KOMUNIKATY !!! | TERMINY WYWIADÓWEK | OCENIANIE KSZTAŁTUJĄCE – informacje | KALENDARZ ROKU SZKOLNEGO 2023/2024 | OBOWIĄZKI RODZICÓW | MAM DZIECKO W SZKOLE ... | ZAPISY DO KLASY PIERWSZEJ - terminy | INFORMACJA DLA RODZICÓW DZIECI W WIEKU PRZEDSZKOLNYM | REKRUTACJA DO ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO - PROCEDURY 2024/2025 | ZAPISY DO ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO rok szkolny 2024/2025 | REKRUTACJA - Informacje ogólne - terminy | LISTA DZIECI ZAKWALIFIKOWANYCH DO ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO | LISTA DZIECI PRZYJĘTYCH DO ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO | UBEZPIECZENIE UCZNIÓW | RADA RODZICÓW | KONTO RADY RODZICÓW | REGULAMIN RADY RODZICÓW | ,,Bezpieczeństwo w drodze do szkoły” | ,,Bezpieczeństwo w szkole i na wycieczce” | ODPOWIEDZIALNOŚĆ PRAWNA NIELETNICH | PROGRAM DLA SZKOŁY

Dla Rodziców!!!

,,Bezpieczeństwo w drodze do szkoły”

Drodzy Rodzice i Opiekunowie:

Po ukończeniu 7 lat dzieci mogą samodzielnie poruszać sie po drodze. Przekazanie dzieciom wiedzy na temat prawidłowego poruszania sie po drodze, na pewno zaprocentuje ich bezpieczeństwem.

1. Wytycz dziecku stałą i bezpieczna trasę do szkoły, z której nie powinno zbaczać. Zapoznaj je z najbliższa okolicą, by nie zgubilo się przypadkiem. Wskaż również bezpieczne miejsce do przechowywania klucza. Naucz swoją pociechę podstawowych zasad ruchu drogowego: poruszania się chodnikiem lub poboczem lewą stroną drogi, przechodzenia przez jezdnię tylko na pasach, znaczenia sygnalizacji świetlnej i znaków drogowych.
  2. Zadbaj, by Twoje dziecko było widoczne na drodze. Przypnij do tornistra lub ubrania elementy odblaskowe (z przodu i z tyłu), aby odbijały światła samochodów.
  3. Gdy dowozisz dziecko do szkoły, naucz je odruchu zapinania pasów od razu po wejściu do samochodu. Pamiętaj również, że dziecko, zanim osiągnie 150cm wzrostu, musi być przewożone w foteliku samochodowym lub na specjalnym siedzisku –podwyższeniu.
  4. Przestrzeż dziecko, by nie korzystało z propozycji nieznajomych osób, które oferują podwiezienie, poczęstunek.
  5. Jadąc z dziećmi, prowadź pojazd ze szczególną ostrożnością. Prowadząc bezpiecznie, troszczysz się o swoje dzieci i dajesz im przykład odpowiednich zachowań na drodze. Zadbaj o bezpieczeństwo dziecka podczas opuszczania pojazdu. Pamiętaj, aby Twoja pociecha wysiadała w bezpiecznym miejscu, zawsze od strony chodnika.
  6. Jeżeli uczeń dojeżdża do szkoły autobusem, powiedz mu, by oczekiwał na pojazd stojąc spokojnie w bezpiecznej odległości od drogi. Wysiadając z autobusu niech poczeka, aż pojazd odjedzie.
  7. Wytłumacz swojemu dziecku, że na rowerze po drogach publicznych może poruszać się dopiero po ukończeniu 10 lat i zdobyciu karty rowerowej. Do tego czasu musi jeździć pod opieką osoby dorosłej. Wybierając się na wycieczkę rowerową zadbaj, by Twoja pociecha założyła na głowę kask, a także elementy odblaskowe na rower.

Wyposaż swoje dziecko w numr telefonu do Ciebie oraz numery służb ratowniczych. Wyjaśnij, w jakich sytuacjach wzywa się daną służbę. Naucz dziecko, by nie krępowało się głośno wzywać pomocy w sytuacji zagrożenia i wskaż osoby, które może poprosić o pomoc (np. policjanta).