Pod koniec października 2022 r. Nakielski Ośrodek Kultury im. Z. Kornaszewskiego kolejny już raz zaprosił uczniów naszej szkoły do udziału w Konkursie Plastyczno - Literackim „Moja opowieść wigilijna”.
W tym roku ogłoszono trzy kategorie wiekowe: kl.I-III, kl. IV-VI i kl. VII-VIII. W kategorii literackiej należało napisać opowiadanie, umieszczając Boże Narodzenie w wybranej epoce, do której przenosi głównego bohatera wehikuł czasu.
W naszej szkole na zaproszenie odpowiedziały uczennice z klas VII i VIII. Były to: Michalina Demska z kl. VII, Agata Orzoł, Nadia Nowicka, Nadia Dziadoszek i Julia Kowalska z kl. VIII.
W czwartek 15 grudnia otrzymaliśmy informację, że dwie uczennice naszej szkoły uzyskały wysokie lokaty. Nadia Dziadoszek zajęła miejsce II, a Nadia Nowicka miejsce III. Gratulujemy serdecznie bogatej wyobraźni i umiejętności redakcyjnych!
Informujemy, że w piątek 16 grudnia z przyniesionych przez społeczność szkolną artykułów spożywczych uczniowie klasy VIII przygotowali cztery kartony darów dla osób samotnych i ubogich. Zostały one przekazane do kościoła pw. WNMP w Kcyni.
Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy okazali dobre serce i włączyli się w akcję charytatywną ogłoszoną przez Samorząd Uczniowski. Dziękujemy również Pani Monice Dziadoszek, która pomogła dostarczyć paczki do kościoła.
Serdecznie gratulujemy uczennicom klasy ósmej Nadii Dziadoszek za zdobycie II miejsca i Nadii Nowickiej
za zdobycie III miejsca w Powiatowym Konkursie- Moja opowieść wigilijna.
Samorząd Uczniowski naszej szkoły włącza się w parafialną akcję „Świąteczna paczka” dla osób potrzebujących i samotnych. Prosimy wszystkie dzieci o dobrych sercach i całą społeczność szkolną o przynoszenie do szkoły w dniach 13-16 grudnia trwałych artykułów spożywczych.
Pamiętajmy, że okazane dobro wraca do nas podwójnie!
Drodzy Rodzice i Przyjaciele szkoły!
Dziękujemy za zaangażowanie w akcji Lidl - Szkoły Pełne Talentów i przekazywane na rzecz naszej szkoły
talenciaki. Wspólnie zebraliśmy 802 talenciaki. Wymieniamy je na nagrody, które już zarezerwowaliśmy.
Zamówiliśmy 3 nagrody dla naszej szkolnej społeczności:
1) zestaw brył z siatkami do nauki matematyki;
2) zestaw magnetycznych tangramów;
3) pakiet gier planszowych dla nieco starszych (5 gier) na zajęcia świetlicowe i nie tylko.
Czekamy na przesyłki, które zapewne do nas wkrótce dotrą.
Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, które pomogły nam zbierać talenciaki.
Razem możemy więcej!
W dniach 5-7 grudnia odbył się szkolny Mikołajkowy Turniej Gier Logicznych i Matematycznych „SZKOLNY MISTRZ WARCABÓW” w dwóch grupach wiekowych I-IV oraz V-VIII. Organizatorem turnieju był pan Daniel Olszak.
Warcaby rozwijają koncentrację i cierpliwość, uczą samodzielności w podejmowaniu decyzji. Są również
doskonałym treningiem pamięci, pobudzają i rozwijają u dzieci i młodzieży myślenie abstrakcyjne, uczą też uczciwości.
Celem turnieju to przede wszystkim wyłonienie szkolnych mistrzów gry w warcaby Podczas rozgrywek
panowała serdeczna atmosfera "zdrowej" rywalizacji. W turnieju wzięło udział łącznie 28 uczniów.
Po emocjonujących rozgrywkach finałowe wyniki prezentują się następująco:
Klasy I-IV:
Klasy IV-VIII;
Szkolnymi Mistrzami Warcabów zostali Martyna Kaczmarek z klasy III oraz Krzysztof Guzek z klasy VI.
Za pasję, poświęcony czas, prezentację swojego talentu oraz odwagę wszystkim uczestnikom należą się ogromne gratulacje. Zachęcamy pozostałych uczniów do podjęcia gry w warcaby ;-)
W dniach 6-8 grudnia w naszej szkole był przeprowadzony Ogólnopolski Próbny Egzamin Ósmoklasisty z Operonem. :-).
Harmonogram egzaminów wyglądał następująco:
Przebiegał on zgodnie ze wszystkimi procedurami, które nie są takie oczywiste i łatwe.
Uczniowie zapoznali się ze stroną organizacyjną egzaminu. Ósmoklasiści muszą nauczyć się właściwego wykorzystania czasu, który mają na rozwiązanie zadań.
Najbliższe miesiące w pracy z uczniami będą zapewne wykorzystane bardzo intensywnie.
Odliczamy dni do Świąt Bożego Narodzenia!
Uczniowie z klasy IV, V i VI uczęszczający na zajęcia świetlicy opiekuńczo-wychowawczej przygotowali kalendarz adwentowy dla uczniów naszej szkoły. Kalendarz to 24 papierowe choinki z małą słodką niespodzianką. Codziennie rano wylosujemy ucznia, do którego trafi jedna z choinek.
HO, ho, ho, coraz bliżej święta….., a przed nimi Mikołajki, przedsmak nadchodzących świąt Bożego Narodzenia, które uwielbiają zarówno dzieci, jak i dorośli.
6 grudnia jest od wielu lat dniem, w którym w naszej szkole podtrzymujemy mikołajkową tradycję. Od samego rana z każdej strony biegali po szkole uczniowie ubrani na czerwono, w pięknych mikołajkowych czapkach i innych mikołajkowych akcesoriach. Ogromne było zaskoczenie, kiedy zawitali do naszej szkoły Święty Mikołaj wraz z Panią Mikołajową. Sprawili oni naszym wychowankom wiele radości.
Serdecznie dziękujemy Świętemu Mikołajowi i Pani Mikołajowej z Banku Spółdzielczego w Kcyni za odwiedziny i obdarowanie dzieci słodyczami.
Kolejną atrakcją dzisiejszego dnia było mikołajkowe przedstawienie pt. „Elfy ratują Święta” pod kierunkiem p.Magdaleny Nogowskiej, Doroty Wesołowskiej, Katarzyny Morzyńskiej oraz Pauliny Kuberackiej.
W rolę elfów wcielili się uczniowie z klasy II. Rolę świętego Mikołaja, który stwierdził, że w tym roku odchodzi i nie będzie Świąt, odegrał Nikodem Knapik z klasy IV. Pozostali uczniowie ze wszystkich klas naszej szkoły śpiewając i tańcząc pomagali elfom i razem z nimi starali się przekonać Mikołaja, że bez niego świat będzie czekać katastrofa. Na szczęście im się udało – Święta są uratowane i możemy spokojnie odliczać dni do Bożego Narodzenia.
Po występach cała społeczność szkolna została obdarowana mikołajkowymi słodyczami.
Dziękujemy wszystkim uczniom za dzisiejszy występ, a całej społeczności szkolnej za piękne mikołajkowe stroje :-)
W dniach 5 i 7 grudnia odbędzie się Mikołajkowy Turniej Gier Logicznych i Matematycznych-
„ SZKOLNY MISTRZ WARCABÓW”.
Zawody dla uczniów klas od V do VIII odbędą się
w poniedziałek, 5 grudnia 2022 r.
Zawody dla uczniów klas od I do IV odbędą się
w środę , 7 grudnia 2022 r.
Każdego dnia startujemy o godz. 11:20 – sala nr 5
Zapisy chętnych uczestników przyjmuje organizator turnieju pan Daniel Olszak
do dnia 1 grudnia 2022 r. (czwartek).
W piątek 25 listopada podczas zajęć świetlicy opiekuńczo-wychowawczej odbyły się zabawy andrzejkowe, które prowadzili uczniowie klasy ósmej wraz z opiekunkami zajęć.
Środa 30 listopada w naszej szkole przebiegała pod hasłem wróżb i zabaw andrzejkowych. Samorząd Uczniowski przeprowadził czary i magie we wszystkich oddziałach szkolnych. Wszyscy z niecierpliwością przekłuwali papierowe serce, aby odczytać imię swojej sympatii, losowali magiczne bileciki, szukali swojej szczęśliwej liczby……. Katalog wróżb był obszerny i bogaty, a każdy pragnął wywróżyć sobie coś wyjątkowego.
Według dawnych wierzeń, noc świętego Andrzeja miała moc magiczną, pozwalającą zerknąć przez ramię w przyszłość. Dzisiaj Andrzejki to przede wszystkim zabawa. Mało kto wierzy w moc wróżb, które współcześnie przybrały formę dodatku do tanecznych zabaw. Są jednak tacy, dla których andrzejkowe wróżby, to przede wszystkim tradycja. Zabawy i wróżby andrzejkowe odbywają się niemal w całej Europie. Jedna z legend głosi, że zapoczątkowały je praktyki stosowane w starożytnej Grecji. Dzień ten przypada na końcu lub na początku roku liturgicznego. Andrzejki są specjalną okazją do zorganizowania ostatnich hucznych zabaw przed rozpoczynającym się adwentem.
25 listopada w naszym Oddziale Przedszkolnym królował Pluszowy Miś. Przedszkolaki w wyjątkowo uroczysty sposób świętowały Światowy Dzień Pluszowego Misia.
Światowy Dzień Pluszowego Misia ustanowiono dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki – w 2002 roku. Wszystko zaczęło się jednak dużo wcześniej. Pierwsza pluszowa zabawka powstała bowiem w 1902 roku w Nowym Jorku na cześć prezydenta USA Teodora Roosevelta. Światowy, chociaż pluszowy miś, ma już ponad sto lat :) a my cieszymy się, że jest z nami na dobre i złe!
„Miś jest mały i puchaty
Miś jest fajny i kudłaty
Miś jest gruby jak ta kula
Misia zawsze się przytula.”
Duże, małe, kolorowe, puchate i mięciutkie. Pluszowe Misie opanowały nasz Oddział Przedszkolny. „Przybyły” ze swoimi właścicielami, aby bawić się, świętować i uczyć.
Mimo coraz nowocześniejszych i coraz atrakcyjniejszych zabawek, moda na misie na całe szczęście nie przemija.
Przedszkolaki zostały zaproszone do wspólnej zabawy z misiami. Poznały historię Święta Pluszowego Misia, wspólnie bawiły się przy piosenkach. Dzieci w tym dniu miały wiele atrakcji: zabawy ruchowe, plastyczne i misiowe tańce. Wszystkie dzieci zaprezentowały swoje misie, opowiadały o nich, mówiły z jakich są bajek. Misie towarzyszyły przedszkolakom w każdej zabawie a także pomagały w wykonywaniu zadań w kartach pracy. To był naprawdę niezwykły i magiczny dzień pełen wrażeń.
Już dziś z niecierpliwością oczekują na kolejne Święto Pluszowego Misia. Najważniejszy, główny cel tego dnia – wspólna, zgodna zabawa – został osiągnięty.”
We wrześniu bieżącego roku nasza szkoła złożyła do MEiN dwa wnioski o udzielenie wsparcia finansowego na realizację wycieczek w ramach rządowego projektu „Poznaj Polskę”. Wnioski zyskały aprobatę, w związku z czym otrzymaliśmy zakładane kwoty.
Głównym celem obu wyjazdów było zwiedzanie atrakcji Torunia. 23 listopada wyjechały dzieci młodsze, a 24 listopada uczniowie starsi. Towarzyszyli im wychowawcy.
Pierwszą atrakcją było Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Tu przez trzy godziny zwiedzali, umieszczone na sześciu kondygnacjach, interaktywne wystawy stałe i czasowe. Trudno powiedzieć, które piętro zrobiło na uczestnikach wycieczki największe wrażenie. Wszystkie wystawy cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Każdy mógł znaleźć dla siebie coś ciekawego. Różnorodność eksperymentów, odpowiednich zabawek i ilustrowanych mediów pomogło zarówno dzieciom, jak i opiekunom aktywnie spędzić czas i równocześnie uczyć się. Po obiedzie w Młynie Smaków wycieczkowicze z Palmierowa spacerowali po Rynku Staromiejskim, podziwiając jego charakterystyczne zabudowania i odbywające się gorączkowe przygotowania do Jarmarku Bożonarodzeniowego. Zatrzymali się również przed pomnikiem Mikołaja Kopernika, by po chwili dotrzeć do jego domu. Tu, w dwóch zabytkowych kamienicach należących niegdyś do rodziny Koperników, znajduje się muzeum prezentujące sylwetkę wielkiego astronoma i jego dokonania. Ogromne wrażenie wywarła jedna z nowości muzeum, czyli udostępnienie zwiedzającym wyjątkowej, średniowiecznej więźby dachowej, na której rozgrywa się pokaz rozgwieżdżonego nieba. Kolejnym punktem programu obu wycieczek była wizyta w Żywym Muzeum Piernika. Tutaj uczniowie odbyli dwie podróże w czasie. Pierwsze piętro w magiczny sposób przeniosło wszystkich do średniowiecza, w którym – pod okiem Mistrza Piernikarskiego i uczonej Wiedźmy Korzennej - poznali wszelkie rytuały związane z wypiekiem piernika. Własnoręcznie przygotowali ciasto, by później, przy użyciu drewnianych form, wypiec z niego toruńskie specjały. Drugie piętro muzeum przedstawiło manufakturę z przełomu XIX/XX wieku, którą zarządza rodzeństwo Rabiańskich. Były tam m.in. oryginalne niemieckie maszyny służące do wypieku piernika, zabytkowy piec i kolekcję woskowych form.
Toruń po raz kolejny okazał się wspaniałym miejscem, miejscem niedalekim, a pełnym wyjątkowych atrakcji.
Dzięki wsparciu finansowemu Gminy Kcynia wycieczki dla dzieci z Palmierowa były bezpłatne. Ogromnie dziękujemy pracownikom Urzędu Miejskiego za zaangażowanie i okazaną pomoc, za otwartość na współpracę w realizowaniu przez szkołę procesu dydaktyczno-wychowawczego.
23 listopada odwiedziła naszą szkołę Pani Anna Knasińska, która od kilku lat zaprasza ludzi o wielkich sercach do udziału w akcji charytatywnej na rzecz dzieci z Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii Szpitala Uniwersyteckiego w Bydgoszczy.
Od kilku lat nasza szkoła odpowiada na ten apel. Przez kilkanaście dni można było składać w sali numer 10 artykuły szkolne, gry, puzzle, skarpetki, piżamki, wodę, soki, kawę, herbatę i wiele innych artykułów potrzebnych dzieciom i ich rodzicom. Z dnia na dzień torby zapełniały się darami.
Jesteśmy dumni, że dzięki nam choć na chwilę na twarzach chorych dzieci zagości uśmiech. Dziękujemy wszystkim dobroczyńcom za okazane serce!
23 i 24. 11. 22 r.
700 – wyjazd sprzed szkoły w Palmierowie
ok. 845 – przyjazd do Torunia
900 – 1200 - zwiedzanie ( zabawa i eksperymenty) w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy
1230 – obiad w restauracji „Młyn Smaków” (rosół, kotlet drobiowy z opiekanymi ziemniaczkami i surówką, kompot owocowy, wafelek)
1330 – 1420 – spacer po Starym Mieście ( zakup pierników)
1430 - 1530 – zwiedzanie Domu Mikołaja Kopernika
1600 – 1725– zajęcia w Żywym Muzeum Piernika
1730– 1900 –droga powrotna
ok. 1900 - powrót do Palmierowa
Bardzo prosimy o przywiezienie i odbiór dzieci o ustalonych godzinach. Odebranie dzieci ze szkoły przez osoby trzecie należy pisemnie zgłosić u kierowników wycieczek – kl. I-III p. Małgorzaty Tracz , kl. IV-VIII p. Aleksandry Kulczyńskiej-Milik. Na zgodzie powinno znaleźć się nazwisko osoby odbierającej oraz podpis rodziców lub opiekunów.
Prosimy też, aby strój dzieci był dostosowany do warunków atmosferycznych.
W dniu dzisiejszym uczniowie i pracownicy naszej szkoły nie przypadkiem przyszli ubrani w kolorystyce niebieskiej i żółtej. Stało się tak gdyż obchodziliśmy dzisiaj Dzień Praw Dziecka i Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Uczniowie mogli zapoznać się z informacjami na temat życzliwości i praw, jakie mają. Poza tym na drzwiach sal lekcyjnych zostały zawieszone cytaty związane z życzliwością. Uczniowie klas 0-IV zapoznali się z animacyjnym filmikiem dotyczącym Praw Dziecka. Z kolei uczniowie klas V- VIII zostali zapoznani z prezentacją dotyczącą życzliwości. W każdej klasie została wybrana najbardziej życzliwa osoba w klasie.
Ranking najbardziej życzliwych osób w klasach:
Klasa 0- Ksawery Ślipek
Klasa 1- Nina Demska
Klasa 2- Zuzanna Nogowska
Klasa 3- Antek Grześkowiak
Klasa 4- Zosia Szczepańska
Klasa 5- Lena Grześkowiak
Klasa 6- Krzysztof Guzek
Klasa 7- Michalina Demska
Klasa 8- Nadia Nowicka
Osoby te otrzymały symboliczne ordery życzliwości.
Na zakończenie dnia przedstawiciele Samorządu Uczniowskiemu rozdali pozdrowienia uczniom, które można było wrzucać do żółtej skrzynki na korytarzu.
22 listopada w naszej szkole obchodzić będziemy Dzień Praw Dziecka, Życzliwości i Pozdrowień.
W związku z tym prosimy, aby w tym dniu uczniowie i pracownicy naszej szkoły posiadali ubiór w kolorze
żółtym, ponieważ to kolor radości i optymizmu – symbol Dnia Życzliwości i Pozdrowień oraz w
kolorze niebieskim, jako symbol wartości, o które należy walczyć i to nie tylko z okazji Dnia Praw Dziecka.
CHĘTNE OSOBY MOGĄ PRZYGOTOWĆ W DOMU KARTKĘ Z POZDROWIENIAMI DLA
KOLEGI/KOLEŻANKI I WRZUCIĆ JĄ JUTRO DO SPECJALNEJ SKRZYNKI NA KORYTARZU.
POD KONIEC DNIA KARTKI ZOSTANĄ ROZDANE.
Narodowe Święto Niepodległości to najważniejsze święto w kalendarzu uroczystości patriotycznych. W związku z tym, w piątek 18 listopada kontynuowaliśmy obchody tego święta. W naszej szkole odbył się Szkolny Przegląd Pieśni i Wierszy Patriotycznych,który był skierowany dla uczniów klas 0- IV. Jury w składzie: p. Aleksandra Kulczyńska- Milik, p. Katarzyna Morzyńska oraz p. Dorota Wesołowska, oceniały występy uczniów w dwóch kategoriach: recytacja i śpiew. Uczniowie pięknie recytowali utwory związane z naszą Ojczyzną oraz odśpiewywali patriotyczne piosenki.
Komisja konkursowa wyłoniła następujących zwycięzców.
KATEGORIA ŚPIEW:
1 miejsce- Nina Demska z klasy 1,
2 miejsce- Zuzanna Nogowska z klasy 2,
3 miejsce- Aleksandra Guzek z klasy 0.
KATEGORIA RECYTACJA:
1 miejsce- Antonina Kuberacka z klasy 1,
2 miejsce- Mikołaj Szmyt z klasy 2,
3 miejsce- Zofia Szczepańska z klasy 4.
Zwycięzcy otrzymali dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Pozostali uczestniczy otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki.
Tego dnia rozstrzygnięty został również konkurs historyczny pn."Droga do Niepodległej", skierowany dla uczniów klas V- VIII. Chętni uczniowie rozwiązywali test z zadaniami, które dotyczyły okres zaborów oraz I wojny światowej aż do odzyskania niepodległości przez Polskę. Oto lista zwycięzców.
1 miejsce- Nadia Nowicka,
2 miejsce- Julia Kowalska,
3 miejsce- Przemysław Bałdyga.
Laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Pozostali uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz drobne upominki.
Wszystkim zwycięzcom gratulujemy!
Więcej zdjęć w galerii: Szkolny przegląd pieśni i wierszy patriotycznych
Fabryka GabiGlass to producent ozdób choinkowych, który rozpoczął swoją działalność w 2009 roku. W swojej ofercie posiada bombki własnych projektów, które są niepowtarzalne i jedyne w swoim rodzaju. Ponieważ jest to coraz rzadziej spotykany zawód w Polsce i na świecie, głównym celem fabryki jest pokazywanie zainteresowanym całego etapu produkcyjnego. Choć są stosunkowo młodą marką, ich atutem są pracownicy z wieloletnim doświadczeniem w tej branży. Ozdoby choinkowe są tworzone z pasją i dbałością o detale. Każda bombka jest przez pracowników dmuchana a następnie ręcznie dekorowana, co czyni je małymi dziełami sztuki.
Podczas kupowania bombek i ozdób choinkowych mało kto zastanawia się, gdzie i jak powstały. Uczniowie klas 0, I, II i III naszej szkoły teraz już wiedzą, że wyprodukowanie bombki to bardzo pracochłonny ale ciekawy proces. Dnia 16.11.2022 r. uczniowie wzięli udział w wycieczce do fabryki bombek „Gabiglass” w Konikowie koło Gniezna, gdzie poznali cały proces produkcji pięknych ozdób choinkowych.
Dzieci na początku odwiedziły DMUCHALNIĘ, gdzie pracownicy ze szklanej rurki podgrzewanej palnikiem gazowym ręcznie wytwarzają przeróżne kształty. Kolejnym etapem zwiedzania była SREBRZALNIA, czyli miejsce, gdzie za pomocą odpowiedniej reakcji chemicznej bombki poddawane są procesowi srebrzenia. Tutaj uzyskują one wygląd potrzebny do dalszego etapu – dekoracji. Następnie uczniowie przeszli do DEKORATORNI, gdzie przyglądali się pracy pań dekoratorek, które ręcznie nanosiły na bombki piękne wzory. Dowiedzieli się, że do tego celu używa się kleju, żeli, kolorowych brokatów. Kolejnym etapem wycieczki były warsztaty plastyczne, które poprowadziły doświadczone panie, a zadaniem dzieci było malowanie i dekorowanie 3 bombek. Uczniowie mieli do dyspozycji bombki do pomalowania, pędzle, brokaty i inne półprodukty. Na koniec wycieczki dzieci udały się do firmowego sklepu aby dokonać zakupu świątecznych ozdób dla siebie i dla swoich bliskich.
Wszyscy wrócili do szkoły zadowoleni, pełni wspaniałych wrażeń. Uczniowie przywieźli ze sobą bombkę ze swoim imieniem, w estetycznym opakowaniu oraz upominki zakupione w firmowym sklepie.
Więcej zdjęć w GALERII