Nawigacja

 • Pamiętamy!

  Od kilku lat nasza szkoła współpracuje z Muzeum Historii Żydów Polskich „Polin” we Warszawie.

  W związku z tym 19 kwietnia, jako jedna z 1000 szkół i innych placówek w całej Polsce, czynnie włączyliśmy się w obchody 75. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. To już szósta edycja akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkile – niech połączy nas pamięć”.

  Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w rocznice powstania w getcie warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również 19 kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów - często były to właśnie żonkile.

  Aby uczcić pamięć o bohaterach warszawskiego getta we wszystkich starszych klasach odbyły się specjalne lekcje wykorzystujące  materiały dydaktyczne przygotowane przez muzeum „Polin”. Ćwiczenia były oparte na fragmentach historii Hany Gofrit spisanych przez Nami Morgensztern i wydanych pod tytułem “Chciałam wzlecieć jak motyl” przez Yad Vashem. 

  Na szkolnym korytarzu p. Milik przygotowała kącik informacyjny z logo akcji, najważniejszymi informacjami i zdjęciami.

  Pamiętamy! - Obrazek 1   Pamiętamy! - Obrazek 2   Pamiętamy! - Obrazek 3

 • III miejsce – „Pluszowy Miś 2018”

  W dniu 17.04.2018 r. od godz. 9.00 w hali sportowej gościnnej Szkoły Podstawowej im. Jana Czochralskiego w Kcyni odbył się Finał XVII Edycji Turnieju Sportowego Gier i zabaw Ruchowych w Gminie Kcynia dla klas I, II, III i IV Szkół Podstawowych.

  W finale spotkały się drużyny ze Szkoły Podstawowej w Mycielewie, Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Palmierowie, Szkoły Podstawowej im. Jana Czochralskiego w Kcyni i Szkoły Podstawowej im. Miłośników Przyrody w Laskownicy.

  Nasza reprezentacja zdobyła III miejsce!

  Gratulujemy!

 • Alan Jagodziński po raz drugi laureatem Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Przyrody

  Alan Jagodziński – uczeń klasy VII po raz drugi reprezentował naszą szkołę w konkursie przedmiotowym z przyrody organizowanym przez Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty.

  Ostatni etap konkursu – wojewódzki odbył się 14 kwietnia 2018 roku w Toruniu, gdzie chłopiec uzyskał tytuł laureata.

  Kolejne osiągnięcie ucznia w dziedzinie przyrody jest dowodem na to, że jego wiadomości i umiejętności są bardzo wysokie i wymagają ogromnego nakładu dodatkowej pracy.

  Do konkursu przygotowywał się pod kierunkiem nauczycielki przyrody Jadwigi Olszak. Swój sukces w dużym stopniu zawdzięcza dzięki ogromnemu wsparciu rodziców Ireny i Adama Jagodzińskich.

  Serdecznie gratulujemy Alanowi tytułu laureata oraz życzymy dalszych osiągnięć!

 • KONKURS RECYTATORSKI

   

  12 kwietnia o godzinie 1210  w naszej szkole odbył się  Szkolny Konkurs Recytatorski, którego celem było przybliżenie twórczości poetyckiej dla dzieci, rozwijanie aktywności, zainteresowań i zamiłowań czytelniczych,  kształtowanie umiejętności zapamiętywania przez dzieci treści utworów oraz wyłonienie reprezentantów szkoły do konkursu gminnego „Słowo źródłem inspiracji”. Popisy młodych recytatorów oceniało jury w składzie: p. Małgorzata Tracz, p. Katarzyna Morzyńska oraz przewodniczący SU – Olaf Jagodziński. Przy ocenie brano  pod uwagę dobór i pamięciowe opanowanie treści utworu poetyckiego, właściwe tempo, intonację i interpretację tekstu, kulturę słowa i ogólne wrażenie artystyczne. Do konkursu stanęły dzieci, recytując następujące wiersze:

  klasa III

  Agata Orzoł – „Warzywa”

  Julia Kowalska – „Marzenia”

  klasa IV

  Dominika Kieca – „Psie smutki”

  Oskar Budzyński – „Koziołeczek”

  Jakub Szczepański – „Kto misiowi urwał ucho”

  klasa V

  Amelia Boniek – „Dorośli są zamyśleni”

  Wiktoria Kowalska – „Plaża”

  Julia Kosmatka – „Ostatnia klasa”

  klasa VI

  Weronika Ślipek – „Szablon”

  Kinga Bartoszek – „Gawęda o miłości ziemi ojczystej”

  Według jury najlepszy był występ Kingi Bartoszek. Drugą lokatę uzyskała Weronika Ślipek, trzecią Julia Kosmatka. Wszyscy uczestnicy recytatorskich zmagań z rąk pani dyrektor Jadwigi Olszak i organizatorów, odebrali gratulacje, nagrody książkowe oraz nagrody pocieszenia w postaci notesów i długopisów.

                KONKURS RECYTATORSKI - Obrazek 1   KONKURS RECYTATORSKI - Obrazek 2  KONKURS RECYTATORSKI - Obrazek 3

  Gratulujemy recytatorom pięknych występów. Pokonali tremę i umilili całej społeczności szkolnej czwartkowe popołudnie.

  Szczególne gratulacje należą się Wiktorii Kowalskiej, która wyrecytowała wiersz własnego autorstwa.

  KONKURS RECYTATORSKI - Obrazek 4

 • Alan Jagodziński zakwalifikował się do Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych z Przyrody i z Historii

  Alan Jagodziński uczeń klasy VII naszej szkoły reprezentował szkołę w pięciu konkursach przedmiotowych organizowanych dla uczniów szkół podstawowych przez Kujawsko - Pomorskiego Kuratora Oświaty.

  W konkursach z przyrody i z historii przeszedł etapy: szkolny, rejonowy i zakwalifikował się do najwyższych etapów - na szczeblu wojewódzkim, które odbędą się 14 kwietnia 2018 roku w Toruniu (przyroda) i 12 maja 2018 roku w Bydgoszczy (historia). To imponujące osiągnięcie ucznia, z którego nauczycielki Jadwiga Olszak oraz Aleksandra Kulczyńska-Milik, jak i cała szkoła są niezmiernie dumni.                                                                                   

  Kuratoryjne konkursy przedmiotowe są organizowane z myślą o uczniach zdolnych. Nielicznym udaje się dotrzeć aż do etapu wojewódzkiego. Z przyrody, aby zostać zakwalifikowanym do kolejnego etapu, należało zdobyć 80% na etapie szkolnym, 85% - na etapie rejonowym. Z historii na etapie szkolnym również należało zdobyć minimum 80%, a do etapu wojewódzkiego zakwalifikowało się 70 najlepszych uczniów z wszystkich rejonów.

  Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów z nadzieją, że to dopiero początek dający Alanowi motywację do dalszej pracy na polu naukowym.

 • MIĘDZYSZKOLNY PÓŁFINAŁ TURNIEJU PLUSZOWEGO MISIA

  We wtorek 10 kwietnia 2018 roku w Hali Sportowej Szkoły Podstawowej im. Jana Czochralskiego w Kcyni został przeprowadzony Półfinał XVII Edycji Turnieju Sportowego Gier i Zabaw Ruchowych „Pluszowy Miś” dla klas I – IV w Gminie Kcynia. Do rywalizacji stanęli uczniowie ze szkoły w Palmierowie i Laskownicy.

  Główne cele turnieju to:

  - popularyzacja sportu i rekreacji wśród młodszych klas,

  - rozwijanie sportowych zainteresowań uczniów,

  - wyrabianie nawyku aktywnej formy spędzania czasu wolnego.

  Nasza reprezentacja zajęła I miejsce i  zakwalifikowała się do finału.

  Naszym zawodnikom dziękujemy za wspaniałą rywalizację!

  FINAŁ odbędzie się 17 kwietnia 2018r.

 • Obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu

  2 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu, któremu przyświeca hasło:

  „Nie bądź zielony w temacie autyzmu, bądź niebieski”

  Do celebrowania tego święta, po raz drugi, włączyła się cała społeczność szkolna w Palmierowie.

  W tym dniu symbolem solidarności z osobami z autyzmem jest kolor niebieski, dlatego też 6 kwietnia, wszyscy uczniowie szkoły, jak i personel mieli na sobie niebieski element garderoby. Szkoła również została udekorowana: na każdych drzwiach sal lekcyjnych zostały powieszone niebieskie serca, plakaty oraz informacje na temat całościowego zaburzenia rozwojowego jakim jest autyzm.

  Ponadto każdy wychowawca przeprowadził z uczniami pogadankę pod hasłem „Autyzm. Poznaj zanim ocenisz”, na których informowali o objawach autyzmu i jak należy reagować na zachowanie rówieśnika z autyzmem.

  Podczas zajęć plastycznych „królował” kolor niebieski. Dodatkowo, wykonane prace były prezentami dla dziecka z autyzmem.

  Celem Światowego Dnia Wiedzy na Temat Autyzmu jest podnoszenie społeczne świadomości na temat zaburzenia uznanego przez ONZ za jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata.

                Obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu - Obrazek 1  Obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu - Obrazek 2  Obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu - Obrazek 3                                        Obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu - Obrazek 4  Obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu - Obrazek 5  Obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu - Obrazek 6

                Obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu - Obrazek 7  Obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu - Obrazek 8  Obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu - Obrazek 9

  Dziękujemy Rodzicom za włączenie się do obchodów tego dnia i ubranie dzieci w kolor niebieski!!!

 • SCENARIUSZ OBCHODÓW 6 kwietnia 2018 r.

  Jak wiecie, 2 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.

  Tym razem chcemy wspólnie sprawić,
  aby tego dnia cała Polska obchodziła
  go z Nami. To Nasza kampania pod hasłem

   

  Autyzm, poznaj zanim ocenisz”.

   

  Chcemy, żeby tego dnia autyzm był tematem, który przykuje uwagę i stanie się podstawą wielu rozmów  – nie tylko
  w mediach, ale także w codziennym życiu.

   

  Chcemy podnosić świadomość na temat autyzmu, mówiąc, czym on jestjak się z nim żyje.

   

  Chcemy też bardzo jasno pokazać, z nim żyć, można być szczęśliwym mając dookoła wspaniałych ludzi i ich  wsparcie.

   

  Chcemy przekazać jak najwięcej informacji na temat autyzmu, gdyż wiedza pozwala zrozumieć, a zrozumienie jest kluczem do akceptacji.

   

  Z Waszą pomocą na pewno nam się uda!

   

  Jaki jest plan?

   

  Zaświeć na niebiesko dla autyzmu
  (Light It Up Blue).

   

  1. Na samym początku, aby każdy miał na sobie tego dnia coś niebieskiegosweter, bluzę, kurtkę, cokolwiek.
  2. Podczas zajęć plastycznych używamy tylko niebieskich farb, kredek i papierów.

   

  1. Z racji tego, iż kładziemy ogromny nacisk na merytorykę tegorocznego eventu całą oprawa będzie oparta na temacie autyzmu. Dlatego też zaplanowaliśmy taki przebieg obchodów, aby jak najlepiej pokazać życie z autyzmem.
   Na drzwiach każdej sali lekcyjnej będzie wisiała ważna informacja w tematyce autyzmu.

   

  1. Mamy nadzieję, że upamiętnianie Dnia Autyzmu wśród Naszej Społeczności przyczyni się do zwiększenia świadomości na temat tego zaburzenia i wpłynie korzystnie na akceptację dzieci i osób dorosłych ze spektrum autyzmu.

   

  Dzisiaj ani pewnie jutro nie będzie lekarstwa na autyzm, dlatego trzeba zrobić wszystko, żeby osobom z autyzmem żyło się lepiej.

 • - Obrazek 1

                       - Obrazek 2

  Po raz drugi nasza szkoła na znak solidarności z osobami z autyzmem, przyłączy się do akcji „Polska na Niebiesko”, organizowanej w ramach obchodu Światowego Dnia Świadomości Autyzmu.

  W tym szczególnym dniu, 6 kwietnia cała społeczność uczniowska, pracownicy ubiorą się na niebiesko – kolor symbolizujący otwarcie się na problemy osób z autyzmem. Z tej okazji w klasach zostaną przeprowadzone pogadanki na temat autyzmu, a dopełnieniem poruszanych zagadnień będą plakaty, materiały graficzne dostępne w szkolnym korytarzu.

  Tegoroczna akcja ma na celu podnoszenie świadomości społecznej i propagowanie wiedzy na temat tego zaburzenia.

  Autyzm jest całościowym zaburzeniem rozwojowym o podłożu neurologicznym, które dotyka tysięcy dzieci w Polsce.

  Światowy Dzień Świadomości Autyzmu ustanowiony został przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.

 • Niech radosne Alleluja

  będzie dla Was ostoją zwycięskiej miłości

  i niezłomnej wiary.

  Niech pogoda ducha towarzyszy Wam w trudzie każdego dnia,

  a radość serca w czasie zasłużonego odpoczynku.

   

  Dyrektor, Grono Pedagogiczne,

  Pracownicy oraz Uczniowie

  Szkoły Podstawowej im. Orła Białego

  w Palmierowie

   

  Palmierowo *Wielkanoc 2018

 • Pierwszy Dzień Wiosny

  Tegoroczny Pierwszy Dzień Wiosny obchodziliśmy 21 marca 2018r. pod hasłem „Dzień Zdrowego Życia”. Każda klasa przygotowała i wspólnie spożyła zdrowy posiłek. Dominowały sałatki z owoców tropikalnych i krajowych, soki owocowe, kanapki, gofry, koktajle owocowe a nawet owsianka z malinami. Oprócz tego uczniowie danego zespołu przyszli ubrani w jeden wybrany kolor. Nietrudno było na korytarzu rozpoznać, z której klasy jest dany uczeń.

  Podsumowanie całego dnia atrakcji miało miejsce na korytarzu szkolnym o godzinie 1055. Pani dyrektor Jadwiga Olszak podziękowała wszystkim za zaangażowanie w przygotowaniu dzisiejszego święta. Wyraziła również przekonanie, iż młode pokolenie wie, jak należy się zdrowo odżywiać, że nawyki żywieniowe ukształtowane w rodzinie i w szkole dadzą efekt w dorosłym życiu dzisiejszych jeszcze dzieci. Na zakończenie wszystkie klasy opowiedziały o przygotowanych posiłkach, zaprezentowały swoje stroje oraz stanęły do wspólnej fotografii.

 • Zapisy do Oddziału Przedszkolnego

   

   

   

   

   

  Dyrektor, Grono Pedagogiczne

  Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Palmierowie

  serdecznie zapraszają:

  na zapisy dzieci sześcioletnich i pięcioletnich

  do oddziału przedszkolnego,

  w dniu 28.03.2018r. od godz. 1100.

   

  Obowiązkiem tym objęte są dzieci z rocznika 2012.

  W oddziale przedszkolnym każde dziecko ma możliwość bezpłatnego uczestniczenia w zajęciach dedykowanych dla danej grupy wiekowej. Celem tych zajęć jest rozbudzanie dziecięcych zainteresowań i wszechstronny rozwój dzieci umożliwiający odkrywanie drzemiącego w nich potencjału.

  Oferta zajęć obejmuje:

  · Język angielski

  · Religia

  · Zajęcia logopedyczne

  · Gimnastyka ogólnorozwojowa

  · Zajęcia muzyczne

  · Z. plastyczno-techniczne

  · Z. twórczego myślenia (polonistyczne, matematyczne, przyrodnicze)

  · Imprezy okolicznościowe

  · Zapewniamy kontakt z pedagogiem i logopedą.

   

  Karty zgłoszenia dzieci do szkoły oraz oświadczenia rodziców można pobrać w sekretariacie szkoły lub ze strony internetowej szkoły w zakładce  https://sppalmierowo.edupage.org/text/?text=text/text1&subpage=7

   

  Serdecznie zapraszamy!

 • „Trzecia edycja potyczek z historią”

  16 marca  2018 r. w Szkole Podstawowej im. ppor. Marka Uleryka  w Dziewierzewie odbyła się trzecia edycja Gminnego Konkursu Historycznego, zorganizowana przez gospodarzy oraz Szkołę Podstawową im. Orła Białego w Palmierowie.

  Tematyka tegorocznego konkursu obejmowała zagadnienia związane z historią Polski od jej powstania i panowania Mieszka I aż do śmierci ostatniego Piasta – Kazimierza Wielkiego. W turnieju brało udział 17 uczniów z sześciu szkół podstawowych gminy Kcynia: Mycielewa, Kcyni, Rozstrzębowa, Dobieszewa, Dziewierzewa oraz Palmierowa. Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas czwartych, piątych,  szóstych i siódmych. Miał charakter rywalizacji indywidualnej.  Przygotowali go nauczyciele: Aleksandra Kulczyńska-Milik z Palmierowa oraz Grzegorz Kruś z Dziewierzewa. Celem zmagań było przede wszystkim przybliżenie, popularyzacja i utrwalenie wiedzy o historii Polski X-XIV wieku, kształtowanie postaw patriotycznych i szacunku dla dziejów ojczystych. Założenia konkursu doskonale wpisały się w hasło „Rok szkolny 2017/2018 – Rokiem dla Niepodległej”, które we wrześniu 2017 ogłosiła Minister Anna Zalewska z okazji zbliżającej się 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

  Pierwsze słowa do zebranych skierowała Pani wicedyrektor szkoły w Dziewierzewie – Maria Kamińska, która w imieniu organizatorów podziękowała gościom za przybycie, za chęć zmierzenia się z tak trudną materią, jaką jest historia i życzyła wszystkim wysokich wyników. Po uroczystym powitaniu rozpoczęto rozwiązywanie testu, który składał się z 34 różnego typu zadań. Uczestnicy mieli na to 60 minut. Do zdobycia były 93 punkty. Po zakończeniu pracy uczniowie otrzymali słodki poczęstunek, a jury w składzie: Pani Joanna Biernacka-Kozerewicz, Pani Natalia Żychlińska-Nowakowska, Pani Agnieszka Siwiak, sprawdzało zakodowane testy.

  O godzinie 1100 nastąpiło rozstrzygnięcie zmagań i wręczenie nagród, którego dokonał Burmistrz Kcyni Pan Marek Szaruga. Przede wszystkim pogratulował zebranym samego udziału w konkursie o tak trudnej i bogatej tematyce. Podkreślił, że tylko ten, kto zna przeszłość, może z nadzieją patrzeć w przyszłość. Wyraził również radość z faktu, iż jest tak wielu ambitnych i pogłębiających swą wiedzę uczniów. Zadania konkursowe były trudne, poziom wyrównany, ale zawsze jest tak, że ktoś uzyska większą liczbę punktów. W tym roku zwycięzcą został Alan Jagodziński ze Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Palmierowie. Drugie miejsce zajęła reprezentantka Szkoły Podstawowej w Mycielewie – Patrycja Bojas. Trzecią lokatę wywalczyli ex aequo Agata Grzechnik ze Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Korka w Rozstrzębowie i Paweł Strzyżewski z Mycielewa. Naszą szkołę reprezentowały również: Weronika Ślipek z klasy VI i Julia Kosmatka z klasy V. Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy i wartościowe nagrody rzeczowe: sprzęt elektroniczny, rodzinne gry planszowe oraz książki i materiały promocyjne Gminy Kcynia. Pozostali uczniowie – nagrody pocieszenia w postaci gier planszowych i książek.

  Nagrody na potrzeby konkursu sponsorowali: Rada Rodziców i Szkoła Podstawowa im. ppor. Marka Uleryka w Dziewierzewie, Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Palmierowie, Urząd Miejski w Kcyni oraz „Księgarnia Nova. Mariusz Piasecki”.

 • PRZEDSTAWICIEL KRUS W NASZEJ SZKOLE

  W dniu 16 marca, w naszej szkole odbyło się spotkanie uczniów klas I-V z przedstawicielem Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Żninie – p. Wojciechem Cieślewiczem. Celem spotkania było uświadomienie dzieciom zagrożeń wynikających z pracy i zabaw w gospodarstwie rolnym ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń wypadkowych w wyniku kontaktu ze środkami chemicznymi używanymi w gospodarstwie rolnym. Uczniowie po obejrzeniu filmów edukacyjnych: pt. „Bezpieczeństwo dzieci na wsi czynności i prace zabronione dzieciom do lat 16” oraz „Rodzina Porażków”, brali udział w dyskusji na temat zasad bezpieczeństwa podczas prac w gospodarstwie domowym oraz sposobów chronienia siebie oraz innych przed szkodliwym działaniem środków chemicznych.

 • WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO Z OKAZJI DNIA MĘŻCZYZNY!

 • WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO Z OKAZJI DNIA KOBIET!

 • REKOLEKCJE!!!

  Rekolekcje wielkopostne dla uczniów odbędą się w dniach: 12 – 14.03.2018r.

   

  Program rekolekcji:

  kl. 0 – VII – godzina 11.00

  Każdego dnia w programie rekolekcji: śpiew pieśni, Msza Święta z homilią i nauka rekolekcyjna.

   

  Rozkład jazdy autobusu:

  PRZYWÓZ UCZNIÓW KLAS  0 – VII

  1000 – KCYNIA

  1010 – GŁOGOWINIEC

  1015 – PALMIEROWO

  1020 – ŻURAWIA

  1025 – WŁODZIMIERZEWO

  1030 – KCYNIA

  1040 – MIASKOWO

  1045 – GROCHOLIN

  1050 – KCYNIA

   

  POWRÓT KLAS 0 – VII

  1300 – KCYNIA

  1310 – GROCHOLIN

  1315 – MIASKOWO

  1320 – KCYNIA

  1325 – GŁOGOWINIEC

  1330 – PALMIEROWO

  1335 – ŻURAWIA

  1340 – WŁODZIMIERZEWO

  1350 – KCYNIA

   

  Z UWAGI NA ORIENTACYJNY ROZKŁAD JAZDY AUTOBUSU PROSIMY

  O WCZEŚNIEJSZE PRZYBYWANIE NA PRZYSTANKI AUTOBUSOWE!

 • 1 marca 2017 r. uczciliśmy pamięć „Żołnierzy Wyklętych”, czyli zapomnianych żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego, którzy stali po stronie wolnej Polski i nigdy się nie poddali. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to polskie święto narodowe obchodzone co roku 1 marca, a uchwalone 3 lutego 2011 roku przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w celu oddania hołdu „Żołnierzom Wyklętym” – prawdziwym bohaterom walki o wolną ojczyznę. Informacje na temat tej tragicznej karty historii Polski przybliżyła w czasie zajęć nauczycielka języka polskiego i historii p. A. Kulczyńska-Milik.

 • UWAGA! KONKURS HISTORYCZNY!

  Serdecznie zapraszamy uczniów klas IV-VII naszej szkoły do wzięcia udziału w III Gminnym Konkursie Historycznym – Polska Piastów.

  Konkurs, którego jesteśmy współorganizatorami, odbędzie się 16 marca (piątek) 2018 roku o godzinie 900 w Szkole Podstawowej w Dziewierzewie. Szczegółowych informacji udzielają panie Paulina Kuberacka i Aleksandra Kulczyńska-Milik.

  Na zwycięzców, jak co roku, czekają bardzo atrakcyjne nagrody!

   

  ZAGADNIENIA DO KONKURSU  „POLSKA  PIASTÓW”

  1. Mieszko I i chrzest Polski

  - plemiona słowiańskie zamieszkujące ziemie polskie

  - pierwsza polska dynastia

  - Polska Mieszka I – terytorium

  - w państwie Mieszka I, drużyna książęca

  - opis kraju Mieszka I

  - gród w Gnieźnie

  - przyjęcie chrztu i jego znaczenie

  2. Zjazd gnieźnieński

  - misja biskupa Wojciecha

  - przybycie Ottona III do Gniezna - przyczyny, przebieg, skutki

  - panowanie Bolesława Chrobrego

  - państwo Bolesława Chrobrego – terytorium

  3. Mieszko II Lambert i jego walka o koronę z bratem Bezprymem

  4. Kazimierz I Odnowiciel i napad Brzetysława

  5. Bolesław II Szczodry – Śmiały i jego konflikt z biskupem krakowskim Stanisławem

  6. Władysław I Herman – ojciec Zbigniewa i Bolesława

  7. Bolesław III Krzywousty

  - walka o tron z bratem Zbigniewem

  - podział Polski na dzielnice – przyczyny, postanowienia

  8. Zakon krzyżacki na ziemiach polskich

  - kim byli Krzyżacy i skąd przybyli

  - państwo krzyżackie i jego stolica

  9. Władysław Łokietek

  - zjednoczenie ziem polskich

  - państwo Władysława Łokietka

  - konflikt polsko-krzyżacki

  10. Polska Kazimierza Wielkiego

  - dyplomacja zamiast wojen

  - państwo Kazimierza Wielkiego

  - zjazd w Krakowie

  - Założenie Akademii Krakowskiej i pozostałe osiągnięcia

   

  Daty

  960, 966, 972, 997, 1000, 1025,1031, 1109, 1138, 1226, 1309,1320, 1331, 1333, 1343, 1364, 1370

   

  Obrazy

  - „Zaprowadzenie chrześcijaństwa w Polsce” J. Matejko

  - „Wjazd Bolesława Chrobrego do Kijowa” K. Górski

  - „Koronacja Bolesława Chrobrego” J. Matejko

  - „Uczta u Wierzynka” J. Matejko

  - „Władysław Łokietek zrywający układy z Krzyżakami w Brześciu Kujawskim”  J. Matejko

  - „Zabicie Leszka Białego w Gąsawie” J. Matejko

 • Bezpieczne FERIE ZIMOWE

  Ferie zimowe to wymarzony czas zabaw na śniegu i lodzie. Aby jednak przebiegły one szczęśliwie i wszyscy wypoczęci wrócili do szkoły, należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

  Zabawa na śniegu, zjazdy z górki, jazda na nartach czy łyżwach oraz inne zabawy na śniegu mogą sprawić wiele radości i wzmocnić naszą kondycję fizyczną.

  Pamiętaj jednak, że podstawą, jak zwykle, jest zdrowy rozsądek i ostrożność!

  • Wychodząc bawić się na powietrze, ubieraj się stosownie do pogody!
  • Do zabaw na śniegu, zjazdów na sankach wybieraj miejsca bezpieczne, z dala od ruchliwych ulic, skrzyżowań i ciągów komunikacyjnych.
  • Najlepiej przed rozpoczęciem zabawy na górce obejrzyj trasę zjazdu, usuń z niej niebezpieczne przedmioty, takie jak kamienie, gałęzie drzew.
  • Ważny dla Twojego bezpieczeństwa jest też stan techniczny sanek, czy innych przedmiotów, na których zjeżdżasz.
  • Nie ślizgaj się na chodnikach i przejściach dla pieszych, gdyż wyślizgana nawierzchnia stanowi ryzyko złamań kończyn dla innych osób.
  • Pamiętaj, że zagrożenie dla zdrowia, a nawet Twojego życia, stanowią zwisające z balkonów i dachów masywne sople lodu.
  • Nie rzucaj w jadące pojazdy śnieżkami, gdyż takie zachowanie może być przyczyną kolizji lub wypadku drogowego.
  • Nie rzucaj w kolegów śnieżkami z ubitego śniegu lub z twardymi przedmiotami w środku, gdyż może doprowadzić to do obrażeń ciała.
  • Korzystaj wyłącznie ze specjalnie przygotowanych lodowisk.
  • Kulig organizuj wyłącznie pod nadzorem osób dorosłych; sanki łącz grubą, wytrzymałą liną, aby nie odczepiły się podczas jazdy.
  • Nie dołączaj sanek do samochodu, gdyż może się to skończyć tragicznie.
  • Tylko umiar, zdrowy rozsądek i ostrożność pozwolą Ci cieszyć się zimową aurą oraz spędzić ferie zimowe bezpiecznie!!!

   

                                                                                   Z OKAZJI FERIIBezpieczne FERIE ZIMOWE - Obrazek 1

  życzymy wesołych i bezpiecznych dni,

  miłego wypoczynku i uśmiechu na co dzień, oraz szczęśliwego powrotu do szkoły.

  Ferie to czas odpoczynku od książek, zeszytów, szkoły, porannego wstawania.

  Życzymy wszystkim, by nadchodzące ferie były spokojne i pełne niezapomnianych wrażeń.

strona:

Aktualności

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa w Palmierowie
  Palmierowo 7a
  89-240 Kcynia
 • 0525893750

Galeria zdjęć