KOMUNIKATY !!! | TERMINY WYWIADÓWEK | OCENIANIE KSZTAŁTUJĄCE – informacje | KALENDARZ ROKU SZKOLNEGO 2023/2024 | OBOWIĄZKI RODZICÓW | MAM DZIECKO W SZKOLE ... | ZAPISY DO KLASY PIERWSZEJ - terminy | INFORMACJA DLA RODZICÓW DZIECI W WIEKU PRZEDSZKOLNYM | REKRUTACJA DO ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO - PROCEDURY 2024/2025 | ZAPISY DO ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO rok szkolny 2024/2025 | REKRUTACJA - Informacje ogólne - terminy | LISTA DZIECI ZAKWALIFIKOWANYCH DO ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO | LISTA DZIECI PRZYJĘTYCH DO ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO | UBEZPIECZENIE UCZNIÓW | RADA RODZICÓW | KONTO RADY RODZICÓW | REGULAMIN RADY RODZICÓW | ,,Bezpieczeństwo w drodze do szkoły” | ,,Bezpieczeństwo w szkole i na wycieczce” | ODPOWIEDZIALNOŚĆ PRAWNA NIELETNICH | PROGRAM DLA SZKOŁY

Dla Rodziców!!!

,,Bezpieczeństwo w szkole i na wycieczce”

Szkoła to miejsce, gdzie dziecko sie rozwija, zdobywa nowe umiejetności i poznaje przyjaciół. Warto poruszyć ze swoimi dziecmi kilka ważnych kwestii, by pobyt w szkole wiązał sie tylko z pozytywnymi emocjami:

1. Przekaż swojemu dziecku, że w szkole zawsze może zwrócić się o pomoc do Nauczyciela. Porozmawiaj z dzieckiem na temat przemocy w szkole. Naucz go ją rozpoznawać – może mieć ona formy fizyczne i psychiczne. Zachęcaj do opowiadania o tym, co sie dzieje w szkole. Niech Twoje dziecko dzieli sie zarówno dobrymi jak i negatywnymi odczuciami.
  2. Zwracaj uwagę na nagłe zmiany w zachowaniu swojego dziecka. Ważne sygnały to: niechęć do rozmowy, unikanie kontaktu z Rodzicami, nagłe pogorszenie wyników w nauce, wagarowanie, rozdrażnienie, apatia lub agresja, problemy ze snem, wymówki, by za wszelką cenę unikać pójścia do szkoły.
  3. Postaraj się nie dawać dziecku dużych sum pieniędzy do szkoły. Zwróć uwagę, że cenne przedmioty i duże kieszonkowe mogą prowokować do wymuszeń. Lepiej będzie, gdy zamiast kupować przekąski, w domu zje pełnowartościowe śniadanie- mogą to być kanapki z warzywami i ciepłe kakao. Aby nie było głodne w ciągu dnia, do szkoły niech zabierze drugie śniadanie, np.kanapkę, owoc, sok.
  4. Wskaż, które zabawy niosą ze sobą zagrożenie: bieganie po schodach i korytarzu, odsuwanie krzesła koledze.
  5. Zwróć uwagę dziecka na przedmioty, które mogą być niebezpieczne, np. Nożyczki czy cyrkiel. Trzymając je w ręku powinno być bardzo ostrożne.
  6. Uczul pociechę by zwracała uwagę na inne dzieci. W grupie trzeba zachować większą ostrożność, niż podczas samodzielnej nauki czy zabawy. Nawet gwałtowna gestykulacja czy nagłe odwrócenie się mogą narazić kogoś na bardzo mocne uderzenie.
  7. Latem zadbaj, by Twoje dziecko pływało i kąpało się tylko w miejscach strzeżonych i pod Twoim nadzorem. Jeżeli nie potrafi jeszcze pływać, ubierz go w dmuchaną kamizelkę lub tzw. motylki. Pamiętaj by przed wyjściem na słońce zaopatrzyć pocięchę w nakrycie głowy i krem z filtrem.

W zimie zwróć uwagę, by jazda na sankach czy nartach nie odbywała sie w pobliżu drogi, a jazda na łyżwach na zamarzniętych zalewach czy stawach.