Informujemy, iż przedstawiony został protokół z posiedzenia komisji konkursowej VII edycji Konkursu Plastycznego „Postać Świętego Mikołaja” dla klas 0-III Szkoły Podstawowej o zasięgu wojewódzkim.
Niestety tym razem nie ma wśród zwycięzców uczestników z naszej szkoły.
Wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie bardzo dziękujemy za wykonanie pięknych prac!
W polskim kalendarzu zapisany jest dzień, który niesie wiele radości, zabawy i upominków – to dzień 6 grudnia-Mikołajki. Tradycją naszej szkoły stało się organizowanie spotkań mikołajkowych dla wszystkich uczniów. W tym roku to 5 grudzień, był on dniem przepełnionym kolorem czerwonym. Od wczesnych godzin porannych korytarzami spacerowali uczniowie przebrani w piękne czerwono-białe mikołajkowe czapeczki. Do wspólnej zabawy przyłączyli się również – nauczyciele.
Panowała niesamowita atmosfera. Najmłodsi uczniowie niecierpliwie czekali na przybycie niecodziennego gościa. Po dużej przerwie spotkaliśmy się na sali gimnastycznej, gdzie pani dyrektor Jadwiga Olszak rozpoczęła uroczystość zagadką – „Zawitał do nas miły gość. Miał wąsy, brodę długą dość. A w garści trzymał wielki wór… Czy dzieci wiedzą, kto tym miłym gościem był?” Poinformowała, że Mikołaj wraz z swoimi pomocnikami był w nocy w szkole, przystroił szkolną choinkę, zostawił też słodką niespodziankę. Każda klasa, jak co roku, przygotowała zimową piosenkę. Zanim jednak doszło do ich prezentacji wszyscy odpowiadali na zagadki zadawane przez panią dyrektor, prowadzącą uroczystość, związane z Mikołajem. Za poprawną odpowiedź była słodka nagroda. Kolejnym punktem uroczystości była prezentacja piosenek. Każda klasa stanęła na wysokości zadania i wzorcowo się zaprezentowała. Wspólnie zaśpiewaliśmy też piosenkę „Ding-dong,ding-dong spadł już śnieg...” i poczuliśmy świąteczną atmosferę… Następnie nauczyciele rozdali uczniom słodkie niespodzianki, a przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego – nauczycielom i pozostałym pracownikom.
Pani Aleksandra Kulczyńska-Milik – opiekun Samorządu Uczniowskiego poinformowała, że wzorem lat ubiegłych włączamy się w akcję z serduszkami i zapisanymi na nich imionami męskimi i żeńskimi, organizowaną przez nasz klasztor. Jak w latach poprzednich w naszej szkole zbierać będziemy żywność przeznaczoną dla potrzebujących. Do paczek można przynieść słodycze i trwałe artykuły spożywcze.
Na tym zakończono szkolne Mikołajki. Dzieci bawiły się znakomicie. Wierzymy, że Mikołaj wróci do nas za rok.
Fiszki to pomoc naukowa, służąca do samodzielnego uczenia się. Tradycyjnie mają formę małych karteczek, na których z jednej strony zapisane jest pytanie, a z drugiej odpowiedź. Świetnie nadają się do nauki i powtarzania słówek z języków obcych.
W związku z tym, że tegoroczny Sprawdzian 6-klasisty odbędzie się także z języka angielskiego nasi uczniowie uzyskali dostęp do szkolnej fiszkoteki. Ucząc się w fiszkotece, nie musicie gromadzić stosów małych karteczek. Nośnikiem informacji są wirtualne, multimedialne e-fiszki. Nie niszczą się, nie gubią, można dodać do nich dźwięk albo obrazek.
Jak uczyć się z fiszek? Nic prostszego. Po prostu odpytujesz się z wiedzy zawartej w fiszkach i oceniasz swoje odpowiedzi. Specjalny algorytm dba o to, żeby odpowiednio częściej wyświetlały się te fiszki, które najtrudniej Ci zapamiętać.
Naszą szkolną fiszkotekę znajdziecie ją na stronie http://www.sppalmierowo.fiszkoteka.pl
Zapraszam Was do aktywnego uczestnictwa i życzę owocnej nauki J
28 listopada 2014r. w godzinach 16.00 – 19.00 odbyła się w naszej szkole zabawa andrzejkowa przeznaczona dla wszystkich chętnych uczniów od klasy III do VI. Nad bezpieczeństwem dzieci czuwały panie: Ewa Mochocka, Aneta Wojciechowska i Aleksandra Kulczyńska-Milik. Mimo początkowych problemów ze sprzętem nagłaśniającym, imprezę zaliczyć można do udanych. Wszyscy bawili się świetnie, szczególnie, że w czasie przerwy można było skorzystać z fachowych porad wróżek, w które wcieliły się uczennice klasy VI. Na wszystkich czekał też, ufundowany przez szkołę, słodki upominek. Wielkie podziękowania należą się chłopcom ze starszych klas, którzy przygotowali salę i prowadzili dyskotekę.
Gminny Ośrodek Kultury w Sadkach był organizatorem trzeciej edycji Powiatowego Konkursu Plastycznego. Konkurs ten był ściśle związany z osobą patrona roku 2014. Tegoroczna edycja nosiła nazwę „Kolorowa i rozśpiewana Polska Kolberga”.
Prace zostały ocenione przez jurorów – Monika Kochanowska, Ewa Fikowska, Natalia Gorzynska-Łuczyk, Iwona Biniak – w czterech kategoriach wiekowych. Kryteria oceny były następujące: interpretacja tematu, pomysłowość i inwencja twórcza, estetyka wykonania pracy, samodzielność.
Spośród zgłoszonych prac jury postanowiło wyróżnić i nagrodzić dwie osoby z naszej szkoły w kategorii – uczniowie kl. IV-VI SP
1 miejsce - Alan Jagodziński
2 miejsce - Olaf Jagodziński
Rozdanie nagród miało miejsce 28 listopada 2014 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Sadkach.
Na wypadek, gdyby...
- Wasze bezpieczeństwo jest dla nas najważniejsze. Oby dziś zdobytego doświadczenia, nie trzeba było w przyszłości nigdy wykorzystywać… – tak podsumowała ewakuację uczniów Jadwiga Olszak – dyrektor Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Palmierowie.
Czwartek 27 listopada 2014r. godzina 12.25. W szkole w Palmierowie rozlega się nagle głośny, długi, przerywany sygnał dźwiękowy. To alarm wzywający wszystkich do opuszczenia budynku. Słychać również syrenę OSP w Kcyni. W szkole trwa ewakuacja. Po chwili na sygnale przyjeżdża bojowy wóz strażacki. Po opuszczeniu szkoły uczniowie pod opieką nauczycieli udają się w bezpieczne miejsce na boisku szkolnym. Nauczyciele wyprowadzili uczniów na plac ewakuacyjny, by służby pożarnicze mogły rozpocząć działania. Niestety okazuje się, że ogień odciął drogę ucieczki jednemu uczniowi, którego trzeba ewakuować z budynku. Nie ma paniki. Wszystko odbywa się sprawnie i zgodnie w obowiązującymi procedurami. Pożar szybko został ugaszony i nikomu nic się nie stało.
Na szczęście to tylko ćwiczenia… Bezpieczeństwo zawsze jest priorytetem, dlatego podejmujemy wiele działań służących zapewnieniu go naszym uczniom. W przypadku pożaru lub innego zagrożenia ludzie często reagują paniką, przede wszystkim dlatego, że nie wiedzą, jak się zachować. Zatem takie działanie prewencyjne, jak przeprowadzenie w dniu dzisiejszym próbnej ewakuacji są uzasadnione.
Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Palmierowie w sprawach bezpieczeństwa od lat współpracuje z instytucjami do tego powołanymi. W programie wychowawczym i profilaktycznym szkoły znajdują się zapisy, które to gwarantują. Organizowane są prelekcje, pogadanki, pokazy, nauka udzielania pierwszej pomocy. Trening próbnej ewakuacji przeprowadzony we współpracy z Kcyńską Ochotniczą Strażą Pożarną z pewnością był dla wszystkich dużym przeżyciem i doświadczeniem. W ewakuacji brało udział 95 uczniów szkoły podstawowej, dwie praktykantki oraz 12 pracowników szkoły.
Wszyscy zachowując zasady bezpieczeństwa, szybko i sprawnie oznaczonymi drogami ewakuacyjnymi opuścili budynek szkoły. Nauczycieli i pracownicy złożyli dyrektor szkoły meldunki o przebiegu ewakuacji i ilości ewakuowanych uczniów. Po przybyciu straży dyrektor przekazała dowodzenie Naczelnikowi OSP w Kcyni – druhowi Wojciechowi Zakrzewskiemu.
Warto podkreślić, że wszyscy wykonali zadanie z dużym zdyscyplinowaniem.
W ćwiczeniu ewakuacyjnym uczestniczyła jednostka Straży Pożarnej, dla której ewakuowanie szkoły także było ważnym ćwiczeniem doskonalącym umiejętność prowadzenia akcji i współdziałania z władzami szkół. Celem ćwiczeń było oswojenie z sytuacją zagrożenia oraz kształtowanie umiejętności odpowiedniego postępowania w razie pożaru. Wszyscy zgodnie twierdzili, że taka próba była potrzebna, choć nigdy w przyszłości nie chcieliby wykorzystać zdobytego doświadczenia.
Dyrektor szkoły pani Jadwiga Olszak wraz z gronem pedagogicznym, pracownikami i uczniami bardzo serdecznie dziękują Naczelnikowi OSP w Kcyni druhowi Wojciechowi Zakrzewskiemu oraz druhom strażakom – Annie Ławniczak, Andrzejowi Szynakiewiczowi, Wiesławowi Glazikowi i Krzysztofowi Pokrzywińskiemu za pomoc w organizacji ewakuacji.
26 listopada odbyło się spotkanie z rodzicami połączone z prelekcją na temat: "Agresja-objawy, przyczyny, sposoby zapobiegania i radzenia sobie. Jak radzić sobie z trudnymi zachowaniami dzieci?". Pani Ewa Burzyńska-dyrektor Powiatowej Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Nakle nad Notecią przybliżyła rodzicom najważniejsze informacje dotyczące tego zagadnienia. Dziękujemy rodzicom i nauczycielom za ich obecność. Ufamy, że dla każdego z nas będzie to owocna "lekcja".
W drugiej części tego popołudnia w ramach zebrania z rodzicami odbyły się spotkania w klasach z wychowawcami oraz indywidualne rozmowy z nauczycielami.
W środę 26 listopada 2014 roku uczniowie szóstej klasy naszej szkoły wzięli udział w pierwszym Ogólnopolskim Próbnym Sprawdzianie Szóstoklasisty zorganizowanym przez wydawnictwo Nowa Era. Całość składała się z dwóch części. W części pierwszej (80 minut) uczniowie mogli sprawdzić swoje umiejętnościami z zakresu języka polskiego i matematyki natomiast w części drugiej (45 minut) trzeba było wykazać się znajomością języka angielskiego.
Mamy nadzieję, że zadania, z którymi przyszło się im zmierzyć nie należały do bardzo trudnych i że pomogą one wszystkim uczniom jeszcze lepiej przygotować się do kwietniowego sprawdzianu.
Już dziś życzymy wszystkim zadowalających wyników na czekającym nas sprawdzianie!
DATA: 27 LISTOPADA 2014 r.
CZAS: 16:00 – 19:00
ODPOWIEDZIALNI: A. KULCZYŃSKA-MILIK, M.GRABARSKI,
E. MOCHOCKA, A.WOJCIECHOWSKA
UCZESTNICY: UCZNIOWIE KLAS III-VI SZKOŁY PODSTAWOWEJ W PALMIEROWIE
PRZEBIEG IMPREZY:
- powitanie, zapoznanie z przebiegiem zabaw, przypomnienie zasad zachowania,
- dyskoteka (oprawa muzyczna – odpowiedzialni chłopacy z klasy VI),
- przerwa na wróżby (odpowiedzialne dziewczyny z klasy VI),
- dyskoteka,
- czynności porządkowe,
- zakończenie imprezy.
ROZKŁAD JAZDY AUTOBUSU W CZWARTEK 27 LISTOPADA 2014 ROKU
(ANDRZEJKI DLA KLASY III-VI)
Dowóz do szkoły:
15:20 Miaskowo
15:25 Grocholin
15:30 Głogowiniec
15:35 Palmierowo (szkoła)
15:45 Włodzimierzewo
15:50 Żurawia
16:00 Palmierowo
Powrót ze szkoły:
19:00 – Grocholin, Miaskowo, Głogowiniec
19:20 – Żurawia, Włodzimierzewo
20 listopada 2014 roku, zgodnie z apelem Ministra Edukacji Narodowej oraz Rzecznika Praw Dziecka, obchodziliśmy w szkole Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Jego celem było uświadomienie dzieciom, iż mają swoje prawa i powinny wiedzieć, jak z nich korzystać, a dorosłym przypomnienie, że mają tych praw zawsze przestrzegać. W związku z tym wszyscy wychowawcy przeprowadzili w dniu dzisiejszym ze swoimi wychowankami specjalne zajęcia, w czasie których podejmowali tematykę związaną z prawami dzieci. Wykorzystano różnorodne prezentacje oraz scenariusze, które wygrały ministerialny konkurs na cykl zajęć edukacyjnych o prawach dziecka. Na szkolnym korytarzu pojawiła się również kolorowa gazetka związana z tematyką dnia, przygotowana przez panią pedagog. Mamy nadzieję, że ten dzień trwale wpisze się w szkolną tradycję, a mądrej dyskusji będzie towarzyszyć uśmiech i zabawa.
Prawami ucznia, wynikającymi z podstawowych praw człowieka zapisanych w Konstytucji RP są:
Prawami ściśle wynikającymi z obowiązku szkolnego i z nim związanymi są prawa do:
REGULAMIN
VII EDYCJI KONKURSU PLASTYCZNEGO DLA DZIECI KLAS 0 – III SZKOŁY PODSTAWOWEJ
„POSTAĆ ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA”
PO RAZ PIERWSZY O ZASIĘGU WOJEWÓDZKIM
Konkurs został objęty honorowymi patronatami Prezydenta Miasta Torunia oraz
Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty
W konkursie biorą udział szkoły podstawowe, przedszkola i instytucje z województwa kujawsko-pomorskiego.
Prace niewłaściwie lub niepełnie podpisane będą dyskwalifikowane.
SERDECZNIE ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU!!!
19 listopada 2014r. w Nakle nad Notecią odbyły się powiatowe eliminacje do XVIII Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego pt. „Zapobiegajmy pożarom”.
Miło jest nam poinformować, iż Alan Jagodziński z klasy IV zdobył 1 miejsce w grupie III – kategoria: szkoła podstawowa klasy IV – VI.
Alan zakwalifikował się do eliminacji wojewódzkich OKP „Zapobiegajmy pożarom”.
Alanowi serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki!!!
96 lat temu po 123 latach niewoli zaborów nasza Ojczyzna – Polska odzyskała upragnioną niepodległość. Dzień 11 listopada to od tamtej chwili symbol patriotyzmu, walki o wolność, symbol wiary i zwycięstwa. Od 1937 roku czcimy go jako Narodowe Święto Niepodległości. Z tej okazji 7 listopada 2014 roku o godzinie 11.30 nasza społeczność szkolna spotkała się na sali gimnastycznej, by wspólnie przypomnieć sobie pamiętne listopadowe dni 1918 roku. Uroczystość rozpoczęto wprowadzeniem sztandaru i odśpiewaniem hymnu narodowego. Potem głos zabrała pani dyrektor Jadwiga Olszak, która wprowadziła zebranych w tematykę uroczystości. Następnie słowa Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego skierowane do nauczycieli, rodziców i uczniów odczytała pani Aleksandra Kulczyńska-Milik. Centralnym punktem obchodów był występ uczniów klasy IV i VI, którzy przedstawili długą i tragiczną drogę Polaków do odzyskania niepodległości. W główne role: chłopca mającego problem z zadaniem z historii i prowadzącego go tajemniczego głosu wcielili się: Alan Jagodziński z klasy IV oraz Julia Milik z klasy VI. Na twarzach widzów nieprzerwanie dostrzec można było zainteresowanie treścią przygotowanego przedstawienia. Niezwykle podniosłym momentem było wspólne odśpiewanie bardzo popularnej pieśni żołnierskiej z tamtych lat – „Piechoty”. Gromkie brawa towarzyszyły małym aktorom podczas zejścia ze sceny. W takich momentach wszystkich rozpiera duma z tego, że jesteśmy Polakami!
6 listopada uczniowie naszej szkoły kolejny raz mieli okazję uczestniczyć w projekcie „Internetowy Teatr TVP dla szkół”, w ramach którego klasy II-VI obejrzały internetową transmisję spektaklu z toruńskiego teatru „Baj Pomorski” pt. ”Dziób w dziób”. Przedstawienie trwało 75 minut.
"Dziób w dziób" to współczesny dramat sięgający do tradycji bajki zwierzęcej. Opowieść rozgrywa się w przestrzeni jednego z miejskich blokowisk pomiędzy zaślepioną pragnieniem władzy subkulturą gołębi i ich chęcią dominacji na podwórku, kotem, który jest odwiecznym wrogiem ptaków i wróblem poszukującym swojej wspólnoty. Paradoksalnie to wróbel, czyli ten najmniejszy i najwrażliwszy, ratuje gołębie z opresji i uczy ptaki, czym jest prawda, przyjaźń, oddanie i honor. Autorką bajki jest Malina Prześluga. Prezentuje ona wyraźne typy i modele więzi międzyludzkich oraz mechanizmy rządzące grupą. Wskazuje wartości, jakie niesie ze sobą Inność i zagrożenia płynące z postaw wobec niego wrogich i agresywnych. Mimo że dramat nie ma konstrukcji klasycznej komedii, utrzymany jest w nastroju komediowym. Dzieje się to przede wszystkim dzięki wartkiemu językowi.
Spektakl rozgrywał się zarówno w żywym planie aktorskim, jak i w planie lalkowym. Lalki zaprojektowane były fantastycznie, np. kot miał aż trzy metry.
To niezwykłe przedstawienie bardzo się wszystkim podobało. Zwłaszcza, dlatego że mówiło o problemach dzieci ich językiem. Mieliśmy więc poruszone kwestie mody, problem band podwórkowych, odrzucenia i akceptacji. Młodzi widzowie zobaczyli, na czym polega bycie liderem i czym jest rywalizacja.
5 listopada 2014r. rozstrzygnięto trzecią edycję powiatowego konkursu plastycznego "Barwy Jesieni", którego organizatorem było Przedszkole Miejskie im. Ziemi Pałuckiej. Konkurs organizowany jest w dwóch kategoriach: forma płaska i przestrzenna. Patronat nad nim co roku obejmuje Burmistrz Kcyni Piotr Hemmerling, który jest też fundatorem nagród. Koordynatorem konkursu jest Wioletta Tomczak.
Prace wcześniej oceniała komisja w składzie: dyrektor przedszkola Beata Szymczak,Maria Kordyś z Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki w Kcyni, przedstawiciele Urzędu Miejskiego - Anna Duda-Nowicka i Tomasz Zmudziński.
Miło jest nam poinformować, iż dwie dziewczynki z oddziału przedszkolnego Nadia Dziadoszek i Julia Kowalska zostały laureatkami konkursu i otrzymały nagrody w postaci: balona i publikacji.
Dziewczynkom serdecznie gratulujemy!!!
Drodzy uczniowie klasy VI i rodzice! W związku ze zmianami w przeprowadzaniu sprawdzianu kończącego klasę VI, prosimy o zapoznanie się z informacjami i filmem, przygotowanymi przez Centalną Komisję Egzaminacyjną, które dotyczą sposobu i przebiegu sprawdzianu:
Listopad, to miesiąc pamięci o tych, którzy już odeszli. To czas szczególnej modlitwy, odwiedzania cmentarzy i zapalania na grobach zniczy. 30 października uczniowie klasy II i III razem z p. Ewą Mochocką, p. Magdaleną Nogowską oraz p. Eweliną Nowakowską oraz uczniowie klasy V razem z p. Mirosławem Grabarskim i rodzicami uczniów odwiedzili kcyńskie cmentarze. Na Starym Cmentarzu uczniowie odwiedzili grób zmarłego kolegi śp. Piotrusia Błochowiaka, gdzie zapalili znicze i odmówili wspólnie modlitwę. Odwiedzili także grób śp. Jana Czochralskiego. Potem powędrowali na Nowy Cmentarz, gdzie pomodlili się na grobie walczących o wolność i niepodległość naszego kraju, grobie nieznanego żołnierza a także na grobach ich bliskich zmarłych.
W piątek 31 października na sali gimnastycznej w naszej szkole odbyła się uroczystość ślubowania klasy pierwszej. Dla pierwszaków wydarzenie to było wielkim przeżyciem.
Całą uroczystość prowadziła pani Aleksandra Kulczyńska – Milik, opiekun Samorządu Uczniowskiego. Dyrektor szkoły pani Jadwiga Olszak powitała uczniów, rodziców oraz nauczycieli a akademię rozpoczęto poprzez odśpiewanie hymnu państwowego. Do uroczystego ślubowania uczniowie przygotowywali się pod okiem wychowawcy, pani Małgorzaty Tracz, poznając prawa i obowiązki ucznia oraz ucząc się piosenek, a na apelu mieli możliwość zaprezentowania zdobytych umiejętności. Pasowanie na ucznia mogło nastąpić dopiero po „egzaminie” sprawdzającym umiejętności pierwszaków. Uczniowie dumnie i pięknie recytowali wiersze, śpiewali piosenki, tym samym udowodniły, że są gotowe, by zostać uczniami. Wszyscy mogli przystąpić do ślubowania i uroczystego pasowania na ucznia Najważniejszym punktem było złożenie uroczystej przysięgi po raz pierwszy na sztandar naszej szkoły, podczas której uczniowie przyrzekali strzec godności szkoły oraz honoru jej uczniów. Następnie dyrektor placówki za pomocą symbolicznego pióra dokonała pasowania na uczniów oraz wręczyła dzieciom dyplomy z tej okazji. Od tej chwili pierwszaki oficjalnie należały już do braci uczniowskiej. Pod koniec uroczystości przyszedł czas na życzenia i prezenty dla pierwszoklasistów. Starsi koledzy wręczyli im liczne upominki. Po części oficjalnej nadeszła pora na pamiątkowe zdjęcia oraz słodki poczęstunek, przygotowany przez rodziców pierwszoklasistów.
Rodzicom gratulujemy tak wspaniałych pociech, a pierwszakom życzymy wielu sukcesów w murach naszej szkoły!
29 października czwartoklasiści wraz ze swoją wychowawczynią p. A. Kulczyńską- Milik oraz pedagogiem szkolnym p. I. Salamon wybrali się na wycieczkę do Kcyni. Był to ostatni etap realizowanego przez klasę projektu „Kcynia – moja mała ojczyzna”. Wcześniej przez trzy tygodnie uczniowie przygotowywali szczegółowe informacje o poszczególnych zabytkach naszego miasta.
Pierwsze kroki „mali przewodnicy” skierowali na stary żydowski cmentarz, o którym opowiadała Natalia Mikuszewska- Jagacińska. Po przebyciu kilkudziesięciu metrów weszli na teren dawnej posesji prof. Jana Czochralskiego, znanej jako willa Margowo. O nim i o jego odkryciach oraz związkach z Kcynią mówiły dziewczynki Żaneta Rybczyńska i Dagmara Pachacz. Potem przeszli ulicą Cmentarną do ulicy Libelta, gdzie historię tzw. „wójtostwa” przedstawił Sebastian Czyż. Uczniowie odwiedzili mieszczące się obecnie w tym budynku Gminne Centrum Kultury i Biblioteki im. Klary Prillowej. Niektórzy nawet założyli karty do biblioteki i wypożyczyli książki. Później wycieczka przeszła w górę do kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. O jego historii, zabytkach i architekturze mówił Patryk Tyczyński. Ministranci Adrian Tobys i Sebastian Czyż oprowadzili kolegów po odrestaurowanej kalwarii, przedstawiając kolejne stacje drogi krzyżowej. Po wspólnej modlitwie o zdrowie i pomyślność w nauce dzieci przeszły do kościoła farnego. Po drodze zatrzymały się przy tzw. „pastorówce”, czyli dawnym domu pastora kcyńskiej parafii ewangelickiej. Tu w rolę prawdziwych przewodników wcielili się Alan i Olaf Jagodzińscy. O kościele pw. Michała Archanioła opowiedziała zaś Nicole Kuczyńska, zwracając szczególną uwagę na historię dawnych dzwonów i zburzonej dzwonnicy. Uczniowie zatrzymali się jeszcze na chwilę przed budynkiem kościoła, aby podziwiać rzeźby Stefana Boguszyńskiego. Jego postać przybliżył kolegom Jakub Matuszewski. Później wycieczka przeszła w dół ulicą Dworcową. Zatrzymała się przy gmachu poczty. O niej i o budynku dworca PKP opowiadała Weronika Panasik. Następnie uczniowie skierowali swe kroki na tzw. „stary cmentarz”. O tym wyjątkowym miejscu, o historii kościoła pw. św. Barbary, o szpitaliku mówił Alex Lisiecki. Dzieci odwiedziły grób prof. Jana Czochralskiego i Piotrusia Błochowiaka, zmarłego tragicznie starszego kolegi. Po przejściu na kcyński rynek wycieczka zatrzymywała się przy różnych tablicach pamiątkowych umieszczonych na poszczególnych budynkach. Omawiali je dwaj chłopcy Adrian Tobys i Szymon Pezacki. Ogromnym zaskoczeniem była opowieść Szymona o Józefie Kruczku, pierwszej ofierze II wojny światowej w Kcyni, który to okazał się być jego prapradziadkiem. Ostatnim miejscem, do którego udali się uczniowie była wieża ciśnień. Opowiadał o niej Kacper Boniek.
Uczestnicy wycieczki w pełni zasłużyli na wspólny posiłek w pizzerii. To była wspaniała wyprawa, zwłaszcza, że pięknie świeciło jesienne słońce. Dla czwartoklasistów z Palmierowa od dziś Kcynia to miasto o bogatej tradycji i wielu wspaniałych zabytkach. To miejsce, którym warto się szczycić.