Dwie uczennice naszej szkoły – Kinga Bartoszek i Wiktoria Lisiecka z klasy IV brały udział w ogłoszonym przez Gminne Centrum Kultury i Biblioteki im. Klary Prillowej w Kcyni konkursie plastyczno-literackim na wykonanie karty świątecznej z życzeniami do Świętego Mikołaja. Przygotowały prace plastyczne i zamieściły na nich teksty życzeń. Za swoją pracę otrzymały wyróżnienia.
Szanowni Państwo,
Jest taki czas, co łzy w śmiech zmienia,
jest taka moc, co smutek w radość przemienia,
jest taka siła, co spełnia marzenia...
To właśnie magia Świąt Bożego Narodzenia.
Najserdeczniejsze życzenia z okazji
Świąt Bożego Narodzenia
spędzonych w rodzinnej atmosferze
oraz wielu miłych chwil
w nadchodzącym Nowym 2016 Roku
życzą
Dyrektor, Pracownicy i Uczniowie
Szkoły Podstawowej
im. Orła Białego w Palmierowie
Palmierowo, grudzień 2015r.
W ciągu ostatniego tygodnia przed Świętami Bożego Narodzenia w naszej szkole panowała wyjątkowa atmosfera, w klasach organizowano spotkania wigilijne, składano życzenia i łamano się opłatkiem.
We wtorek, 22 grudnia 2015 roku mieliśmy okazję wysłuchać wyjątkowych jasełek przygotowanych przez uczniów, którzy pod kierunkiem panipMagdaleny Nogowskiej i pani Ewy Mochockiej pięknie recytowali przygotowane wiersze i zaśpiewali najpiękniejsze polskie kolędy.
Po części artystycznej pani dyrektor Jadwiga Olszak wprowadziła na widownię niecodziennych gości: Gwiazdora i Śnieżynki. Gwiazdor rozdał przygotowane paczki wszystkim dzieciom. Każda klasa musiała „wykupić” prezenty przez zaśpiewanie kolędy. W dalszej części spotkania głos zabrała dyrektor szkoły składając serdeczne życzenia – „Na zakończenie chciałabym złożyć wszystkim obecnym życzenia – mówiła dyrektor – Niech tegoroczne święta Bożego Narodzenia będą najpiękniejszymi z dotychczas przeżytych, niech wniosą w państwa życie spokój, radość, optymizm i ciepło. Niech blask choinkowych lampek, kolędy i spędzony z najbliższymi wieczór wigilijny dadzą państwu siłę i pogodę ducha na cały 2016 rok”. Również Gwiazdor i Śnieżynki życzyli dzieciom zdrowia i mnóstwa prezentów.
Gwiazdka upłynęła w miłej, świątecznej atmosferze i na pewno wprowadziła wszystkich w bożonarodzeniowy nastrój.
Szkolne Koło Caritas serdecznie dziękuje wszystkim członkom społeczności szkolnej, którzy włączyli się w przygotowanie świątecznych paczek dla rodzin wielodzietnych i osób samotnych. Zebraliśmy i przygotowaliśmy sześć dużych paczek i dwa spore kartony trwałych artykułów spożywczych. Dostarczyliśmy je do kościoła. Z poczuciem dobrze spełnionego obowiązku możemy świętować Boże Narodzenie w kręgu najbliższych.
Informujemy, że istnieje możliwość zapisania dziecka do Ogólnopolskiej Szkółki Tańca i Dobrych Manier, prowadzonej przez dyplomowanych nauczycieli tańca - Gabrielę i Macieja Rudnickich.
Opłata za całoroczny cykl zajęć wynosi 450 zł (istnieje możliwość opłaty ratalnej). Szkółka działa już w szkole w Kcyni. Jeśli jednak w naszej placówce znalazłoby się 5 chętnych lekcje tańca mogłyby się odbywać również w Palmierowie.
Gminne Centrum Kultury i Biblioteki im. Klary Prillowej w Kcyni zaprasza uczniów klas IV-VI do udziału w konkursie plastyczno-literackim na wykonanie karty świątecznej z życzeniami do Świętego Mikołaja. Wszelkich informacji na temat wytycznych udzielają panie: E. Mochocka i A. Kulczyńska-Milik.
Termin nadsyłania prac to 21 grudnia 2015r.
Znajomość przepisów drogowych sprawdzał na spotkaniu z uczniami naszej Szkoły dzielnicowy mł. asp. Bartosz Królczyk z kcyńskiego komisariatu. Policjant uczył też jak być bezpiecznym w drodze do szkoły i opowiadał o swojej pracy.
Opowiadania na temat przepisów ruchu drogowego oraz bezpieczeństwa dzieci podczas drogi do szkoły nigdy nie jest za wiele. Tematyka ta, jest szczególne ważna w okresie jesienno – zimowym, kiedy widoczność na drogach jest zdecydowanie ograniczona.
Policjant opowiadał dzieciom o przepisach drogowych, które powinny znać już nawet dzieci. Przestrzegał przed niebezpieczeństwami, jakie spotkać mogą maluchy, kiedy niewłaściwie korzystać będą z dróg oraz tłumaczył jak ważną rolę spełniają różnego rodzaju elementy odblaskowe.
Jak się okazało, nasi uczniowie z przepisami są za pan brat i doskonale radzili sobie prezentując znajomość tych przepisów na tzw.: „miasteczku ruchu drogowego”.
Prócz lekcji na temat bezpieczeństwa dzieci miały okazję dowiedzieć się od dzielnicowego jak bezpiecznie korzystać ze środków pirotechnicznych.
8 grudnia 2015r. w Szkole Podstawowej im. Orła Białego w Palmierowie odbyła się dwunasta edycja Międzyszkolnego Konkursu Ortograficznego pod hasłem „Choć ortografia przeraża nas, walkę z błędami zacząć czas!”. W tegorocznym turnieju brało udział sześć szkół podstawowych gminy Kcynia: Dobieszewo, Mycielewo, Kcynia, Dziewierzewo, Laskownica oraz gospodarze. Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas czwartych i piątych. Przygotowały go nauczycielki z Palmierowa: Aleksandra Kulczyńska-Milik, Aneta Wojciechowska i Małgorzata Tracz. Celem zmagań było budzenie wśród dzieci motywacji do pogłębiania wiedzy z dziedziny ortografii, kształcenie szacunku od mowy ojczystej oraz integracja środowisk szkolnych gminy Kcynia.
Pierwsze słowa do uczestników skierowała pani dyrektor Jadwiga Olszak. Podziękowała wszystkim za przybycie, za chęć zmierzenia się z tak trudną materią, jaką jest ortografia i życzyła uczniom wysokich wyników. Po uroczystym powitaniu rozpoczęto rozwiązywanie testu, który składał się z 15 różnego typu zadań. Uczestnicy mieli na to 60 minut. Do zdobycia było aż 254 punkty. Po zakończeniu pracy uczniowie udali się na herbatę i słodki poczęstunek, a jury w składzie: p. Alina Dulka, p. Joanna Szymańska, p. Agnieszka Koralewska-Hak, p. Beata Pater, p. Dorota Pater, p. Aneta Wojciechowska, sprawdzało zakodowane testy. O godzinie 11.30 społeczność szkoły w Palmierowie oraz przybyli goście obejrzeli spektakl w wykonaniu aktorów Studia Małych Form Teatralnych, Scenografii i Reżyserii ART-RE z Krakowa pt. „Skrzat Titelitury”.
Po przedstawieniu nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród. Pierwsze miejsce zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej im. bł. M. Karłowskiej w Dobieszewie (Michalina Książkiewicz, Julia Wojtera, Wiktor Kutka, op. p. A. Dulka), II miejsce – zespół ze Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Palmierowie (Olimpia Domagała, Alan Jagodziński, Adrian Tobys, op. p. A. Kulczyńska-Milik), a III drużyna ze Szkoły Podstawowej im. J. Czochralskiego w Kcyni (Daria Walentowska, Zuzanna Repczyńska, Mateusz Szlachta, op. p. D. Pater). Wszystkie szkoły otrzymały pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe w postaci słowników lub zbiorów dyktand, a uczniowie nagrody książkowe, czasopisma oraz długopisy. Indywidualnym Mistrzem Ortografii w tym roku został Alan Jagodziński ze Szkoły Podstawowej w Palmierowie, który zdobył aż 250 punktów.
Na zakończenie uczestnicy, ich opiekunowie oraz gospodarze zmagań stanęli do pamiątkowej fotografii. Mimo konkursowego stresu, w czasie całej imprezy panowała przyjazna atmosfera, a na twarzach przybyłych do Palmierowa młodych ludzi gościł uśmiech.
Upominki na potrzeby konkursu sponsorowała Szkoła Podstawowa w Palmierowie oraz Wydawnictwo Nowa Era.
W dniu 8 grudnia 2015r. w naszej szkole gościli aktorzy z teatru Art-Re z Krakowa, którzy zaprezentowali przedstawienie, oparte na mniej znanej baśni Braci Grimm pt. „Skrzat Titelitury”.
Widzowie z oddziału przedszkolnego, klas I-VI oraz zaproszeni goście poznali córkę młynarza, która przez swojego ojca – niepoprawnego chwalipiętę, została poddana ciężkiej próbie. Król kazał jej uprząść ze słomy złoto, w zamian za co miała zostać królową. Z pomocą dziewczynie przyszedł Skrzat Titelitury, jednak za przysługę młynarzówna musiała drogo zapłacić.
Spektakl miał na celu ukazać dzieciom, że zarozumialstwo, przechwalanie się i mówienie nieprawdy, może nieść ze bardzo złe konsekwencje. Sala gimnastyczna na godzinę lekcyjną zamieniła się w teatr. Uczniowie również aktywnie brali udział w przedstawieniu, a na koniec nagrodzili aktorów gromkimi brawami.
Szkolne Koło Caritas włącza się w parafialną akcję „Świąteczna paczka” dla rodzin wielodzietnych i osób samotnych. Prosimy wszystkie dzieci o dobrych sercach i całą społeczność szkolną o przynoszenie do szkoły w dniach 7-10 grudnia trwałych artykułów spożywczych.
Pamiętajmy, że okazane dobro wraca do nas podwójnie!
W polskim kalendarzu zapisany jest dzień, który niesie wiele radości, zabawy i upominków – to dzień 6 grudnia-Mikołajki. Tradycją naszej szkoły stało się organizowanie spotkań mikołajkowych dla wszystkich uczniów. W tym roku to 7 grudzień, był on dniem przepełnionym kolorem czerwonym. Od wczesnych godzin porannych korytarzami spacerowali uczniowie przebrani w piękne czerwono-białe mikołajkowe czapeczki. Do wspólnej zabawy przyłączyli się również – nauczyciele.
Panowała niesamowita atmosfera. Najmłodsi uczniowie niecierpliwie czekali na przybycie niecodziennego gościa. Po dużej przerwie spotkaliśmy się na sali gimnastycznej, gdzie pani dyrektor Jadwiga Olszak rozpoczęła uroczystośći poinformowała, że Mikołaj wraz z swoimi pomocnikami był w nocy w szkole, przystroił szkolną choinkę, zostawił też słodką niespodziankę. Każda klasa, jak co roku, przygotowała zimową piosenkę. Każda klasa stanęła na wysokości zadania i wzorcowo się zaprezentowała. Wspólnie zaśpiewaliśmy też piosenkę „Ding-dong,ding-dong spadł już śnieg...” i poczuliśmy świąteczną atmosferę… Następnie uczniowie otrzymali słodkie niespodzianki. Dzieci bawiły się znakomicie. Wierzymy, że Mikołaj wróci do nas za rok.
Drugi rok z rzędu, 6 grudnia w Gminnym Centrum Kultury i Biblioteki im. Klary Prillowej w Kcyni odbył się II Mikołajkowy Turniej Szachowy, który odpowiedziała rekordowa liczna 54 szachistów w różnym wieku.
Sędzia zawodów Jarosław Wiśniewski podzielił przybyłą gawiedź na 2 grupy: OPEN – gdzie grali wszyscy chętni oraz grupę juniorów. Młodzież ta w klasyfikacji generalnej była dzielona na zawodników do lat 13 (wystartowało 25 graczy) i do lat 16 (grało 7 zawodników). Wszyscy rywalizowali na dystansie 9 rund z czasem 10 minut plus 5 sekund za wykonany ruch.
Wręczenia pucharów, nagród i słodkich upominków dokonali Burmistrz Kcyni Marek Szaruga, Dyrektor GCKiB Ilona Kurdelska oraz pani „Mikołajowa” Maria Kordyś. Każdy z szachistów, bez względu na wiek, otrzymał słodki upominek od Mikołaja, a dodatkowo ci zawodnicy, którzy zagrali w czapce Mikołaja – wyjechali z dodatkową tabliczką czekolady.
Wyniki końcowe w turnieju:
Miejsce VI - Jagodziński Alan
Miejsce XII - Jagodziński Olaf
Wyniki końcowe dla grypy zawodników z Gminy Kcynia:
Miejsce I – Jagodziński Alan
Miejsce II – Jagodziński Olaf
Mikołajkowy Turniej Szachowy w Łochowie
12 grudnia w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Łochowie odbył się Mikołajkowy Turniej Szachowy. Miło jest nam poinformować, że Olaf Jagodziński zdobył IV miejsce a Alan Jagodziński V miejsce.
Serdecznie gratulujemy!
Podczas kiermaszu na nakielskim rynku, 5 grudnia został rozstrzygnięty konkurs literacki „Moja opowieść wigilijna” ogłoszony przez Nakielski Ośrodek Kultury.
Miło jest nam poinformować iż w kategorii klas I-III 2 miejsce zdobyła Julia Kosmatka a w kategorii klasy IV – VI również 2 miejsce uzyskał Alan Jagodziński.
Nagrody laureatom wręczał burmistrz Nakła Sławomir Napierała.
Gratulujemy!
5 grudnia w Mikołajkowym Turnieju Tenisa Stołowego o Puchary Prezesa MLKS "Orzeł" w Kcyni wzięło udział ponad dwudziestu zawodników.
Turniej odbył się na sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej im. Jana Czochralskiego w Kcyni. Rozgrywki odbywały się zgodnie z podziałem na kategorie: Senior, Seniorka, Oldboy, Junior, Młodzik, Młodziczka, Żaczka, Kadet.
Miło jest nam pionformować, iż w kategorii ŻACZKA I miejsce zajęła Wiktoria Kowalska, 2 miejsce Kinga Bartoszek a 3 miejsce Julia Kowalska.
Puchary oraz dyplomy wręczał prezes MLKS "Orzeł" w Kcyni Roman Kulig.
Gratulujemy!
W związku z tym, że zbliża się Międzyszkolny Konkurs Ortograficzny i szkoła musi wystawić w nim swoją drużynę 3 grudnia odbyły się dla klas IV-V wewnątrzszkolne eliminacje. Wszyscy uczniowie pisali to samo dyktando.
W wyniku rywalizacji zespół naszej szkoły stanowić będą: z klasy IV Olimpia Domagała i z klasy V Alan Jagodziński i Adrian Tobys.
Życzymy powodzenia!
3 grudnia uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w niezwykłym pokazie historycznym „Życie i kultura w średniowieczu” przygotowanym przez grupę artystyczną Rekonstrukto. Spotkanie prowadzili dwaj rycerze. Opowiedzieli o życiu, zwyczajach rycerskich. Zaprezentowali zebranym stroje i różne rodzaje broni. Przedstawili również rodzaje kar stosowanych w wiekach średnich. Podzielili je na kary cielesne i kary na honorze. Wyjaśnili istotę tzw. maski wstydu, którą zakładano oszczercom i plotkarzom.
Po lekcji wszyscy zebrani mogli dotknąć, obejrzeć przywiezione przez grupę przedmioty. Największym zainteresowaniem cieszyły się miecze, hełmy oraz dyby.
Informuję, że 02-03 czerwca 2016r. organizujemy dla uczniów naszej szkoły dwudniową autokarową wycieczkę do Międzyzdrojów. Nocleg planujemy w Ośrodku Wypoczynkowym Dom Turysty, który oferuje także możliwość śniadania oraz obiadokolacji. W celu poznania całej oferty ośrodka zapraszam na stronę www.domturysty.com.pl. Dla uczestników planujemy następujące atrakcje: zwiedzanie Międzyzdrojów – Aleja Gwiazd, przeprawę promową i zwiedzanie Świnoujścia, Muzeum Przyrodnicze Wolińskiego Parku Narodowego, Rezerwat Pokazowy Żubrów, jezioro turkusowe, Gabinet Figur Woskowych, punkt widokowy na Wzgórzu Gosań (95 m n.p.m.) oraz wiele innych. Całkowity koszt szacujemy na ok. 200 zł. od osoby. W związku z tym, iż w większości miejsc, a w szczególności w ośrodku należy opłacić zaliczkę, proszę o deklarację, której gwarancją jest wpłacenie 50 złotych do 8 stycznia 2016r.
A. Kulczyńska-Milik
W miniony piątek, tj. 28 listopada – wróżki - dziewczyny z klasy VI – odwiedziły dzieci w oddziale przedszkolnym. Przedszkolaki chętnie przyjęły gości. Zbliżające się Andrzejki były doskonałą okazją na przybliżenie przedszkolakom tradycji wróżenia. Dobre wróżki: Agnieszka, Paulina, Nikola, Monika i Ania, zapraszały każde dziecko do wspólnej zabawy. Dzieci wróżyły sobie między innymi z dłoni, kolorowych kubków, kolorowych serc czy wyścigu butów. Dzięki wróżbom dzieci dowiedziały się co się stanie w najbliższym czasie, kim zostaną w przyszłości, jakie życie je czeka. Na zakończenie wróżki zaprosiły dzieci do wspólnego zdjęcia. Dzieci były bardzo zadowolone z wizyty wróżek i z niespodzianek jakie dla nich miały.
Ten wyjątkowy dzień przypomniał nam również beztroski czas przedszkolnych zabaw.
27 listopada o godzinie 9.00 grupa chłopców z klas V i VI naszej szkoły (Alan Jagodziński, Olaf Jagodziński, Adrian Tobys, Filip Kieca i Konrad Jucha) brała udział w IV Wojewódzkim Konkursie Historycznym dla Uczniów Szkół Podstawowych, nad którym patronat objęli:
Wojewoda Kujawsko-Pomorski
Prezydent Miasta Bydgoszczy
Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty
Instytut Pamięci Narodowej
Polskie Radio PiK.
Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań historycznych uczniów, promowanie uczniów zdolnych i stworzenie tym uczniom możliwości rywalizacji w interesującej ich dziedzinie. Zakres tematyczny konkursu obejmował wiedzę i umiejętności zawarte w podstawie programowej kształcenia ogólnego z historii i społeczeństwa w szkole podstawowej obejmujące. Chłopcy musieli w ciągi godziny rozwiązać 25 bardzo trudnych zadań z historii Polski i historii powszechnej. Gratulujemy wiedzy historycznej! Ostatecznie, czy przeszli do etapu drugiego dowiemy się pod koniec grudnia.
W środę 25 listopada 2015r. o godz. 9.00, uczniowie szóstej klasy naszej szkoły wzięli udział w pierwszym Ogólnopolskim Próbnym Sprawdzianie Szóstoklasisty zorganizowanym przez Wydawnictwo Nowa Era.
Próbny sprawdzian został przygotowany zgodnie z nową formułą obowiązującą od 2015 roku. Arkusz zawierał 25 zadań, w tym 10 zadań zamkniętych i 2 otwarte z języka polskiego; 10 zadań zamkniętych i 3 otwarte z matematyki.
Całość składała się z dwóch części. W części pierwszej (80 minut) uczniowie mogli sprawdzić swoje umiejętnościami z zakresu języka polskiego i matematyki, natomiast w części drugiej (45 minut) trzeba było wykazać się znajomością języka angielskiego.
Uczniowie na próbnym sprawdzianie mogą sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności oraz wykryć obszary wymagające dodatkowej pracy, zapoznać się z procedurami i samym przebiegiem sprawdzianu w klasie VI szkoły podstawowej.
Nauczyciele i Dyrektor otrzymują informacje obiektywne, w odniesieniu do skali ogólnopolskiej.