26 października 2018 r. uczniowie naszej szkoły pod opieką pań: Anety Wojciechowskiej, Magdaleny Nogowskiej, Jolanty Reiwer i Aleksandry Kulczyńskiej-Milik odwiedzili Poznań.
W trasę wyruszyliśmy o godzinie 8.40. Na miejsce, czyli do stolicy Wielkopolski, zajechaliśmy o 10.30. Aby zacząć zwiedzanie, musieliśmy się podzielić na dwie grupy. Pierwsza - młodsza skierowała swe kroki do Muzeum Literackiego Henryka Sienkiewicza, a druga - starsza do Pracowni – Muzeum Ignacego Kraszewskiego. Po zmianie chwilę spacerowaliśmy po Starym Rynku, by przed 12.00 stanąć przed Ratuszem w oczekiwaniu na pokaz trykających się rogami koziołków.
Następnie całą już grupą udaliśmy się do Rogalowego Muzeum Poznania. Tu czekały na nas nie lada atrakcje. Pod okiem dwóch Mistrzów Rogalowych poznaliśmy wszelkie rytuały związane z wypiekiem świętomarcińskich rogali. Własnoręcznie zagnietliśmy ciasto, by później przygotować z niego wspaniałe w kształcie i smaku wypieki. W czasie pracy Rogalowi Mistrzowie opowiadali nam o zwyczajach i gwarze poznańskiej. Ubaw był po pachy. Wszyscy również skosztowaliśmy przepysznych rogali. Na zakończenie wręczono nam Certyfikaty Rogalowego Czeladnika.
Po zakupie rogali, traktem królewsko-cesarskim ruszyliśmy na Ostrów Tumski. Tutaj pani przewodnik opowiedziała nam o historii i ciekawostkach związanych z tym niezwykłym miejscem. Potem weszliśmy do Poznańskiej Katedry. Zwiedziliśmy jej wnętrze, zobaczyliśmy Złotą Kaplicę. Następnie zeszliśmy do podziemi, by choć na chwilę przenieść się w czasy Mieszka I i Bolesława Chrobrego.
Po kilkuminutowym spacerze dotarliśmy do kolejnego miejsca, mianowicie do Interaktywnego Centrum Historii Ostrowa Tumskiego Brama Poznania. Zwiedzanie znowu musieliśmy zorganizować w dwóch grupach. Starsi uczniowie przeszli trasę dla dorosłych, a młodsi trasę rodzinną. Wszyscy byliśmy pod wrażeniem sposobu przekazania wiedzy o początkach Poznania i państwa polskiego.
Po tak wielu atrakcjach zrobiliśmy się bardzo głodni, dlatego udaliśmy się na obiad.
W Palmierowie byliśmy zgodnie z planem, czyli o godz. 19.00. Kolejna udana wycieczka za nami!
Sześcioro przedszkolaków: Nikodem Knapik, Zuzanna Nogowska , Filip Rybczyński, Zosia Szczepańska, Wiktor Ślipek i Marcelina Tobys wykonało prace na VII Powiatowy Konkurs Plastyczny pt. „BARWY JESIENI – PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA”. Patronat nad konkursem objął: Starosta Nakielski p. Tomasz Miłowski i Burmistrz Kcyni p. Marek Szaruga.
Prace zostały przekazane do organizatorów. Teraz czekamy na rozstrzygnięcie, które odbędzie się w listopadzie 2018r.
Oto prace które wykonali:
Wszystkim życzymy powodzenia!
25 października na sali gimnastycznej w naszej szkole odbyła się uroczystość ślubowania klasy pierwszej. Dla pierwszaków wydarzenie to było wielkim przeżyciem.
Całą uroczystość prowadziła pani Aleksandra Kulczyńska – Milik, opiekun Samorządu Uczniowskiego. Dyrektor szkoły pani Jadwiga Olszak powitała uczniów oraz rodziców. Do uroczystego ślubowania uczniowie przygotowywali się pod okiem wychowawcy, pani Doroty Wesołowskiej, poznając prawa i obowiązki ucznia oraz ucząc się piosenek, a na apelu mieli możliwość zaprezentowania zdobytych umiejętności. Pasowanie na ucznia mogło nastąpić dopiero po „egzaminie” sprawdzającym umiejętności pierwszaków. Uczniowie dumnie i pięknie recytowali wiersze, śpiewali piosenki, tym samym udowodniły, że są gotowe, by zostać uczniami. Wszyscy mogli przystąpić do ślubowania i uroczystego pasowania na ucznia Najważniejszym punktem było złożenie uroczystej przysięgi już po raz piąty na sztandar naszej szkoły, podczas której uczniowie przyrzekali strzec godności szkoły oraz honoru jej uczniów. Następnie dyrektor placówki za pomocą symbolicznego pióra dokonała pasowania na uczniów oraz wręczyła dzieciom dyplomy z tej okazji. Od tej chwili pierwszaki oficjalnie należały już do braci uczniowskiej. Pod koniec uroczystości przyszedł czas na życzenia i prezenty dla pierwszoklasistów. Starsi koledzy wręczyli im liczne upominki. Po części oficjalnej nadeszła pora na pamiątkowe zdjęcia oraz słodki poczęstunek, przygotowany przez rodziców pierwszoklasistów.
Rodzicom gratulujemy tak wspaniałych pociech,
a pierwszakom życzymy wielu sukcesów w murach naszej szkoły!
W dniu 26 października
zajęcia dla uczniów
nie biorących udziału w wycieczce do Poznania
odbędą się planowo.
Dyrektor
Jadwiga Olszak
26.10.18 r.
840 – wyjazd sprzed szkoły w Palmierowie
ok. 1020 – przyjazd do Poznania
1030 – 1130 – zwiedzanie Muzeum Literackiego Henryka Sienkiewicza
1130 – 1220 – spacer po Starym Rynku, koziołki o 1200
1230 – 1330 – wizyta w Rogalowym Muzeum Poznania
1330 – 1450 – Trakt Królewsko-Cesarski z przewodnikiem w tym Ostrów Tumski z katedrą i Złotą Kaplicą
1500 – 1600 – Brama Poznania – zwiedzanie ekspozycji
1600 – 1700 – posiłek
1700 – 1900 – droga powrotna
ok. 1900 – powrót do Palmierowa
W dniu 16 października 2018 r. cała społeczność naszej szkoły obchodziła uroczyście XVIII Dzień Papieski. Tym razem przebiegał on pod hasłem „Promieniowanie Ojcostwa.” Papież tak zatytułował jeden z napisanych przez siebie utworów. Był to wyjątkowo doniosły dzień jeszcze z jednego powodu- 16 października przypadała czterdziesta rocznica wyboru metropolity krakowskiego kardynała Karola Wojtyły na papieża. Uroczysta akademia przygotowana przez uczniów klasy VII pod kierunkiem pani Ewy Mochockiej podkreślała prawdę o tym, że Bóg jest naszym miłosiernym Ojcem, a my przez chrzest staliśmy się dziećmi Bożymi. Jest to jedna z najważniejszych prawd w naszej wierze. Znaczenie i sens tej prawdy ukazali uczniowie prezentując inscenizację pt. „Syn Marnotrawny”, nawiązując do znanej przypowieści z Ewangelii wg św. Łukasza.
W poniedziałek 15 października, z inicjatywy wojewody kujawsko-pomorskiego oraz dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych pod nazwą „Sadzimy drzewa dla przyszłych pokoleń”, na terenie naszej szkoły posadzono „Dąb Niepodległości”.
W tym roku obchodzone jest stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji podejmowanych jest wiele inicjatyw, których celem jest uczczenie rocznicy. Przed nami również 100. rocznica Powstania Wielkopolskiego.
Drzewa posadzone w trakcie akcji będą żywymi pomnikami stulecia współczesnej polskiej państwowości.
Dąb, którego wsadzenia dokonali: sołtys wsi Palmierowo pani Beata Budzyńska oraz woźny z naszej szkoły pan Leon Płocharczyk, to jeden z 37 dębów przekazanych sołtysom z gminy Kcynia. Zgodnie z zamysłem akcji, dęby mają być posadzone nie tylko w mieście, ale i we wszystkich sołectwach.
Drzewo już zapuszcza korzenie obok Orła Białego - patrona naszej szkoły!
Dzisiaj, 15 października, miało miejsce bardzo ważne święto - imieniny naszej Pani Dyrektor. Uczniowie zgromadzili się na korytarzu z samego rana i cała społeczność szkolna zrobiła Pani Dyrektor niespodziankę. Przedszkolaki odśpiewały gromkie "Sto lat", a przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Nicole Kuczyńska wraz z zastępcą Sebastianem Czyżem w imieniu wszystkich zebranych złożyli życzenia i wręczyli kwiaty.
Wszystkiego najlepszego Pani Dyrektor!
Nauczyciel to przyjaciel, który od najmłodszych lat prowadzi nas za rękę w dorosły świat. Mozolnie pomaga w zdobywaniu wiedzy. Dzięki niemu nieobce są nam tajemnice tego świata. Matematyczne labirynty są do rozwiązania, a zagadkowe wzory czytelne. Nauczyciele wzbogacają nasz język, dbając o prawidłową i piękną polszczyznę. Zaznajamiają nas z pięknem naszej okolicy i naszego kraju. Poznajemy podwaliny naszej historii i kultury. Grono naszych dorosłych kolegów dopiero po latach docenia trud nauczycieli włożony przed laty w ich kształcenie i wychowanie. My powinniśmy już teraz doceniać wartość pracy wszystkich nauczycieli i pracowników szkoły i starać się jak najwięcej skorzystać z tego, co nam przekazują.
Z okazji Waszego święta dziękujemy za poświęcenie, czas i cierpliwość, za cały ogrom przekazywanej wiedzy, za gorące serca i pomocne dłonie.
UCZNIOWIE SZKOŁY PODSTAWOWEJ W PALMIEROWIE
12 października 2018 r. w Dzień Edukacji Narodowej uczniowie z klasy VI przygotowali uroczystą akademię pod kierunkiem pana Mirosława Grabarskiego. Uczniowie życzyli swoim pedagogom satysfakcji z pełnionej misji oraz zaprezentowali przedstawienie.
Dyrektor Jadwiga Olszak z okazji Dnia Edukacji Narodowej złożyła wszystkim pracownikom szkoły wyrazy uznania, szacunku i wdzięczności, dziękując za dotychczasową pracę. – „Dzięki państwa wiedzy, umiejętnościom i serdeczności jaką otaczacie uczniów, stają się oni wartościowymi ludźmi, otwartymi na świat i drugiego człowieka”– mówiła. Podczas szkolnej akademii dziękując za codzienny wysiłek wręczyła nauczycielom i pracownikom administracji „słodkie niezbędniki”.
10 października 2018 r. o godzinie 945, w pięknej słonecznej aurze, uczniowie klas od III do VIII pod opieką swych wychowawców wyruszyli do Kcyni, aby o godzinie 1000 uczestniczyć w specjalnie zorganizowanej dla nich Mszy św. Była ona częścią adoracji kopii Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej dzieci szkół podstawowych w parafii WNMP.
Przygotowania do tej wyjątkowej chwili, jaką było bez wątpienia Nawiedzenie kopii Cudownego Obrazu z Jasnej Góry, poprzedził tydzień Misji Świętych, w których nasi uczniowie uczestniczyli bardzo licznie.
Zwieńczeniem przygotowań dzieci była uroczysta Msza Święta w ich intencji. Wszyscy w skupieniu wysłuchali słów homilii wygłoszonej przez ojca Jana. Przypomniał on zebranym, że Matka Boża jest Matką wszystkich i nikomu nie odmawia pomocy. Zaapelował więc o modlitwę do Niej i wypraszanie łask, które czekają na ludzi.
Udział w peregrynacji kopii Jasnogórskiego Wizerunku Matki Bożej na zawsze pozostanie w pamięci młodych ludzi i ich wychowawców. Na 24 godziny kcyńska parafia stała się Jasną Górą.
Rada Europy ogłosiła dzień 26 września Europejskim Dniem Języków Obcych. Celem tej inicjatywy jest ukazanie różnorodności językowo-kulturowej naszego kontynentu oraz wspieranie nauki języków obcych. Postanowiliśmy więc w naszej szkole po raz trzeci uczcić ten dzień.
Uczniowie klasy VII w trzech humorystycznych scenkach udowodnili nam, że w dzisiejszych czasach naprawdę warto uczyć się języków obcych. Może nas to uratować w oczekiwaniu na przystanku autobusowym lub podczas rezerwowania pokoju w hotelu oraz pomóc nam poznać kogoś interesującego, np. w siłowni. Uczniowie z klasy VI zaprezentowali nam swoje umiejętności taneczne. Ich występy wzbudziły wiele emocji, zwłaszcza wśród najmłodszych. Następnie Julka Kosmatka przetestowała uczniów naszej szkoły ze znajomości flag, stolic krajów europejskich oraz zwrotów grzecznościowych z różnych języków obcych.
Na koniec uroczystości uczniowie z klasy IV i V poczęstowali wszystkich przepysznymi muffinami udekorowanymi logo tegorocznego Europejskiego Dnia Języków Obcych.
Serdecznie dziękuję wszystkim uczniom oraz ich rodzicom za trud i wysiłek włożony w przygotowanie tej niezwykłej uroczystości!
RADA RODZICÓW
SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM.ORŁA BIAŁEGO W PALMIEROWIE
ROK SZKOLNY 2018/2019
PREZYDIUM
CZYŻ JOANNA – PRZEWODNICZĄCY
BUDZYŃSKA BEATA – ZASTĘPCA PRZEWODNICZĄCEGO
DZIADOSZEK MONIKA – SKARBNIK
ANETA WOSICKA – SEKRETARZ
SZCZEPAŃSKA EWELINA – CZŁONEK PREZYDIUM
KOMISJA REWIZYJNA
TOBYS MONIKA – PRZEWODNICZĄCY
KATARZYNA BUDZYŃSKA – CZŁONEK KOMISJI
WOJTYCH DOMINIKA – CZŁONEK KOMISJI
Po przeprowadzonych w piątek 28 września wyborach do SU szkolna komisja wyborcza, w skład której weszli uczniowie klasy VIII, ogłosiła
SKŁAD ZARZĄDU SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO NA ROK SZKOLNY 2018/2019
Prezentuje się on następująco:
PRZEWODNICZĄCY – NICOLE KUCZYŃSKA Z KLASY VIII
ZASTĘPCA PRZEWODNICZĄCEGO – SEBASTIAN CZYŻ Z KLASY VIII
SKARBNIK – DOMINIKA JABKOWSKA Z KLASY VII
CZŁONKOWIE ZARZĄDU – PAWEŁ KUCZYŃSKI Z KLASY VII i SZYMON CZYŻ Z KLASY V
Gratulujemy i życzymy owocnej pracy!
Bezpieczeństwo na drodze oraz odpowiedzialność prawna nieletnich za popełniane przez nich czyny oraz demoralizację to tematy zajęć, jakie dla uczniów przeprowadził asp. Bartosz Królczyk.
W poniedziałek 24 września nasz dzielnicowy asp. Bartosz Królczyk spotkał się z uczniami naszej szkoły, w ramach akcji „Bezpieczna droga do szkoły – bezpieczny uczeń”.
W spotkaniu udział wzięli wszyscy uczniowie szkoły. Policjant przeprowadził zajęcia w każdej klasie.
Z uczniami z klas I-IV policjant rozmawiał przede wszystkim na temat bezpiecznej drogi do szkoły. Omówione zostały zasady poruszania się po drogach pieszych, przybliżono w jaki sposób na bezpieczeństwo pieszych wpływa wyposażanie się przez nich w elementy odblaskowe. Policjant przestrzegał też przed osobami nieznajomymi. Informował, że w żadnym wypadku nie należy przyjmować od nieznajomych prezentów, czy słodyczy. Nie należy też informować o miejscu zamieszkania oraz swojej sytuacji rodzinnej.
Uczniowie z klas V – VIII rozmawiali z policjantem na temat tego, w jaki sposób nieletni odpowiadają za popełniane przez siebie czyny karalne. Mundurowy przestrzegał przed łamaniem prawa, informując jednocześnie, jakie konsekwencje sąd może zastosować wobec nieletniego popełniającego czyny karalne czy wykazującego zachowanie demoralizujące.
Spotkanie z uczniami zorganizowano w ramach kampanii „Kręci mnie bezpieczeństwo … przez cały rok szkolny”, która zainicjowana została przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Już po raz kolejny odbyła się największa ekologiczna akcja „SPRZĄTANIE ŚWIATA – POLSKA 2018”.
22-24 września 2018 roku uczniowie naszej szkoły, podobnie jak w latach poprzednich, przyłączyli się do tej akcji. Pod czujnym okiem koordynatora akcji pani Małgorzaty Tracz oraz wychowawców wyruszyli w teren wyposażeni w gumowe rękawice i worki na śmieci. W akcji brali udział uczniowie wszystkich klas. Dzieci wysprzątały teren i najbliższe okolice szkoły, a także drogi wiodące do naszej placówki. Udało się zebrać wiele worków śmieci. Zostały one pozostawione w wyznaczonym miejscu, skąd zabrały je odpowiednie służby.
Kandydaci na Przewodniczącego Samorządu
Uczniowskiego i pozostałych członków Rady w roku szkolnym 2018/2019 to:
klasa V
klasa VI
klasa VII
klasa VIII
1. Nicole Kuczyńska
2. Weronika Panasik
3. Sebastian Czyż
Tajne wybory odbędą się 28 września 2018 roku ( piątek ) o godzinie 10.00 w bibliotece szkolnej. Zostaną one poprzedzone kampanią wyborczą trwającą od poniedziałku 24 września 2018 r. do czwartku 27 września 2018 r. W wyborach mogą brać udział wszyscy uczniowie naszej szkoły.
Pamiętajcie, osoba, którą wybierzecie to reprezentant całej społeczności uczniowskiej. Powierzcie tę funkcję kandydatowi godnemu zaufania, pracowitemu, pomysłowemu, komuś, kto jest wzorem dla innych!!!
Opiekun Samorządu Uczniowskiego
A. Kulczyńska-Milik
Dnia 20 września obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka.
Tego dnia na przedszkolaków z naszej szkoły czekało wiele atrakcji. Dzieci brały udział w różnorodnych konkurencjach sprawnościowych i konkursach z balonami.
Zabawa rozpoczęła się uroczystym powitaniem dzieci oraz odczytaniem przez nauczycielkę listu z życzeniami od Rzecznika Praw Dziecka p. Marka Michalaka. Kolejnym wesołym akcentem były zabawy przy muzyce. Dzieci tańczyły i śpiewały.
Z okazji święta, przedszkolaków odwiedziła Pani Dyrektor Jadwiga Olszak, która obdarowała przedszkolaków lizakami i życzyła dzieciom uśmiechu i dużo radości.
Na zakończenie każde dziecko otrzymało odznakę, prezenty oraz dyplom. Było wesoło i kolorowo.
Wszystkim dzieciom życzymy samych uśmiechów i dużo wrażeń w oddziale przedszkolnym!
W piątek 14 września uczniowie klas szóstej, siódmej i ósmej wraz ze swoimi wychowawcami p. Aleksandrą Kulczyńską-Milik, p. Jolantą Reiwer i p. Mirosławem Grabarskim wyruszyli w pieszą pielgrzymkę do Kcyni, do kościoła poklasztornego pw. WNMP, aby o godzinie 1200 uczestniczyć we mszy św. odpustowej z okazji Święta Podwyższenia Krzyża.
Wszyscy w skupieniu wysłuchali kazania o sile, mocy i znaczeniu krzyża, o poszanowaniu życia i powołaniu do życia konsekrowanego, rodzinnego. Droga powrotna była już łatwiejsza, ponieważ pielgrzymi do Palmierowa przybyli autobusem szkolnym.