprezentowała wzruszające wspomnienia naocznego świadka tamtych wydarzeń. Na zakończenie zaapelowała do młodych, aby nigdy nie zapomnieli o tragicznych wydarzeniach II wojny światowej.
Po dwugodzinnym zwiedzaniu uczniowie i ich opiekunowie spacerem wrócili do szkoły na dalsze zajęcia.
20 września obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka.
Tego dnia na przedszkolaków z naszej szkoły czekało wiele atrakcji.
Zabawa rozpoczęła się uroczystym powitaniem dzieci oraz odczytaniem przez nauczycielkę listu z życzeniami od Rzecznika Praw Dziecka p. Mikołaja Pawlaka. Kolejnym wesołym akcentem były zabawy przy muzyce. Dzieci tańczyły i śpiewały.
Z okazji święta przedszkolaki obdarowane zostały słodkościami, prezentami i życzeniami.
Na zakończenie każde dziecko otrzymało odznakę, prezenty oraz dyplom. Było wesoło i kolorowo.
Wszystkim dzieciom życzymy samych uśmiechów i dużo wrażeń w oddziale przedszkolnym!
Kandydaci na Przewodniczącego Samorządu
Uczniowskiego i pozostałych członków Rady w roku szkolnym 2019/2020 to:
klasa VI
Dominika Kieca
Aleksandra Jabkowska
klasa VII
Sebastian Wojtych
Amelia Boniek
Julia Kosmatka
klasa VIII
Paweł Kuczyński
Lena Wadzińska
Weronika Ślipek
Dominika Jabkowska
Tajne wybory, zostaną poprzedzone kampanią wyborczą od czwartku 19 września 2019 r. do czwartku 26 września 2016 r. W wyborach mogą brać udział wszyscy uczniowie naszej szkoły. Odbędą się one 27 września 2019 roku ( piątek ) od godziny 9.05 do godziny 11.05 w bibliotece szkolnej.
Pamiętajcie, osoba, którą wybierzecie to reprezentant całej społeczności uczniowskiej. Powierzcie tę funkcję kandydatowi godnemu zaufania, pracowitemu, pomysłowemu, komuś, kto jest wzorem dla innych!!!
Opiekun Samorządu Uczniowskiego
A. Kulczyńska-Milik