Nawigacja

  • 40 edycja Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej

    40 edycja Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej

    Turniej odbył się 22 października w Zespole Szkół Technicznych w Kcyni. Prezes Gminnego Zarządu OSP w Kcyni Damian Łyszczarz powitał wszystkich i przedstawił komisję konkursową w składzie: mł. bryg. Mariusz Mantych oraz sekretarz Zarządu Powiatowego dh Mieczysław Jamnik. Pan Burmistrz Marek Szaruga podziękował wszystkim za udział w konkursie pożarniczym.

    Po części pisemnej i ustnej komisja wyłoniła najlepszych w trzech kategoriach wiekowych.

    W kategorii szkoły podstawowe najlepszymi byli:

    1. Alan Jagodziński
    2. Olaf Jagodziński

    Rozstrzygnięto także konkurs plastyczny o tematyce pożarniczej. Komisja konkursowa przyznała wyróżnienie Alanowi Jagodzińskiemu.

    Serdecznie gratulujemy!

  • SPOTKANIE Z POLICJANTAMI

    W czwartek 20 października nasz dzielnicowy mł. asp. Bartosz Królczyk spotkał się z uczniami klas 0-III a st. sierż. Zofia Wrzeszcz z uczniami z klas IV-VI.

       

    Pan mł. asp.  Bartosz Królczyk  przeprowadził prelekcję na temat „Bezpieczna droga do szkoły”. Przypomniał o podstawowych zasadach korzystania z dróg publicznych a z uwagi na fakt, iż szkoła i miejsca zamieszkania uczniów znajdują się w terenie wiejskim i najczęściej w terenie niezabudowanym, o konieczności korzystania z elementów odblaskowych. St. sierż. Zofia Wrzeszcz przeprowadziła pogadankę ze starszymi klasami na temat „Odpowiedzialności karnej nieletnich”. Dzieci dowiedziały się czym jest demoralizacja, jakie sąd może wymierzyć kary nieletniemu oraz za jakie czyny poniesie on odpowiedzialność.

  • Wycieczka do Nakła

    Wycieczka do Nakła

     

    25 października 2016 roku dzieci z naszej szkoły będą uczestniczyć w wycieczce do Nakła.

     

    Plan wycieczki:

     

    8:30-wyjazd z Palmierowa

     

    9:00-10:30- wizyta w Muzeum Ziemi Krajeńskiej

     

    11:00- 13:30- pobyt w krytej pływalni Aquarius

     

    14:00 -powrót do Palmierowa

  • Otrzymaliśmy CERTYFIKAT

    Otrzymaliśmy CERTYFIKAT
  • Dzień Papieski

    Dzień Papieski

       Dnia 18 października cała nasza społeczność uczniowska przyłączyła się do świętowania XVI Dnia Papieskiego, który w tym roku przebiega pod hasłem „Bądźcie świadkami miłosierdzia”. Do głębokiego przeżycia zawartych w tym przesłaniu myśli zachęcali uczniowie klasy V, którzy pod kierunkiem pani Ewy Mochockiej przygotowali prezentację słowno- muzyczną, a następnie wystąpili w pantomimie zatytułowanej „Zbyt...”.

       Raz jeszcze przypomniano i zachęcono do dalszego składania drobnych darów dla dzieci z Domu Dziecka w Kołdrąbiu. Zbiórka trwa do końca tygodnia.

  • V Turniej Szachowo - Warcabowy

    V Turniej Szachowo - Warcabowy

    W poniedziałek 17 października w bydgoskim Klubie Odnowa odbył się V Turniej Szachowo - Warcabowy (XXXV Turniej Szachowy i XLVII Turniej Warcabowy) z udziałem 36 zawodników z Bydgoszczy, Świecia, Szubina, Unisławia, Dąbrowy Chełmińskiej, Gąsawy i Palmierowa. Zawody prowadzili: kierownik Klubu Odnowa Grażyna Salemska, Mikołaj Włoch i Piotr Szybowicz. Olaf Jagodziński zajął pierwsze miejsce w swojej kategorii szachowej, a Alan Jagodziński drugie. Trzeci był zawodnik z Bydgoszczy.

    Zdjęcia wykonał Piotr Szybowicz

  • DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

    DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

    14 października 2016 r. w Dzień Edukacji Narodowej uczniowie z klasy IV przygotowali uroczystą akademię pod kierunkiem pani Anety Wojciechowskiej. Uczniowie życzyli swoim pedagogom satysfakcji z pełnionej misji oraz zaprezentowali przedstawienie.

    Dyrektor Jadwiga Olszak z okazji Dnia Edukacji Narodowej złożyła wszystkim pracownikom szkoły wyrazy uznania, szacunku i wdzięczności, dziękując za dotychczasową pracę. – „Dzięki państwa wiedzy, umiejętnościom i serdeczności jaką otaczacie uczniów, stają się oni wartościowymi ludźmi, otwartymi na świat i drugiego człowieka”– mówiła.

    Podczas szkolnej akademii dziękując za codzienny wysiłek wręczyła nauczycielom i pracownikom administracji nagrody dyrektora szkoły. Za osiągnięcia w pracy zawodowej i zaangażowanie nagrodzeni zostali: Małgorzata Tracz, Dorota Wesołowska, Aleksandra Kulczyńska-Milik, Mirosław Grabarski, Małgorzata Grabarska, Małgorzata Płocharczyk, Leon Płocharczyk.

    Gratulujemy wszystkim nagrodzonym!

  • KOCHANI NAUCZYCIELE I WSZYSCY PRACOWNICY SZKOŁY!

    KOCHANI NAUCZYCIELE I WSZYSCY PRACOWNICY SZKOŁY!

    Nauczyciel to przyjaciel, który od najmłodszych lat prowadzi nas za rękę w dorosły świat. Mozolnie pomaga w zdobywaniu wiedzy. Dzięki niemu nieobce są nam tajemnice tego świata. Matematyczne labirynty są do rozwiązania, a zagadkowe wzory czytelne. Nauczyciele wzbogacają nasz język, dbając o prawidłową i piękną polszczyznę. Zaznajamiają nas z pięknem naszej okolicy i naszego kraju. Poznajemy podwaliny naszej historii i kultury. Grono naszych dorosłych kolegów dopiero po latach docenia trud nauczycieli włożony przed laty w ich kształcenie i wychowanie. My powinniśmy już teraz doceniać wartość pracy wszystkich nauczycieli i pracowników szkoły i starać się jak najwięcej skorzystać z tego, co nam przekazują.

    Z okazji Waszego święta dziękujemy za poświęcenie, czas i cierpliwość, za cały ogrom przekazywanej wiedzy, za gorące serca i pomocne dłonie.

    UCZNIOWIE SZKOŁY PODSTAWOWEJ W PALMIEROWIE

  • XVI DZIEŃ PAPIESKI W NASZEJ SZKOLE

    XVI DZIEŃ PAPIESKI W NASZEJ SZKOLE

    Hasłem tegorocznego XVI Dnia Papieskiego są słowa:

    „Bądźcie świadkami miłosierdzia”.

    „W świadectwie zawiera się zarówno głoszenie, modlitwa, wypraszanie miłosierdzia Bożego, ale także czynienie miłosierdzia. Takie hasło przyjęliśmy, aby przypomnieć i na nowo przeżyć ten ważny fragment nauczania papieskiego, jakim jest nauczenie o miłosierdziu Bożym, ale także, by otworzyć swoje serca na działania miłosierne wobec ludzi potrzebujących”. Takie słowa do wiernych skierował metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

    My, społeczność Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Palmierowie, nie pozostańmy obojętni i zmieńmy hasło w czyn! Wokół nas jest tylu potrzebujących! Pokażmy, że mamy dobre serca, że potrafimy żyć zgodnie z nauczaniem św. Jana Pawła II!

    Pomóżmy dzieciom z Domu Dziecka w Kołdrąbiu! Obdarzmy ich sercem i upominkami. Dzieciom tym brakuje przede wszystkim materiałów plastycznych  i piśmienniczych.

    Jeśli chcesz włączyć się czynnie w obchody XVI Dnia Papieskiego, przynieś do biblioteki szkolnej bloki rysunkowe, wycinanki, pisaki, flamastry, plastelinę, kolorowanki, puzzle, klocki, gry lub książki. Akcja trwać będzie do 17 października. Po tym czasie wszystkie dary dostarczymy oczekującym na nie dzieciom.

     

    Przekonajmy się sami, że większą radość przynosi dawanie niż branie!

    Koordynatorem akcji w szkole jest pani Ewa Mochocka.

  • 14.10.2016 – DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ – harmonogram uroczystości

    14.10.2016 – DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ – harmonogram uroczystości

    Zgodnie z tradycją naszej szkoły w Dniu Nauczyciela spotykamy się  na uroczystej akademii.

     

    Harmonogram uroczystości Dnia Nauczyciela :

    8.30 – spotkanie z wychowawcami w klasach

    9.00 – akademia – część oficjalna i artystyczna.

     

    W tym dniu wszystkich obowiązuje strój galowy!

     

    ROZKŁAD JAZDY AUTOBUSU – w dniu 14.10.2016 roku

    PRZYWÓZ DZIECI DO SZKOŁY:

    735 – Dziewierzewo

    740 – Włodzimierzewo

    745 – Żurawia

    750 – Palmierowo

    800 – Miaskowo

    805 – Grocholin

    815 – Głogowiniec

    820 – Palmierowo

    ODWÓZ ZE SZKOŁY:

    945 – Głogowiniec, Grocholin, Miaskowo

    1010 – Żurawia, Włodzimierzewo

  • Internetowy Teatr TVP dla szkół

    Internetowy Teatr TVP dla szkół

    10  października uczniowie IV klasy naszej szkoły kolejny raz  mieli okazję uczestniczyć w projekcie „Internetowy Teatr TVP dla szkół”, w ramach którego obejrzeli internetową transmisję spektaklu z  Teatru „Banialuka” w Bielsku-Białej pt.” Baśń o Rycerzu bez Konia”. Przedstawienie trwało 60 minut.

    „Baśń o Rycerzu bez Konia” Marty Guśniowskiej w reżyserii Janusza Ryla-Krystianowskiego to dowcipne i wciągające widowisko familijne, opowiadające przygody Rycerza bez konia i Konia bez rycerza, którzy szukają siebie nawzajem. Obok tytułowych bohaterów w przedstawieniu pojawią się uwięziona w wieży królewna, źli rozbójnicy, czarodziejka z magiczną kulą i straszny smok.

    Jednak w tej baśni wszystkie postaci i wydarzenia przedstawione są z przymrużeniem oka. Wartka akcja, rozgrywana w planie żywym i lalkowym, znakomite kreacje aktorskie, pełen inwencji ruch sceniczny i dowcipne piosenki sprawiają, że przedstawienie zachwyca zarówno dzieci jak i dorosłych. Jest to zarazem opowieść z morałem, o tym, że marzenia się spełniają, jeżeli tylko nie przestajemy w nie wierzyć.

    To niezwykłe przedstawienie bardzo się wszystkim podobało. Zwłaszcza, dlatego że mówiło o problemach samotności i poszukiwania przyjaźni.

  • Powiatowy Turniej Piłki Nożnej

    Powiatowy Turniej Piłki Nożnej

    Dnia 5 października 2016r. w trudnych warunkach atmosferycznych został rozegrany Turniej Piłki Nożnej na szczeblu powiatowym. Uczestniczyły w nim 4 drużyny: Mrocza, Paterek, Rynarzewo i nasza reprezentacja Gminy Kcynia.

    Po zaciętych meczach i zdrowej rywalizacji zdobyliśmy III miejsce.

    W skład drużyny weszli: Alex Lisiecki, Szymon Pezacki, Jakub Matuszewski, Kacper Boniek, Kacper Tyczyński, Alan Jagodziński, Olaf Jagodziński i Sebastian Szczepański.

    Sedrcznie gratulujemy!

  • Gminne eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej

    Gminne eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej Młodzież zapobiega pożarom oraz gminny finał konkursu plastycznego odbędą się 22 października o godzinie 10.00 w siedzibie Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Kcyni.

  • Gminny Turniej Piłki Nożnej

    Gminny Turniej Piłki Nożnej

    30 września w Laskownicy odbył się Gminny Turniej Piłki Nożnej, w którym uczestniczyło 6 szkół. Po wyrównanej walce nasza drużyna zajęła I miejsce i będzie reprezentować Gminę Kcynia  w zawodach powiatowych 5 październiaka w Mroczy.

    Skład naszej drużyny: Szymon Pezacki, Jakub Matuszewski, Alex Lisiecki, Kacper Boniek, Olaf Jagodziński, Alan Jagodziński, Kacper Tyczyński, Sebastian Szczepański.

    Gratulujemy i trzymamy kciuki!

  • VI ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

    VI ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

             

               Nasza szkoła uczestniczyła w VI Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia, zorganizowanym w dniu 30 września 2016 r. pod hasłemMłodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają! Akcja miała na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia. Uczniowie, którzy w trakcie wakacji zdążyli zapomnieć tabliczkę mnożenia, mieli okazję nadrobić te zaległości, a dorosłym dano możliwość popisania się przed dziećmi świetną znajomością tabliczki mnożenia, zarówno w szkole jak i domu. Akcja polegała na przeprowadzeniu krótkich egzaminów z tabliczki mnożenia przez komisję, w skład której wchodzili młodsi uczniowie, którzy przepytywali starszych kolegów i nauczycieli i pracowników zgodnie z mottem: „Młodsi sprawdzają czy starsi tabliczkę mnożenia znają". Wszyscy uczestnicy akcji uhonorowani zostali dyplomami eksperta tabliczki mnożenia, czyli MT Expert.

           Akcja cieszyła się dużym powodzeniem. Gratulujemy  wszystkim odwagi i zapału oraz dziękuje dorosłym za poświęcony czas.

    Ten dzień przyniósł nam wiele emocji i radości.

  • XXXIV Turniej Szachowy i XLVI Turniej Warcabowy

    XXXIV Turniej Szachowy i XLVI Turniej Warcabowy

    29 września w bydgoskim ZS 26 odbyły się turnieje szachowo - warcabowe: XXXIV Turniej Szachowy i XLVI Turniej Warcabowy z udziałem 39 zawodników z Bydgoszczy, Świecia, Mroczy, Łochowa, Unisławia i Palmierowa. Organizatorem był Piotr Szybowicz. Alan Jagodziński zajął pierwsze miejsce, drugie Olaf Jagodziński.

    Zdjęcia wykonał Piotr Szybowicz

  • RADA RODZICÓW

    RADA RODZICÓW

    W czwartek 29 września 2016 roku  w  naszej szkole odbyło się ZEBRANIE RODZICÓW.

    Zebranie ogólne prowadziła dyrektor szkoły pani Jadwiga Olszak, która omówiła działalność szkoły, zapoznała przybyłych rodziców z planem pracy szkoły, koncepcją pracy szkoły, programem profilaktycznym i wychowawczym szkoły. Rodzice zapoznali się z ofertą ubezpieczenia dzieci oraz programami, w których uczestniczyć będzie szkoła. Następnie przedstawiono proponowane zmiany w funkcjonowaniu szkolnictwa od roku szkolnego 2017/2018. Po zebraniu ogólnym odbyły się spotkania w klasach, gdzie zgodnie z obowiązującymi przepisami odbyły się wybory do  Klasowych Rad Rodziców. Kolejnym punktem zebrania był wybór Rady Rodziców Szkoły na rok szkolny 2016/2017. W wyniku przeprowadzonych wyborów w klasach wyłoniona została Rada Rodziców, która wspólnie wyłoniła ścisły zarząd:

    PREZYDIUM

    DOMAGAŁA ILONA - PRZEWODNICZĄCY

    KATARZYNA BUDZYŃSKA - ZASTĘPCA PRZEWODNICZĄCEGO

    NOWAKOWSKA AGNIESZKA - SKARBNIK

    ORZOŁ AGNIESZKA - SEKRETARZ

    KOSMATKA SYLWIA - CZŁONEK PREZYDIUM

     

    KOMISJA REWIZYJNA

    TOBYS MONIKA - PRZEWODNICZĄCY

    CZYŻ JOANNA - CZŁONEK KOMISJI

    MARIOLA KWIATKOWSKA - CZŁONEK KOMISJI

  • SKŁAD ZARZĄDU SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

    SKŁAD ZARZĄDU SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

    Po przeprowadzonych w czwartek 29 września wyborach do SU szkolna komisja wyborcza, w skład której weszli uczniowie klasy VI, ogłosiła

     

    SKŁAD ZARZĄDU SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO NA ROK SZKOLNY 20016/2017

     

     

    Prezentuje się on następująco:

     

    PRZEWODNICZĄCY – NICOLE KUCZYŃSKA  Z KLASY VI

    ZASTĘPCA PRZEWODNICZĄCEGO – ADRIAN TOBYS  Z KLASY VI

    II ZASTĘPCA PRZEWODNICZĄCEGO, SKARBNIK  –  WIKTORIA KOWALSKA Z KLASY IV

     

    Gratulujemy i życzymy owocnej pracy!

  • Dzień Języków Obcych

    Dzień Języków Obcych

    Rada Europy ogłosiła dzień 26 września Europejskim Dniem Języków Obcych. Celem tej inicjatywy jest ukazanie różnorodności językowo-kulturowej naszego kontynentu oraz wspieranie nauki języków obcych. W tym roku postanowiliśmy i w naszej szkole uczcić ten dzień.

    Z tej okazji klasa IV wraz z wychowawcą Magdaleną Nogowską przygotowała program artystyczny pt.: „Warto się uczyć języków obcych”. W trzech zabawnych scenkach (w parku, w biurze szefa oraz w Londynie) chcieliśmy pokazać, jak trudno jest odnaleźć się w dzisiejszym świecie bez znajomości języka angielskiego. Myślę, że po obejrzeniu tych scenek nikt z nas już nie zwątpi, że znajomość języków obcych bardzo się przydaje.

    Aktorom z klasy IV towarzyszyli też starsi koledzy i koleżanki, którzy zaprezentowali swoje zdolności wokalne, oczywiście w języku angielskim. Mogliśmy posłuchać Olafa Jagodzińskiego z kl. VI w piosence „The color of your life”, Nicole Kuczyńską i Weronikę Panasik z kl. VI w piosence „Riptide” oraz Weronikę Ślipek, Aleksandrę Popiela, Wiktorię Lisiecką i Kingę Bartoszek wraz z całą klasą V w piosence „Mamma Mia”.

    Na koniec klasa IV wraz z rodzicami przygotowała poczęstunek dla wszystkich – muffiny udekorowane flagą Wlk. Brytanii. To była przepyszna uroczystość :)

  • UWAGA KONKURS!

    W czwartek 10 listopada 2016 roku odbędzie się w naszej szkole konkurs historyczny „Znamy dzieje naszej ojczyzny - Polski”. Przeznaczony jest on dla wszystkich chętnych uczniów z klas IV-V. Konkurs będzie obejmował wiadomości o dziejach Polski z programu nauczania historii w szkole podstawowej.

           Konkurs ten jest jednym z elementów edukacji patriotycznej w naszej szkole.

           Wszyscy chętni proszeni są o zgłaszanie się do p. Aleksandry Kulczyńskiej-Milik. Na stronie internetowej szkoły pod informacją o konkursie znajduje się szczegółowy wykaz zagadnień.

    Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody!!!

     

    Organizator

     

    WYKAZ PYTAŃ I ODPOWIEDZI DO KONKURSU HISTORYCZNEGO „ZNAMY DZIEJE NASZEJ OJCZYZNY – POLSKI”

     

    1. Od ilu lat Polska jest państwem?

    Polska jest państwem od ponad 1000 lat.

     

    2. Czemu Polska zawdzięcza swoją nazwę?

    Polska swą nazwę zawdzięcza plemieniu Polan.

     

    3. Gdzie mieszkali i czym zajmowali się Polanie?

    Polanie mieszkali na nizinach wśród pól. Zajmowali się uprawą ziemi oraz hodowlą.

     

    4. Jakie plemiona zamieszkiwały terytorium dzisiejszej Polski?

    Plemiona te to: Polanie, Wiślanie, Mazowszanie, Ślężanie, Pomorzanie i Lędzianie.

     

    5. Wymień polskie symbole narodowe.

    Polskie symbole narodowe to: godło – biały orzeł w złotej koronie, umieszczony na czerwonym tle; hymn – „Mazurek Dąbrowskiego”; biało-czerwona flaga.

     

    6. Wymień legendy o początkach państwa polskiego.

    Legendy o początkach państwa polskiego to: „Legenda o Lechu”, „Legenda o Popielu”, „Legenda o Piaście”, „Legenda o Kraku i smoku wawelskim”.

     

    7. Kto był pierwszym władcą Polski?

    Pierwszym władcą Polski był książę Mieszko I.

     

    8. Które miasto było pierwszą stolicą państwa polskiego?

    Pierwszą stolicą polski było Gniezno.

     

    9. Jak nazywał się miecz koronacyjny władców Polski?

    Miecz koronacyjny władców Polski to Szczerbiec.

     

    10. W którym roku Mieszko I przyjął chrzest?

    Mieszko I przyjął chrzest w 966 roku.

     

    11. Kto był pierwszym królem Polski?

    Pierwszym królem Polski był Bolesław Chrobry.

     

     

    12. W którym roku do grobu św. Wojciecha w Gnieźnie przybył cesarz Otto III?

    Zjazd gnieźnieński miał miejsce w roku 1000.

     

    13. Który król w 1138 r. podzielił Polskę między synów na tzw. dzielnice?

    Polskę na dzielnice podzielił Bolesław Krzywousty.

     

    14. Który książę, a potem król, zjednoczył ziemie Polski.

    Ziemie Polski zjednoczył Władysław Łokietek.

     

    15. O którym królu mówi się „Zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną”?

    Tak mówi się o synu Łokietka – Kazimierzu.

     

    16. Dlaczego króla Kazimierza nazywano Wielkim?

    Kazimierza nazywano Wielkim, ponieważ wzmocnił system obronny państwa, założył w Krakowie pierwszy polski uniwersytet, ujednolicił prawo i sprawy skarbca państwowego.

     

    17. Kto objął tron Polski po bezpotomnej śmierci Kazimierza Wielkiego?

    Tron Polski po Kazimierzu objął władca Węgier, a potem jego córka Jadwiga.

     

    18. Ile lat miała Jadwiga, gdy została królową Polski?

    Jadwiga, gdy została królową Polski miała 10 lat.

     

    19. Kogo poślubiła Jadwiga?

    Jadwiga poślubiła księcia litewskiego Jagiełłę.

     

    20. Jaką nazwę nosiła dynastia założona przez Jadwigę i Władysława Jagiełłę?

    Dynastia ta nosiła nazwę - Jagiellonowie.

     

    21. W którym roku królowa Jadwiga została uznana za świętą?

    Papież Jan Paweł II kanonizował Jadwigę w 1997 roku.

     

    22. Jakie były zasługi św. Jadwigi?

    Jadwiga była wzorem cnót i pobożności. Słynęła z wielkiej dobroci, szczodrości i mądrości. Pomagała ludziom chorym, biednym i studentom. Swoje klejnoty przekazała na odnowienie akademii , która dziś nosi nazwę Uniwersytet Jagielloński.

     

    23. Podaj datę bitwy pod Grunwaldem (Polski i Litwy z Krzyżakami).

    Bitwa pod Grunwaldem miała miejsce 15 lipca 1410 roku.

     

    24. Wymień władców panujących w Polsce złotego wieku.

    W Polsce złotego wieku władcami byli: Zygmunt I Stary, jego żona Bona i ich syn Zygmunt August.

     

    25. Gdzie w Krakowie swoją siedzibę mieli królowie.

    Siedzibą władców w Krakowie był Wawel.

     

    26. Podaj dwóch pisarzy, którzy jako pierwsi pisali nie po łacinie, a po polsku.

    Jako pierwsi po polsku pisali: Mikołaj Rej i Jan Kochanowski.

     

    27. Kto był najwybitniejszym polskim uczonym odrodzenia?

    Najwybitniejszym polskim uczonym w odrodzeniu był Mikołaj Kopernik.

     

    28. W którym roku Polska i Litwa połączyły się w jedno państwo? Jak się ono nazywało?

    W 1569 Polska i Litwa utworzyły Rzeczpospolitą Obojga Narodów.

     

    29. Która grupa społeczna miała w Polsce specjalne prawa?

    Specjalne prawa miała w Polsce szlachta.

     

    30. Czym była wolna elekcja?

    Wolna elekcja była wyborem króla przez szlachtę.

     

    31. Z kim Polska prowadziła wojny w XVII wieku?

    W XVII wieku Polska toczyła wojny z Rosją, Szwecją i Turcją.

     

    32. Kogo wybrano na ostatniego króla Polski?

    Na ostatniego króla Polski wybrano Stanisława Augusta Poniatowskiego.

     

    33. Które warszawskie budowle uświetnił ostatni polski król?

    Poniatowski uświetnił Łazienki i Zamek Królewski.

     

    34. Które państwa i w którym roku dokonały I rozbioru Polski?

    Pierwszego rozbioru Polski w 1772 r. dokonały Prusy, Austria i Rosja.

     

    35. Podaj datę uchwalenia pierwszej polskiej konstytucji.

    Pierwszą polską konstytucję uchwalono 3 maja 1791 roku.

     

    36. Które państw i w którym roku dokonały II rozbioru Polski?

    Drugiego rozbioru Polski w 1793 r. dokonały Prusy i Rosja.

     

    37. Kto był wodzem powstania przeciwko zaborcom w 1794 r.?

    Wodzem powstania w 1794 r. był Tadeusz Kościuszko.

     

    38. Które państwa i w którym roku dokonały III i ostatniego rozbioru Polski?

    Trzeciego rozbioru w 1795 r. dokonały Prusy, Austria i Rosja.

     

    39. Gdzie powstały polskie legiony w 1797r.?

    Polskie legiony w 1797r. powstały we Włoszech. Ich dowódcą był Jan Henryk Dąbrowski.

     

    40. Wymień dwa polskie powstania narodowe.

    Powstanie listopadowe w 1830r. i powstanie styczniowe w 1863r.

     

    41. Jacy artyści tworzyli, gdy Polska była pod zaborami?

    Gdy Polska była pod zaborami tworzyli: Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Fryderyk Chopin, Bolesław Prus, Henryk Sienkiewicz, Maria Konopnicka, Jan Matejko.

     

    42. W którym roku Polska odzyskała niepodległość.

    Polska odzyskała niepodległość po I wojnie światowej, czyli 11 listopada 1918 r.

     

    43. Kiedy wybuchło powstanie wielkopolskie? Jak się zakończyło?

    Powstanie wielkopolskie wybuchło w grudniu 1918 roku i zakończyło się zwycięstwem Polaków.

     

    44. Podaj datę napaści Niemiec na Polskę.

    Niemcy napadli na Polskę 1 września 1939 roku.

     

    45. Podaj datę napaści Związku Radzieckiego na Polskę.

    Związek Radziecki napadł na Polskę 17 września 1939 roku.

     

    46. Podaj datę wybuchu powstania w Warszawie.

    Powstanie warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku.

     

    47. Pod czyje wpływy dostała się Polska po II wojnie światowej?

    Po drugiej wojnie światowej Polska stała się państwem komunistycznym.

     

    48. Podaj datę wyboru Karola Wojtyły na papieża.

    Karol Wojtyła został papieżem 16 października 1978 roku.

     

    49. Kiedy władze wprowadziły w Polsce stan wojenny?

    Władze wprowadziły w Polsce stan wojenny 13 grudnia 1981 roku.

     

    50. Podaj datę upadku komunizmu.

    Komunizm upadł w 1989 roku. Polska stała się państwem demokratycznym.

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa w Palmierowie
    Palmierowo 7a,
    E-mail szkoły: sppalmierowo@wp.pl
  • 0525893750

Galeria zdjęć